Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

obrazek

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek

©2022 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

obrazek

Materiały dla klasy I

Prezentacje

SPIS TREŚCI

Co to jest prezentacja?

Prezentacja jest pokazem slajdów. Gdy nie było jeszcze komputerów w powszechnym użyciu prezentacje wykonywano przy pomocy zdjęć oprawionych w plastykowe ramki i rzutnika, który te zdjęcia wyświetlał na ekranie:


Slajd

Rzutnik do slajdów

Słowo slajd pochodzi z języka angielskiego od słowa slide i oznacza coś, co się przesuwa. Tak właśnie były wyświetlane kolejne zdjęcia. Rzutnik posiadał kasetkę, do której ładowano slajdy w ustalonej kolejności, po czym pobierał je z tej kasetki i wyświetlał. W zależności od klasy rzutnika było to robione ręcznie lub automatycznie.

Tą techniką można było prezentować widowni kolejne zdjęcia. Prezentacje chętnie wykorzystywali wykładowcy, nauczyciele, pracownicy korporacji, podróżnicy, ponieważ jeden obraz jest lepszy od 1000 słów.

W dobie komputerów proste zdjęcia zmieniły się w slajdy elektroniczne, na których można umieszczać teksty, grafikę, filmy itd. Rzutnik został zastąpiony specjalnym programem prezentacyjnym. W pakiecie MS-Office jest to aplikacja PowerPoint, w pakiecie LibreOffice jest to aplikacja Impress.

Na tej lekcji nauczymy się tworzyć proste prezentacje w PowerPoint (w Impress tworzy się je podobnie, lecz tutaj musisz zasięgnąć poradnika, oglądnij ten film https://www.youtube.com/watch?v=YEcq25suouI&t=366s).

Jeśli masz założone konto google, to możesz skorzystać z bezpłatnej platformy do tworzenia prezentacji, która działa bardzo podobnie do Microsoft PowerPoint.

Na początek:  podrozdziału   strony 

PowerPoint

Uruchom aplikację Microsoft PowerPoint.

Na ekranie startowym zobaczysz już gotowe szablony prezentacji. My jednak wybieramy Pustą prezentację, ponieważ się dopiero uczymy:

Pojawi się okienko z szablonem pierwszego slajdu w twojej prezentacji. Układ okna roboczego jest standardowy. U góry masz pasek z różnymi narzędziami. Po lewej stronie będą się pojawiały miniaturki slajdów. W części głównej znajduje się bieżąco edytowany slajd. Obsługa programu jest bardzo prosta i po chwili ćwiczeń nie powinna sprawić ci kłopotów. Utworzymy teraz tzw. slajd tytułowy, czyli taki, który będzie się pojawiał jako pierwszy w naszej prezentacji. Najpierw wybierzemy sobie jakiś temat naszej prezentacji. Niech będzie to prezentacja dotycząca pewnego (fikcyjnego) ucznia naszego liceum. Kliknij myszką tytuł slajdu (pisany dużą czcionką) i wpisz:

Teraz kliknij podtytuł (umieszczony niżej na slajdzie) i wpisz imię, nazwisko i klasę:

Gratulacje, właśnie utworzyłeś pierwszy slajd. Oglądnijmy go teraz. Prezentację uruchamiasz klawiszem F5. Przy wyświetlaniu slajdów PowerPoint przechodzi w tryb pełnoekranowy. Naciśnij dwa razy klawisz Enter, aby powrócić do edycji. Nasz slajd tytułowy jest mało atrakcyjny, dlatego wybierzemy teraz odpowiedni motyw, czyli szatę graficzną. Aby ułatwić ci to zadanie, PowerPoint posiada zdefiniowane różne motywy, które możesz szybko wybrać.

