Serwis Edukacyjny
Nauczycieli
w I-LO w Tarnowie

Do strony głównej I LO w Tarnowie

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Poprzedni       Następny  

©2018 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek
Konsultacje: Wojciech Grodowski, mgr inż. Janusz Wałaszek

 

 

Warsztat elektronika

Instalacja CADSoft Eagle

 

Do czego służy program Eagle

Zajmowanie się elektroniką polega głównie na budowaniu różnych urządzeń elektronicznych. Urządzenia te składają się z elementów, które muszą być ze sobą połączone elektrycznie. Do wykonywania połączeń, można wykorzystać metodę "na pająka", czyli wyprowadzenia oporników, kondensatorów, cewek, tranzystorów i układów scalonych łączymy za pomocą przylutowanych do nich drutów. Takie dzieło wygląda wtedy tak:

Gdy jest to układ prototypowy robiony na szybko, to w porządku. Jednak "uczciwe" układy elektroniczne są robione z wykorzystaniem tzw. płytek drukowanych (ang. PCB - Printed Circuit Board). Płytka drukowana jest wykonana z laminatu, który pokryto jednostronnie lub dwustronnie cienką warstwą miedzi:

Płytki drukowane kupisz w sklepie z artykułami elektronicznymi. Chcąc użyć płytki do budowy urządzenia elektronicznego, musimy rozplanować na niej położenie poszczególnych komponentów elektronicznych, a następnie utworzyć ścieżki, które połączą w odpowiedni sposób wyprowadzenia tych elementów ze sobą. Wykonuje się to przez umieszczenie na warstwie miedziowej rysunku ścieżek (ręcznie, metodą termotransferu lub fotochemicznie):

A następnie wytrawia się płytkę w odpowiednim roztworze chemicznym, który usunie z niej niezamalowaną powierzchnię miedzi:

W efekcie otrzymamy "platformę" montażową, w której umieszczamy elementy przylutowując ich końcówki do ścieżek (czasem wymaga to wykonania otworów na wyprowadzenia elementów, a czasem nie - elementy montowane powierzchniowo, tzw. SMD - ang. Surface Mounted Device):

Aplikacja CADSoft Eagle pozwoli ci zaprojektować od podstaw taką właśnie płytkę drukowaną. Przy jej pomocy utworzysz schemat ideowy swojego urządzenia:

Następnie na podstawie schematu zaprojektujesz płytkę PCB (obrazki nie są ze sobą powiązane):

Zasady posługiwania się tym programem poznasz na kursie Eagle, który znajduje się w dalszej części tego działu. Program Eagle jest bardzo popularny wśród elektroników-amatorów, dlatego również z niego korzystam. W sieci znajdziesz mnóstwo informacji na jego temat. Nie jest to jedyna aplikacja do projektowania układów elektronicznych (Protel, KiCAD, Express PCB, OrCAD). Firma CADSoft udostępnia bezpłatną wersję programu Eagle. Posiada ona wszystkie właściwości pełnej wersji z kilkoma ograniczeniami: rozmiar tworzonej płytki do 8 x 10 cm i dwóch warstw (w amatorskich warunkach i tak nie tworzy się płytek PCB wielowarstwowych, więc dwie warstwy ścieżek zupełnie wystarczają).

 

Instalacja Eagle dla Windows

Przejdź do strony domowej firmy CADSoft. Znajdziesz tam link do pobrania najnowszej wersji Eagle (w czasie pisania tego artykułu najnowszą wersją jest Eagle 8.3):

Kliknij w link DOWNLOAD FOR FREE (Pobierz za darmo). Przejdziesz do strony pobierania instalatora:

Znajduje się tutaj informacja, że darmowa wersja Eagle jest przeznaczona do nauki dla studentów oraz innych osób, które nie będą jej wykorzystywać zawodowo (czyli do zarabiania pieniędzy). Wersja darmowa posiada kilka ograniczeń: projekt może zawierać maksymalnie dwa schematy, a płytka drukowana maksymalnie dwie warstwy i jej powierzchnia jest ograniczona do 80 cm2 (10 x 8 cm). Do prostych projektów to zwykle wystarcza. Kliknij w link DOWNLOAD FOR WINDOWS (Pobierz dla Windows). W zależności od używanej przez ciebie przeglądarki otworzy się odpowiednie okienko pobrania pliku na dysk twardy:

Gdy instalator zostanie pobrany na dysk, uruchom go. Aby zainstalować Eagle musisz posiadać w Windows uprawnienia administratora. Gdy instalator wystartuje, wyświetli okienko:

Wybierz w nim opcję I accept the agreement (akceptuję umowę) i kliknij przycisk Next.

