Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

Sterowanie za pomocą bitów

Wejście / Wyjście

SPIS TREŚCI

We/Wy

Termin wejście/wyjście (ang. input/output) odnosi się do wymiany informacji pomiędzy systemem przetwarzania danych, takim jak komputer, a światem zewnętrznym. Przez wejście (ang. input) rozumiemy informację napływającą do systemu. Wyjście (ang. output) odnosi się do informacji wyprowadzanej z systemu, która została przez ten system przetworzona.

Bez wejścia/wyjścia każdy komputer stałby się urządzeniem zupełnie bezużytecznym, ponieważ, nie mogąc wymieniać danych z otoczeniem, nie mógłby przetwarzać nowych informacji, a z kolei użytkownicy nie mogliby otrzymywać wyników tego przetwarzania. Zatem dzięki wejściu/wyjściu komputery są urządzeniami interaktywnymi, które potrafią reagować na zmiany w otaczającym je świecie i podejmować odpowiednie do tych zmian decyzje. Cecha ta umożliwia zastosowanie komputerów do sterowania różnego rodzaju urządzeniami technicznymi.

Porty we/wy (ang. I/O ports) są dla komputera oknem na świat. Umożliwiają one połączenie z różnymi urządzeniami we/wy (ang. I/O devices) w celu przesyłania danych. To dzięki nim możesz używać klawiatury, myszki, drukarki, monitora.

Rozwój portów we/wy następował wraz z rozwojem sprzętu informatycznego. Początkowo informację do komputerów wprowadzano za pomocą czytników taśm perforowanych - takie rozwiązanie stosował np. Konrad Zuse w swoich komputerach Z1 i Z3. Wyniki odczytywano na specjalnych wskaźnikach lub były one zapisywane również na taśmach perforowanych. Później taśmy perforowane zastąpiono czytnikami kart, dyskami magnetycznymi, dyskami CD, DVD, BD, kartami sieciowymi, drukarkami itp. Zmieniały się urządzenia i ich parametry, jednakże sama idea wciąż pozostaje taka sama - dostarczyć do komputera dane i wyprowadzić wyniki obliczeń.

Porty we/wy są jednym z trzech podstawowych składników architektury każdego systemu komputerowego:

  1. Pamięć - przechowuje informację
  2. Porty we/wy - umożliwiają wymianę informacji z otoczeniem
  3. Procesor - przetwarza informację

W tym rozdziale opisujemy pięć podstawowych portów we/wy:


Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.