Kliknij miniaturkę slajdu po lewej stronie i wybierz sekcję Projektowanie. Na pasku narzędziowym pojawią się dostępne motywy oraz ich warianty kolorystyczne. Wybierz dowolny motyw i dobierz dla niego odpowiedni wariant kolorystyczny:

Uruchom jeszcze raz prezentację klawiszem F5. Teraz wygląda o wiele lepiej.

Dodamy następny slajd do naszej prezentacji. Będzie to slajd z menu.

Przejdź do zakładki Narzędzia główne.

Kliknij w Nowy slajd. Otworzy się lista szablonów slajdów do wyboru:

Wybierz szablon Tytuł i zawartość:

W miejsce tytułu wpisz napis Menu., a poniżej wpisz:

Sprawdź teraz swoją prezentację przy pomocy klawisza F5.

W trakcie prezentacji możesz przechodzić do kolejnych slajdów za pomocą kliknięcia lewym przyciskiem myszki, pokręcenia kółkiem myszki (jeśli myszka je ma) lub naciśnięcia klawisza: Enter, strzałki w dół lub w prawo, PageDn. Możesz również cofnąć się do poprzedniego slajdu klawiszem strzałka w górę lub w lewo, PageUp lub kółkiem myszki. Jeśli szybko chcesz zakończyć wyświetlanie prezentacji i powrócić do edytora, naciśnij klawisz ESC.

Tworzymy następny slajd, na którym umieścimy zdjęcie naszej szkoły.

W sekcji Narzędzia główne kliknij w Nowy slajd i ponownie wybierz Tytuł i zawartość.

Jaklo tytuł wpisz tekst Moja szkoła.

Skopiuj do schowka powyższy obrazek (kliknij go prawym przyciskiem myszki, po czym z menu kontekstowego wybierz opcję kopiowania). Przejdź do Powerpoint i kliknij w pole tekstowe pod tytułem, po czym naciśnij klawisze Ctrl+V. Obrazek zostanie umieszczony na slajdzie. Wokół obrazka pojawiają się okrągłe uchwyty, które pozwalają zmieniać jego wielkość. Górny uchwyt z zaokrągloną strzałką pozwala obracać obrazek. Dopasuj go jak poniżej:

Przeglądnij swoją prezentację (F5).

Tworzymy następny slajd. Tym razem wybierz Dwa elementy zawartości.

Jako tytuł wpisz Moje mocne cechy.

Zwróć uwagę, iż na środku dwóch pól pod tytułem znajduje się po 6 przycisków. W lewym polu kliknij w przycisk Obrazy online:

Przycisk ten pozwoli ci wybrać obrazek pobrany z Internetu. Oczywiście możesz tutaj wstawić też swój obrazek, tak samo jak zrobiliśmy to ze szkołą na poprzednim slajdzie. Po kliknięciu przycisku pojawi się okno dialogowe z listą tematycznie powiązanych obrazów:

Wybierz sobie jakiś obrazek. Ja wybrałem Balony. Wraz z pobranym obrazkiem PowerPoint wstawia informację o jego prawach autorskich - jest to wymóg prawny.

Kliknij w prawe pole i wpisz kilka krótkich zalet:

Na slajdach nie umieszcza się dużo tekstu - to podstawowy błąd w prezentacji. Powinny to być krótkie hasła, inaczej znużysz widza.

W podobny sposób utwórz kolejny slajd, lecz tym razem obrazek umieść z prawej strony i delikatnie go obróć:

I tworzymy ostatni slajd. Wybierz Tytuł i zawartość. Na slajdzie umieść obrazek pupila, możesz go sobie wyszukać w Internecie:

Slajdy są gotowe. Przeglądnij prezentację (klawisz F5).

Na początek:  podrozdziału   strony 

Przejścia slajdów

W prezentacji możemy określić w jaki sposób będą się pojawiały kolejne slajdy, co uatrakcyjni pokaz. Nie będziemy się bawić z przejściami poszczególnych slajdów (to wymaga pracy i doświadczenia). Zdefiniujemy tzw. przejście losowe (czyli każdorazowo inne) dla wszystkich slajdów w naszej prezentacji.

