Serwis Edukacyjny
Nauczycieli
w I-LO w Tarnowie

Do strony głównej I LO w Tarnowie

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Poprzedni       Następny  

©2018 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek
Konsultacje: Wojciech Grodowski, mgr inż. Janusz Wałaszek

 

 

Warsztat elektronika

Instalacja Fritzing

 

Do czego służy fritzing

Fritzing jest aplikacją przeznaczoną dla elektroników-hobbystów oraz dla wszystkich miłośników elektroniki. Pozwala ona projektować urządzenia elektroniczne, tworzyć dla nich prototypy na płytkach stykowych, a następnie na podstawie prototypów rysować i edytować schematy elektroniczne oraz projektować płytki drukowane. Pakiet zawiera opcję programowania platformy Arduino, jednak nie jest ona jeszcze ukończona i nie działa. Do programowania Arduino lepiej korzystać z firmowego oprogramowania.

Aplikacja jest projektem akademickim, który powstał na uniwersytecie w Poczdamie jako wolne oprogramowanie. Jest zatem darmowa, chociaż autorzy mile widzą dobrowolne datki, niestety w euro, co nieco komplikuje sprawę w Polsce. Można ją zainstalować zarówno w Windows jak i w Linuxie.

 

 

Instalacja Fritzing dla Windows

Instalacja Fritzing w Windows jest bardzo prosta. Przejdź na stronę projektu:

http://fritzing.org/home/

U góry znajdź hiperłącze Download i kliknij je myszką. Przed załadowaniem programu autorzy proszą o wolny datek na cele związane z rozwojem tej aplikacji. Jeśli masz pieniądze, to zaznacz odpowiednią kwotę datku i kliknij przycisk Donate & Download. Zapłata następuje poprzez PayPal. Można płacić kartą.

Jeśli nie masz pieniędzy, zaznacz opcję No Donation (bez datku) i kliknij przycisk Download. Przejdziesz do strony pobierania instalatora. Wybierz na niej odpowiedni system Windows (zapewne 64 bit). Rozpocznie to pobieranie archiwum zip z serwera Fritzing.

Po załadowaniu archiwum otwórz je eksploratorem plików Windows.

Wewnątrz archiwum znajdziesz katalog z programem. Aplikacji Fritzing nie musimy specjalnie instalować. Wystarczy zapisać sobie ten katalog w wygodnym miejscu na dysku, np. w C:/Program Files. Katalog z programem kliknij prawym przyciskiem myszki, z menu kontekstowego wybierz opcję Kopiuj, następnie wybierz miejsce docelowe, kliknij prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję Wklej. Program Fritzing zostanie wypakowany z archiwum zip i umieszczony we wskazanym miejscu na twoim dysku twardym.

Przejdź do katalogu, w którym znajduje się Fritzing. Wewnątrz znajdziesz program Fritzing.exe.

Kliknij go prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybierz opcję Utwórz skrót. Przeciągnij skrót na pulpit w lewym panelu:

Ponownie kliknij prawym przyciskiem myszki Fritzing.exe i z menu wybierz opcję Przypnij do paska zadań. Gotowe, masz zainstalowany Fritzing. Możesz go uruchamiać ikoną z pulpitu lub z paska zadań.

 

Instalacja Fritzing dla Linuxa Ubuntu

Aby zainstalować w Ubuntu aplikację Fritzing, uruchom terminal (Ctrl+Alt+T) i wpisz do niego poniższe polecenia (wymagają uprawnień administracyjnych):
sudo add-apt-repository ppa:ehbello/fritzing
sudo apt-get update
sudo apt-get install fritzing

Aby uruchomić aplikację, otwórz menu, wybierz Programowanie i tam znajdziesz Fritzing.

Program możesz również uruchomić poprzez Przeszukaj swój komputer. Po kliknięciu ikony wyszukiwania na pasku uruchamiania wpisz kilka początkowych liter nazwy Fritzing, po czym uruchom wyszukaną aplikację. Aby mieć program zawsze pod ręką, po uruchomieniu kliknij jego ikonę na pasku uruchamiania prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję Dodaj do panelu uruchamiania.

To wszystko, instalacja zakończona. Możesz korzystać z aplikacji.

 

Test instalacji

W celu sprawdzenia poprawności instalacji, uruchom Fritzing. Nie będziemy tutaj prowadzić kursu obsługi tej aplikacji, gdyż jest ona bardzo prosta i dosyć intuicyjna. Na stronie projektu pod hiperłączem Learning znajdziesz pełne materiały do nauki. Nawet po polsku.

U góry okna są trzy interesujące nas zakładki:

  • Breadboard – płytka stykowa, umożliwia projektowanie prototypu urządzenia na płytce stykowej.
  • Schematic – schemat, elementy umieszczone na płytce pojawiają się automatycznie na schemacie elektrycznym.
  • PCB – płytka drukowana, tutaj możesz zaprojektować swoją płytkę.

Po prawej stronie masz elementy elektroniczne, z którym możesz budować swoje urządzenie. Elementy są zorganizowane w grupy wg ich producenta. Grupę wybierasz na pasku pionowym po lewej stronie elementów. Grupa CORE oznacza elementy podstawowe. Grupa MINE to elementy własne, które ewentualnie sobie sam zaprojektujesz, Fritzing posiada odpowiedni edytor do tego celu. Grupy przewijasz dwoma pionowymi strzałkami u spodu paska.

Elementy przeciągasz na płytkę lewym przyciskiem myszki. Aby stworzyć połączenie, przeciągaj lewym przyciskiem myszki. Obraz powiększasz/pomniejszasz kółkiem myszki. Więcej opcji otrzymasz, klikając element prawym przyciskiem myszki.

Poniżej listy elementów jest panel z ich parametrami. Tutaj wybierasz wartości oporników, kondensatorów, nazwy układów itp.

Dla ćwiczenia, umieść na płytce stykowej (zakładka Breadboard) kilka elementów i połącz je ze sobą w sposób pokazany poniżej:

Przejdź teraz na zakładkę Schematic i postaraj się ułożyć następujący schemat z elementów, które tu znajdziesz. Po kilku minutach zrozumiesz, jak się to robi.

Przejdź na zakładkę PCB i utwórz następującą płytkę drukowaną dla tego obwodu:

Jeśli ci się udało, to gratuluję. Właśnie stworzyłeś swój pierwszy projekt elektroniczny.

Powyższe kroki obrazują zastosowanie programu Fritzing. Najpierw tworzymy prototyp na płytce stykowej, na schemacie lub na płytce drukowanej. Następnie przełączając się na inną zakładkę możemy sobie uzupełnić schemat, układ połączeń czy ścieżek. Dla początkującego elektronika jest to aplikacja idealna.

 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2018 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.