Serwis Edukacyjny w I-LO w Tarnowie Materiały dla uczniów liceum |
Wyjście Spis treści Wstecz Dalej
Autor artykułu: mgr Jerzy
Wałaszek |
©2024 mgr Jerzy Wałaszek
|
Czy Atmel Studio 7 jest lepsze od Eclipse z wtyczką AVR. Dla zaawansowanych użytkowników na pewno tak. W Atmel Studio można programować praktycznie wszystkie mikrokontrolery produkowane przez firmę ATMEL. Wspiera ono również programowanie w C++ i Asemblerze. Jeśli o mnie chodzi, to jednak wolę Eclipse, które jest dużo prostsze w użyciu, a ja nie zajmuje się przecież zawodowo programowaniem mikrokontrolerów. Na szczęście zasady programowania w obu środowiskach są takie same.
Firma Atmel została przejęta przez Microchip, producenta popularnych mikrokontrolerów PIC. Microchip umożliwia teraz programowanie mikrokontrolerów AVR w swoim MPLAB X IDE. Wszelkie aplikacje dla mikrokontrolerów pobiera się teraz z witryny Microchip'a.
Atmel Studio 7 jest darmowe i możesz je legalnie pobrać z tej strony WWW:
http://www.microchip.com/mplab/avr-support/atmel-studio-7
Na spodzie strony znajdziesz dwa instalatory:
Pierwszy jest instalatorem, który wymaga dostępu do Internetu, ponieważ pobiera on pliki z witryny Atmela (teraz Microchip'a). Jeśli masz dostęp do sieci, to jest to polecany instalator.
Drugi jest instalatorem stacjonarnym, który wszystko zawiera w sobie i nie potrzebuje dostępu do Internetu.
Gdy wybierzesz instalator, zostanie on pobrany na twój dysk twardy (tutaj wybrano instalator z sieci):
Gdy instalator znajdzie się na twoim dysku twardym, uruchom go. Pojawi się pierwsze okno dialogowe, w którym musisz zaakceptować warunki licencji:
Zaznacz opcję I agree to the license terms and conditions (zgadzam się na warunki licencji) i kliknij przycisk Next (wcześniej, jeśli chcesz, możesz zmienić katalog docelowy instalacji).
W tym okienku zaznacz architektury mikrokontrolerów, które zamierzasz programować. Kurs nie obejmuje mikrokontrolerów 32–bitowych i mikrokontrolerów SMART ARM, dlatego ich nie zaznaczam (ale ty, jeśli chcesz, możesz to zrobić). Po wyborze architektury, kliknij przycisk Next.
Tutaj zgadzasz się na zainstalowanie platformy programistycznej Atmela oraz przykładowych projektów. Pozostaw tę opcję wybraną i kliknij Next.
W tym okienku instalator sprawdza, czy twój komputer spełnia wymagania dla Atmel Studio. Jeśli nie, to instalacja zostanie przerwana. Gdy wszystko jest w porządku, kliknij przycisk Next.
Okienko informujące, że zostaną uaktualnione pliki nagłówkowe mikrokontrolerów. Aby zainstalować inne wersje, użyj narzędzia Device Pack Manager w menu Tools. Aby ustawić wersję projektu, otwórz zakładkę Components we własnościach projektu. Kliknij przycisk Install, aby rozpocząć instalację (musisz posiadać uprawnienia administratora, aby zainstalować Atmel Studio). Jeśli wybrałeś instalację sieciową, to instalator będzie pobierał potrzebne pakiety z witryny Atmela.
Uzbrój się w cierpliwość. Gdy instalacja się zakończy, uruchom Atmel Studio. Z menu wybierz opcję:
Tools → Device Programming
Uruchomi ona okienko komunikacji z programatorem. Kolejno wybierz z listy:
Tool | – | programator, AVRISP mkII |
Device | – | mikrokontroler, np. ATtiny13 |
Interface | – | ISP, pojawi się automatycznie |
Gdy zatwierdzisz wybór przyciskiem Apply (zastosuj), pojawi się reszta treści okienka dialogowego.
W okienku jest możliwość ustalenia zegara ISP (ang. ISP Clock). Im szybszy zegar, tym szybsza jest transmisja z mikrokontrolerem. Jednak nie należy ustawiać tej częstotliwości powyżej 1/4 częstotliwości zegara mikrokontrolera. Aby sprawdzić współpracę z programatorem, kliknij przycisk Read (odczytaj) obok Device signature (sygnatura mikrokontrolera) lub Target voltage (napięcie mikrokontrolera). Jeśli w polach tekstowych pojawią się wartości, to komunikacja jest poprawna.
UWAGA: Jeśli wcześniej instalowałeś sterownik libusb za pomocą aplikacji zadig dla AVRDude, to po zainstalowaniu ATmel Studio sterownik ten przestaje działać dla programatora MK2, ponieważ zostaje zastąpiony przez własny sterownik Atmela, który, co gorsza, nie działa i z programatorem MK2 nie można się połączyć ani z poziomu Atmel Studio, ani z poziomu Eclipse za pomocą AVRDude. Jeśli tak się stało (lub jeśli po prostu nie możesz połączyć się z programatorem), to wykonaj poniższe polecenia: Podłącz swój programator MK2 do portu USB komputera. Uruchom program zadig (ściągnij go sobie z http://zadig.akeo.ie/). Z menu wybierz opcję Option → List all devices. Następnie na liście wyszukaj swój programator i wybierz go, klikając myszką:
Zobaczysz wtedy aktualnie zainstalowany sterownik dla tego urządzenia. Na drugiej liście, którą wskazuje zielona strzałka, wybierz libusb-win32 (v1.2.6.0) i kliknij przycisk Replace Driver.
Od tego momentu programator MK2 powinien współpracować zarówno z Atmel Studio 7 jak i z AVRDude w Eclipse. |
Instalacja jest zakończona.
Zespół Przedmiotowy Chemii-Fizyki-Informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie ul. Piłsudskiego 4 ©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.
Pytania proszę przesyłać na adres email:
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.