Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

Bity w elektronice

Układy kombinatoryczne z bramek cyfrowych

SPIS TREŚCI

Projekty

Z bramek logicznych buduje się tzw. sieci logiczne, czyli układy cyfrowe realizujące pewną funkcję logiczną. Przy bardziej skomplikowanych funkcjach zamiast bramek stosuje się zwykle scalone mikrokontrolery, czyli jednoukładowe komputery wyposażone we własny procesor, pamięć i układy wejścia/wyjścia. Realizują one w sposób programowy funkcje sieci logicznej. Korzyść jest oczywista - jeden uniwersalny układ kontrolera można stosować w olbrzymiej liczbie różnych urządzeń cyfrowych (pralki, lodówki, telewizory, radia, odtwarzacze CD, itd.). Po prostu tak jest szybciej i taniej. Nie znaczy to jednak, iż bramki cyfrowe odchodzą do lamusa. Są one wciąż szeroko stosowane w prostszych (i nie tylko) urządzeniach cyfrowych, również w tych, które zostały wyposażone w scalony mikrokontroler.

Dla nas bramki cyfrowe będą materiałem do nauki logiki i techniki cyfrowej. Dzięki tej wiedzy zrozumiemy dokładnie działanie poszczególnych składników komputera, co przyda nam się bardzo przy programowaniu, gdyż będziemy je uprawiali świadomie, a nie na podstawie czarów i zaklęć.

W tym rozdziale zebraliśmy kilkanaście prostych projektów układów cyfrowych, tzw. cegiełek, z których buduje się bardziej zaawansowane urządzenia cyfrowe. Proponujemy zainstalowanie programu Electronic Workbench lub Hades, które umożliwiają interaktywną symulację układów cyfrowych. W naszych projektach zastosowaliśmy symulację w HTML5 Canvas, jednakże wymienione oprogramowanie pozwala na wprowadzanie różnych zmian do układów i testowanie nowych rozwiązań. Możesz również, o ile posiadasz cierpliwość i fundusze, pokusić się o realizację praktyczną niektórych projektów. Doświadczenia zdobyte przy konstrukcji nawet najprostszego urządzenia cyfrowego są nieocenione - tego raczej nie nauczysz się w liceum na lekcjach informatyki.

Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule "Technika cyfrowa".


Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.