Rozdział 13 - Wolno i szybko

ZX81 może pracować w dwóch prędkościach - WOLNEJ (ang. SLOW) i SZYBKIEJ (ang. FAST). Przy włączeniu wybierany jest tryb SLOW, co oznacza jednoczesne obliczenia i wyświetlanie obrazu na ekranie. Tryb ten jest idealny dla animacji.

Jednakże w trybie FAST komputer może pracować do czterech razy szybciej, co wykonuje on zapominając o wyświetlaniu obrazu, z wyjątkiem chwil, gdy nie ma nic innego do roboty. Aby zobaczyć jak to działa, wpisz

FAST

Teraz przy każdym wciśnięciu klawisza ekran mrugnie - dzieje się tak dlatego, iż komputer zaprzestaje tworzenia obrazu, podczas odczytu klawiatury.

Wpisz jakiś program, powiedzmy taki:

10 FOR N=0 TO 255
20 PRINT CHR$ N;
30 NEXT N

Gdy go uruchomisz, cały ekran stanie się ciemnoszary aż do zakończenia programu, a wtedy pojawi się wydruk pochodzący z polecenia PRINT.

Obraz jest również wyświetlany przy poleceniu INPUT, gdy komputer czeka na ciebie aż wpiszesz dane. Wypróbuj ten program:

10 INPUT A
20 PRINT A
30 GOTO 10

Aby powrócić do normalnego trybu (obliczeń i wyświetlania), wpisz:

SLOW

Często jest rzeczą gustu wybór pomiędzy trybem obliczeń i wyświetlania dla elegancji lub trybem szybkim dla przyspieszenia rachunków, lecz zwykle trybu FAST używamy, gdy:

(i) twój program zawiera mnóstwo obliczeń, szczególnie gdy nie wypisuje dużo, a w trybie SLOW czas ciągnie się niemiłosiernie pomiędzy kolejnymi wydrukami
(ii) wpisujesz długi program. Na pewno zdążyłeś już zauważyć, iż listing jest za każdym razem odtwarzany przy wprowadzeniu nowego wierszu programu, co może być uciążliwe.

Poleceń SLOW i FAST można bez żadnych problemów używać w programach.

Na przykład:

10 SLOW
20 FOR N=1 TO 64
30 PRINT "A";
40 IF N=32 THEN FAST
50 NEXT N
60 GOTO 10

 

 

Podsumowanie

Polecenia: FAST, SLOW

 

 


   I Liceum Ogólnokształcące   
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

©2018 mgr Jerzy Wałaszek

Dokument ten rozpowszechniany jest zgodnie z zasadami licencji
GNU Free Documentation License.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

W artykułach serwisu są używane cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać,
zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe