Rozdział 1 - Przygotowanie ZX81

Gdy otworzysz opakowanie ZX81, znajdziesz w środku:

  1. Tę instrukcję.
  2. Komputer. Posiada on trzy gniazdka typu mini jack (oznaczone jako 9V DC IN, EAR i MIC), jedno gniazdko antenowe oraz wyprowadzone na zewnątrz złącze krawędziowe z płyty głównej, do którego można podłączać dodatkowy sprzęt. Nie posiada wyłączników - aby go włączyć, po prostu połącz go z zasilaczem.
  3. Zasilacz.
    Zamienia on napięcie sieciowe na napięcie używane przez ZX81. Jeśli przypadkowo podłączysz go do złego gniazdka w komputerze, nie zepsujesz go. Jeśli chciałbyś zastosować własny zasilacz, to powinien on dawać napięcie 9V prądu stałego bez stabilizacji o obciążalności do 700 mA z plusem na końcówce mini jacka.
  4. Kabel antenowy długi na około 4 stopy (120cm), który łączy komputer z odbiornikiem telewizyjnym.

  1. Parę przewodów o długości około jednej stopy (30cm) zakończonych z obu końców wtyczkami minijack  3.5mm. Łączą one komputer z magnetofonem.

Będzie ci również potrzebny telewizor - ZX81 może pracować bez niego, lecz nie będziesz widział co robi! Musi to być odbiornik telewizyjny UHF - jeśli nie może odbierać kanału BBC2 (w Anglii), to się nie nadaje.

Później będziesz potrzebował jeszcze magnetofonu. Spowodowane jest to tym, iż po wyłączeniu ZX81 traci on całkowicie przechowywaną w sobie informację. Jedynym sposobem zatrzymania jej do późniejszego użytku jest zapisanie na kasecie magnetofonowej - jak to się robi dowiesz się w rozdziale 16. Możesz również zakupić taśmy przygotowane przez innych użytkowników i w ten sposób uruchamiać ich programy.

Gdy zbierzesz wszystko razem (za wyjątkiem magnetofonu), połącz elementy wg powyższego rysunku.

Jeśli w twoim odbiorniku telewizyjnym są dwa gniazdka oznaczone UHF i VHF, to użyj gniazdka UHF.

Włącz telewizor oraz podłącz zasilanie do komputera. Teraz musisz dostroić odbiornik TV. ZX81 pracuje na kanale 36 UHF i po włączeniu i poprawnym dostrojeniu daje poniższy obraz:

Przy korzystaniu z komputera zapewne trzeba będzie wyciszyć telewizor.

Jeśli twój telewizor posiada gałkę dostrajania, to po prostu kręcisz nią aż otrzymasz powyższy obraz. Wiele telewizorów ma teraz osobne przyciski dla każdej stacji. Wybierz nieużywany przycisk (np. ITV2) i dostrój odbiornik.

Jeśli zablokujesz komputer, pamiętaj, że zawsze możesz go zresetować i ponownie otrzymać ten obraz przez wyjęcie i włożenie wtyczki zasilacza 9V. Powinno to być ostatnim wyjściem z sytuacji, ponieważ stracisz całą informację w komputerze.

 

Uwaga: Powyższy opis telewizorów dotyczy Wielkiej Brytanii, gdzie występuje system UHF używający 625 linii przy 50 klatkach na sekundę. Dotyczy on również niektórych innych krajów (na przykład większości państw zachodnioeuropejskich za wyjątkiem Francji). W USA stosowany jest VHS z 525 liniami przy 60 klatkach na sekundę.

 

Gdy przygotowałeś już komputer, zechcesz go wypróbować. Jeśli znasz język BASIC, to przejdź do dodatku C i używaj tej instrukcji jedynie do wyjaśnienia niejasnych zagadnień.

Jeśli jesteś nowicjuszem, to większa część tej instrukcji została napisana dla ciebie. Nie pomijaj ćwiczeń: wiele z nich zawiera interesujące elementy, których nie poruszyliśmy w tekście. Przeglądnij je i wybierz dowolne wg życzeń lub takie, które dotyczą zagadnień dla ciebie nie całkiem zrozumiałych.

Wykorzystuj w jak największym stopniu swój komputer. Jeśli zastanawiasz się, co on zrobi w przypadku takim to a takim, to rozwiązanie jest proste: wpisz to i sprawdź. Gdy nasza instrukcja wymaga od ciebie wpisania czegoś, zawsze zadaj sobie pytanie: "co mógłbym wpisać inaczej?" i sprawdź swoje odpowiedzi. Im więcej będziesz pisał swoich programów, tym lepiej zaczniesz rozumieć ZX81 (nazywa się to niezaprogramowanym uczeniem się). Bez względu na wpisywaną treść, nie możesz uszkodzić komputera.

 

 


   I Liceum Ogólnokształcące   
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

©2019 mgr Jerzy Wałaszek

Dokument ten rozpowszechniany jest zgodnie z zasadami licencji
GNU Free Documentation License.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

W artykułach serwisu są używane cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać,
zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe