Serwis Edukacyjny w I-LO w Tarnowie Materiały dla uczniów liceum |
Wyjście Spis treści Wstecz Dalej Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek |
©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
Współczesne komputery oprócz liczb przetwarzają również teksty. Teksty zbudowane są z ciągów znakowych, które możemy traktować jako tablice znaków – dostęp do poszczególnych liter odbywa się, podobnie jak u tablic, poprzez indeks, czyli numer znaku w ciągu. W rzeczywistości znak przechowywany jest w pamięci komputera w postaci liczby – kodu znaku. Rozróżniamy dwa rodzaje takich kodów – 8 bitowe (najczęściej są to znormalizowane kody wg standardu ASCII – ang. American Standard Code for Information Interchange – Amerykański Standardowy Kod do Wymiany Informacji) i 16 bitowe (standard Unicode). Znaki 16 bitowe wprowadzono w celu ominięcia ograniczeń kodów 8 bitowych, które mogą reprezentować jedynie do 256 różnych znaków, co jest niewystarczające do reprezentowania wszystkich znaków narodowych oraz różnych symboli stosowanych w matematyce, fizyce i innych dziedzinach ludzkiej działalności.
Jednym z podstawowych problemów znakowych jest problem wyszukiwania wzorca (ang. pattern searching lub patterrn matching) – tzn. mając dany pewien ciąg znaków szukamy w innym ciągu znakowym miejsca, w którym występuje ciąg pierwszy. Taki problem często występuje podczas redagowania tekstów, gdy w większym tekście należy wyszukać określoną frazę. Informatycy poświęcili wiele pracy na rozwiązanie tego podstawowego problemu. W efekcie wynaleziono bardzo efektywne algorytmy wyszukiwania wzorca, które znajdują zastosowania również przy rozwiązywaniu innych problemów tekstowych.
W tym rozdziale zajmiemy się algorytmami przetwarzania danych tekstowych. Wiele z nich można z powodzeniem wykorzystywać na różnych konkursach programowania oraz na olimpiadach informatycznych.
Zapraszam do lektury.
Zespół Przedmiotowy Chemii-Fizyki-Informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie ul. Piłsudskiego 4 ©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.
Pytania proszę przesyłać na adres email:
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.