Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

Autor: prof. Horst Zuse
Tłumaczył: mgr Jerzy Wałaszek

©2021 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

Rozdział 11

Niektóre wnioski

SPIS TREŚCI

Rozdział 11

Jako najstarszy syn Konrada Zuse starałem się przedstawić jego pracę w formie połączenia nowych aspektów technicznych jego maszyn z innymi tematami, jak np. koncepcjami komputera z pamięcią programu, komputerem z przetwarzaniem nakładkowym, przedsiębiorstwem Zuse KG, jego obrazami itd.

Konrad Zuse założył firmę Zuse KG w celu budowania komputerów dla inżynierów i naukowców. Niestety, rola tej firmy w powojennych Niemczech od roku 1949 jest wciąż stawiana w wątpliwość i niezbyt dobrze znana. W szczególności do dnia dzisiejszego nie są dobrze rozumiane lub akceptowane osiągnięcia Konrada Zuse dokonane w tym okresie.

Dla mnie godnym uwagi jest fakt, iż tak wcześnie w ewolucji komputerów mój ojciec rozważał problem ich programowania przy pomocy swojego języka wysokiego poziomu, jakim był Plankalkül. Nie ma wątpliwości, iż nowoczesny komputer wymagał wielu błyskotliwych naukowców przy swoich narodzinach. Jednakże rozważywszy szczegółowo komputery Konrada Zuse znajdujemy zdumiewające podobieństwo do dzisiejszych maszyn. W 1998 pewien dziennikarz w Hoyerswerda w Niemczech spytał mnie, czy uznanie dzieła mojego ojca jest uzasadnione. Odpowiedziałem, że ja również jestem informatykiem i że z tego powodu muszę być bardzo krytyczny i bezstronny ze względu na dzieło ojca, lecz mam ogromny szacunek dla jego osiągnięć.

Podsumuję te osiągnięcia opierając się na oświadczeniach Speisera [SPEI98] i Bauera [ROJA98a]. Obaj naukowcy twierdzą, iż Konrad Zuse musi być uznany za twórcę następujących, fundamentalnych wynalazków w dziedzinie rozwoju komputerów, gdzie większość z nich została zastosowana w Z1 (1938), Z3 (1941) i Z4 (1945), z wyjątkiem języka Plankalkül:

Wszystkie powyższe idee były osobistymi osiągnięciami Konrada Zuse. W jednym lub dwu przypadkach być może nie był pierwszym wynalazcą, lecz oczywiście nic nie wiedział o pracach prowadzonych w innym miejscu. Do roku 1950 żył w kompletnym odcięciu od świata poza granicami Niemiec. Sądzę, że Giloi [GILO97] pisze bardzo prawidłowo: Poprzez książkę Briana Randella [RAND73] angielskie tłumaczenie pierwszego zastosowania patentów Zuse z 1936 [ZUSE36] stało się szerzej znane dowodząc, iż Zuse już rozpracował wiele z głównych koncepcji komputera cyfrowego na lata przed napisaniem sławnego raportu przez Johna von Neumanna, Arthura Burksa i Hermana Goldstine'a [BURK46].

Podsumowując mam nadzieję, iż artykuł ten pozwoli naukowcom, uczniom oraz innym zainteresowanym osobom lepiej zrozumieć wkład Konrada Zuse do światowego rozwoju komputerów.

Na początek:  podrozdziału   strony 

Życie i Praca Konrada Zuse

Autor Horst Zuse

Schaperstraße 21
10719 Berlin, Germany
Tel./fax: +49-30-881-59-88
E-mail: horst.zuse@t-online.de

Tekst, fotografie oraz inne obrazki pojawiające się w artykule "Życie i Praca Konrada Zuse" są prywatną własnością Horsta Zuse i ich nieupoważniona reprodukcja lub imitacja w całości lub w części jest jawnie zabroniona. Historia życia i twórczości Konrada Zuse została umieszczona w Serwisie Edukacyjnym Nauczycieli I-LO w Tarnowie za pisemną zgodą syna wynalazcy, prof. dr inż. Horsta Zuse


Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2021 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.