Serwis Edukacyjny w I-LO w Tarnowie Materiały dla uczniów liceum |
Wyjście Spis treści Wstecz Dalej Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek |
©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
https://www.microchip.com/about-us/legal-information/copyright-usage-guidelines
MicroChip dodał obsługę mikrokontrolerów AVR w swoim środowisku programowania MPLAB X 5.0. To dobra wiadomość dla tych, którzy pracują z mikrokontrolerami PIC i AVR.
Jeśli chcesz programować mikrokontrolery ATtiny4/5/9/10, to musisz wyposażyć się w programator wspierający protokół TPI (ang. Tiny Programming Interface), np. mkII. Zwykły programator USBasp bez przeróbek się nie nada. Transmisja TPI jest w zasadzie podobna do transmisji ISP:
Sygnał RESET odpowiada sygnałowi RST, CLOCK odpowiada SCK, a DATA jest linią dwukierunkową i mniej więcej odpowiada sygnałom MOSI i MISO z ISP. To właśnie z powodu linii DATA nie możesz zastosować taniego programatora USBasp, jednak rozwiązanie istnieje dla zdeterminowanych.
Wykrywanie dotyku (ang. touch sensing) można w prosty sposób dołączyć do dowolnej aplikacji przez połączenie z jej kodem biblioteki QTouch i użycie funkcji interfejsu API udostępnianego przez tę bibliotekę w celu zdefiniowania kanałów dotykowych i czujników dotyku. Aplikacja następnie wywołuje funkcje API do pobrania informacji z kanałów i określania stanu czujnika dotyku.
Biblioteka QTouch jest bezpłatna i można ją pobrać z witryny Microchip'a (w 2016 firma Microchip przejęła swojego konkurenta Atmel i obecnie udostępnia wszystkie materiały pierwotnie udostępniane w sieci przez Atmela), na której znajdziesz również dokumentację oraz przewodniki dla użytkownika.
Zespół Przedmiotowy Chemii-Fizyki-Informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie ul. Piłsudskiego 4 ©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.
Pytania proszę przesyłać na adres email:
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.