Kliknij w którąkolwiek z miniaturek slajdów po lewej stronie i naciśnij klawisze Ctrl+A. W ten sposób zaznaczysz wszystkie slajdy prezentacji:

Przejdź do zakładki Przejścia i rozwiń listę przejść (trzeba z prawej strony kliknąć w strzałkę na samym spodzie). Z listy wybierz przejście Losowe:

Gotowe, uruchom prezentację (F5). Wygląda lepiej?

Na początek:  podrozdziału   strony 

Animacje

Slajd składa się z elementów, które na nim umieścisz: teksy, obrazki, filmy, pliki dźwiękowe, itp. Każdy z tych elementów może pojawiać się natychmiast, w określonej kolejności lub po kliknięciu myszką. Dodatkowo efekt pojawiania się może być animowany.

Kliknij miniaturkę (miniaturki umieszczone są jedne pod drugą z lewej strony okna PowerPoint) slajdu nr 1, czyli stronę tytułową prezentacji.

Kliknij tytuł główny:

Wokół wybranego elementu pojawią się uchwyty. Przejdź teraz do zakładki Animacje:

Z lewej strony masz listę animacji, rozwiń ją i wybierz animację Pojawienie się. Gdy wybierzesz animację dla wybranego elementu, na slajdzie pojawi się jej numer w małym kwadraciku:

Pozwala to później zorientować się w użytych animacjach.

Spójrz teraz na sekcję Chronometraż (na zakładce Animacje). Sekcja ta pozwala określić kolejność animacji, ich opóźnienie oraz czas ich trwania. W naszym przypadku zmienimy opcję Rozpocznij: na Z poprzednią.

Jeśli pozostawisz tutaj opcję Przy kliknięciu, to animowany element nie pojawi się na slajdzie (w czasie wyświetlania prezentacji), aż nie klikniesz myszką. Czasem taka opcja jest przydatna, np. jeśli wykładowca historii prezentuje jakąś mapę, na której pojawiają się kolejne zmiany, które chce omówić. Wtedy pojawianie się kolejnych elementów należy wstrzymać, aż zostanie kliknięty lewy przycisk myszki.

Wyświetl swoją prezentację (F5). Wróć do edytora (ESC).

Teraz w podobny sposób zaanimuj drugi element slajdu tytułowego. Wybierz inny sposób animacji. Zmień opcję Rozpocznij: na Po poprzedniej.

W taki sam sposób animuj wybrane elementy pozostałych slajdów, wybieraj różne animacje. Nie zapominaj o chronometrażu. Jeśli chcesz szybko uzyskać podgląd bieżącego slajdu, naciśnij Shift+F5.

Na początek:  podrozdziału   strony 

Nawigacja

Pozostała nam ostatnia rzecz do zrobienia. W tej postaci prezentacja wyświetla kolejne slajdy od pierwszego do ostatniego.  Dodamy do nich tzw. akcje. Akcja jest elementem, którego kliknięcie myszką powoduje wybrane działanie, np. przejście do określonego slajdu w animacji.

Kliknij miniaturkę slajdu nr 2 (menu). Następnie w edytorze przeciągnij lewym przyciskiem myszki po Moja szkoła:

W ten sposób zaznaczyłeś tekst, który stanie się przyciskiem akcji.

Przejdź do zakładki Wstawianie, kliknij w Linki i wybierz opcję Akcja:

Gdy to zrobisz, pojawi się okienko dialogowe Akcji:

Wybierz opcję Hiperłącze do: i z listy wybierz Slajd....

W kolejnym okienku dialogowym wybierz slajd animacji, do którego ma prowadzić hiperłącze. Ponieważ zaznaczyłeś tekst Moja szkoła, to wybierasz slajd Moja szkoła:

Zatwierdź okienka dialogowe kliknięciami w przyciski OK.

