Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

obrazek

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek
Konsultacje: Wojciech Grodowski, mgr inż. Janusz Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

obrazek

Mikrokontrolery

ATtiny20

Informacje ogólne

obrazek

Educational and Non-Profit Use of Copyrighted Material:

If you use Microchip copyrighted material solely for educational (non-profit) purposes falling under the “fair use” exception of the U.S. Copyright Act of 1976 then you do not need Microchip’s written permission. For example, Microchip’s permission is not required when using copyrighted material in: (1) an academic report, thesis, or dissertation; (2) classroom handouts or textbook; or (3) a presentation or article that is solely educational in nature (e.g., technical article published in a magazine).

https://www.microchip.com/about-us/legal-information/copyright-usage-guidelines

SPIS TREŚCI

obrazek

Mikrokontroler ATtiny20

Zasoby

Producentem mikrokontrolerów ATtiny20 była firma ATMEL. W roku 2016 została przejęta przez firmę MicroChip, producenta równie popularnych mikrokontrolerów PIC. Obecnie zasoby i oprogramowanie można pobierać z witryny:
http://www.microchip.com/

MicroChip dodał obsługę mikrokontrolerów AVR w swoim środowisku programowania MPLAB X 5.0. To dobra wiadomość dla tych, którzy pracują z mikrokontrolerami PIC i AVR.

Przykładowe programy

W prezentowanych tu materiałach znajdziesz proste przykłady kodu, które zwięźle pokazują, jak używać różnych elementów tego mikrokontrolera. Przykłady te zakładają, że przed kompilacją do programu dołączono odpowiedni dla danego elementu plik nagłówkowy. Miej jednak na uwadze, że nie wszyscy wydawcy kompilatorów C dołączają definicje bitów w plikach nagłówkowych, a obsługa przerwań zależy od użytego kompilatora C. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w dokumentacji swojego kompilatora C.

Pojemnościowe wykrywanie dotyku

Biblioteka QTouch opracowana przez ATMEL'a udostępnia łatwe w użyciu rozwiązanie dla interfejsów dotykowych na mikrokontrolerach Atmel AVR. Biblioteka ta zawiera wsparcie dla metod pobierania danych QTouch® i QMatrix®.

Wykrywanie dotyku (ang. touch sensing) można w prosty sposób dołączyć do dowolnej aplikacji przez połączenie z jej kodem biblioteki QTouch i użycie funkcji interfejsu API udostępnianego przez tę bibliotekę w celu zdefiniowania kanałów dotykowych i czujników dotyku. Aplikacja następnie wywołuje funkcje API do pobrania informacji z kanałów i określania stanu czujnika dotyku.

Biblioteka QTouch jest bezpłatna i można ją pobrać z witryny Microchip'a (w 2016 firma Microchip przejęła swojego konkurenta Atmel i obecnie udostępnia wszystkie materiały pierwotnie udostępniane w sieci przez Atmela), na której znajdziesz również dokumentację oraz przewodniki dla użytkownika.

Utrzymywanie danych

Wyniki badania niezawodności pokazują, że dane są tracone z częstotliwością dużo mniejszą od 1 PPM (ang. parts per million – części na milion) przez 20 lat w temperaturze 85°C lub przez 100 lat w temperaturze 25°C.

Oświadczenie oficjalne

Typowe wartości zawarte w tej dokumentacji technicznej są oparte na symulacjach i charakterystykach innych mikrokontrolerów AVR produkowanych wg tego samego procesu technologicznego.


Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.