Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

Sterowanie za pomocą bitów

Procesor

SPIS TREŚCI

Procesor

obrazek
Procesor Intel Pentium MMX
Zmorą dawnych naukowców i inżynierów było wykonywanie czasochłonnych obliczeń. Nic więc dziwnego, iż wielu wynalazców próbowało zaradzić temu problemowi i wynajdywało różne maszyny liczące. Początkowo były to urządzenia mechaniczne. Ojcem współczesnych komputerów możemy śmiało nazwać angielskiego uczonego, Charlesa Babagge'a (26-12-1791 - 18-10-1871). Wymyślił on urządzenie zwane maszyną różnicową, które mechanicznie mogło tworzyć tablice (zbiory wartości) różnych funkcji (logarytmów, trygonometrycznych). W trakcie prac nad tym urządzeniem Babbagge wpadł na pomysł jeszcze lepszej maszyny - maszyny analitycznej, która miała posiadać urządzenie obliczeniowe, pamięć, drukarkę oraz program w postaci kart perforowanych Josepha Jacquarda, które wcześniej stosowano w mechanicznych krosnach. Maszyna analityczna posiadała wiele cech współczesnych komputerów. Niestety, projekt nigdy nie został ukończony, ponieważ Babagge wciąż zmieniał plany urządzenia i doszło do ostrej kłótni z inżynierem, który wykonywał elementy mechaniczne. Po tym fakcie projekt zarzucono, jednakże w roku 1910 syn wynalazcy, Henry Babagge, skonstruował część tej maszyny - procesor - i w ten sposób udowodnił poprawność projektu swojego ojca. Gdyby maszyna analityczna powstała w XIX wieku, era komputerów rozpoczęłaby się 100 lat wcześniej. Ciekawostką może być fakt, iż Charles Babagge utrzymywał kontakty listowne z Adą Lovelace, córką lorda Byrona. Była ona matematyczką i pierwszą na świecie programistką - napisała program obliczania liczb Bernoulliego w języku maszyny analitycznej Babagge'a. Na jej cześć nazwano język programowania ADA.

Drugim wynalazcą był niemiecki inżynier Konrad Zuse, który w 1936 roku skonstruował pierwszy komputer mechaniczny Z1. Komputer ten składał się z takich samych bloków funkcjonalnych, jak współczesne komputery. Co ciekawe, procesor tego komputera potrafił wykonywać działania na liczbach zmiennoprzecinkowych o formacie bardzo zbliżonym do tego, który stosują współczesne komputery IBM.

Procesor jest urządzeniem, które dokonuje przetwarzania danych na podstawie instrukcji zawartych w programie sterującym. Rozdział ten przybliży czytelnikowi pojęcie procesora i sposób jego działania.

Zapraszam do lektury


Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.