Zwróć uwagę, iż wybrany tekst jest teraz podkreślony i ma inny kolor.

W podobny sposób utwórz akcje dla pozostałych punktów w menu.

Uruchom prezentację, przejdź do menu i sprawdź działanie akcji – kliknięcie w wybrany punkt powinno przenosić cię do właściwego slajdu w prezentacji.

Ostatnią rzeczą będzie dodanie akcji powodujących szybki powrót do strony z menu.

Wybierz slajd nr 3. Moja szkoła.

Przejdź do zakładki Wstawianie. Wybierz Tekst i Pole tekstowe:

Kliknij myszką na spodzie slajdu i wpisz tekst Powrót do menu:

Przeciągnij lewym przyciskiem myszki po tym tekście i utwórz akcję z przejściem do slajdu nr 2. Menu.

Teraz kliknij myszką w ramkę otaczającą ten tekst i wciśnij Ctrl+C. Pole tekstowe wraz z akcją zostanie skopiowane do schowka.

Przechodź do następnych slajdów i wciskaj Ctrl+V. Twoja akcja zostanie umieszczona w tym samym miejscu na kolejnych slajdach.

Uruchom prezentację i sprawdź działanie nawigacji.

Prezentacja jest gotowa.

Zapisz ją na swoim dysku.

Na początek:  podrozdziału   strony 

Zadanie nr 1

Wykonaj prezentację wg opisu w lekcji, zapisz ją na dysku.

W liście do administratora serwisu edukacyjnego:

i-lo@eduinf.waw.pl

umieść w załączniku plik prezentacji.

W temacie listu umieść swoje imię, nazwisko, klasę i słowo PREZENTACJA.

Uwaga. Umieszczanie w temacie listu właściwej treści jest istotne i osoby, które tego nie zrobią poprawnie nie będą miały zaliczonego ćwiczenia (wysyłanie listu zgodnie z instrukcją jest również istotną częścią tego ćwiczenia). Proszę zwracać na to szczególną uwagę, gdyż inaczej utrudniacie moją pracę przy sortowaniu waszych prac, a jest ich setki.

Termin oddania tego ćwiczenia mija 8.05.2020 o godzinie 24:00. Po tym terminie nie przyjmuję już ćwiczeń.

Na początek:  podrozdziału   strony 

Zadanie nr 2

Należy zaprojektować własną prezentację w programie Powerpoint lub Impress (Libre-Office). Wybierz jeden z poniższych tematów:
 1. Jowisz, gazowy gigant
 2. Globalne ocieplenie
 3. Ptaki Amazonii
 4. Życie w głębinach
 5. Superkomputery
 6. Lot na Marsa
 7. Himalaje
 8. Luwr
 9. Niedźwiadki Koala
 10. Zastosowania nauki

Prezentacja powinna mieś następujący układ:

 1. Slajd tytułowy, na którym umieszczasz tytuł wg wybranego tematu, swoje imię, nazwisko i klasę
 2. Slajd z menu
 3. Slajd opisujący krótko wybrany temat, należy unikać wypisywania dużej ilości tekstu, krótkie hasła, slogany
 4. Slajd opisujący krótko wybrane zagadnienie, które należy do tematu, tutaj powinno znaleźć się jakieś zdjęcie.
 5. Slajdy z galerią zdjęć (max 3 zdjęcia).

Należy zastosować przejścia slajdów oraz animacje elementów.

Plik prezentacji należy umieścić w załączniku listu (ma być fizyczny plik, nie link do pliku w Internecie) do administratora:

i-lo@eduinf.waw.pl

W temacie listu należy umieścić swoje imię, nazwisko, klasę i słowo PROJEKT. Termin oddania prac upływa 22.05.2020 (piątek) o godz. 24:00 (nie czekać na ostatnią chwilę, bo wam może "przestać działać Internet").

Na początek:  podrozdziału   strony 

 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2022 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.