W tym okienku określasz miejsce na swoim dysku twardym, gdzie zostanie zainstalowana aplikacja Eagle. Ja tutaj wybrałem dysk D, ponieważ u mnie ma większą pojemność od C, jeśli nie wiesz, co wpisać, to najlepiej nie zmieniaj tutaj nic. Kliknij Next.

Tutaj instalator pyta się ciebie, czy chcesz utworzyć skrót do programu na swoim pulpicie. Jeśli tak, zaznacz opcję Create a desktop shortcut (Utwórz skrót na pulpicie). Kliknij Next.

Ostatnie okienko dialogowe podsumowuje opcje instalacji. Aby ją rozpocząć, kliknij Install. Jeśli w tym punkcie chcesz coś zmienić, to kliknij Back.

Rozpocznie się instalacja. Jeśli się powiedzie, to zobaczysz poniższe okienko:

Zaznaczona jest tutaj opcja Launch EAGLE (Uruchom Eagle). Kliknij Finish. Zostanie uruchomiony program Eagle.

Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się okienko ostrzegawcze:

Informuje ono, że na twoim komputerze nie ma katalogu, w którym Eagle będzie przechowywał twoje projekty. Zwykle katalog ten znajduje się w katalogu domowym użytkownika. Kliknij przycisk Yes, aby taki katalog utworzyć.

Jeśli nie zalogowałeś się na konto użytkownika, to zrób to w tym okienku. Użytkownicy posiadają różne przywileje. Jeśli nie masz konta w Autodesk, to je sobie utwórz. Rejestracja jest darmowa.

Po oknie powitalnym pojawi się panel sterowania (ang. Control Panel):

Ikonę programu na pasku zadań kliknij prawym przyciskiem myszki i przypnij do paska zadań:

Ikonę programu przeciągnij na pasku zadań w pożądane miejsce. Instalacja jest zakończona. Przejdź do kursu obsługi Eagle, jeśli chcesz poznać zasady pracy z tą aplikacją.

 

Instalacja Eagle dla Linuxa Ubuntu

Przejdź do strony domowej firmy CADSoft. Znajdziesz tam link do pobrania najnowszej wersji Eagle:

Kliknij w link DOWNLOAD FOR FREE (pobierz za darmo). Zostaniesz przeniesiony do strony pobierania Eagle dla różnych systemów operacyjnych:

Kliknij w DOWNLOAD FOR LINUX (pobierz dla Linuxa).

Eagle jest rozprowadzane w postaci skompresowanej, dlatego w oknie pobierania pliku wybierz opcję Otwórz za pomocą Menedżera archiwów. Kliknij OK, aby pobrać plik.

Po pobraniu pliku zostanie uruchomiony Menedżer Archiwów:

 

Kliknij w przycisk Rozpakuj, a następnie wybierz miejsce na swoim dysku, gdzie ma zostać umieszczony program Eagle. Dobrym miejscem jest katalog domowy. Gdy zatwierdzisz miejsce do rozpakowania, archiwum zostanie tam rozpakowane:

Na koniec zamknij Menedżera Archiwów:

Aplikacji Eagle nie trzeba w Linuxie jakoś specjalnie instalować. Wystarczy rozpakować archiwum. Aby uruchomić Eagle, kliknij w Menedżera Plików na pasku szybkiego uruchamiania:

 

Gdy pojawi się okno z zawartością katalogu domowego, wejdź do katalogu eagle-8.3.0 i kliknij dwukrotnie w plik eagle:

 

Program zacznie się uruchamiać:

Zaloguj się na konto Autodesk (jeśli nie masz konta, to je sobie utwórz, jest darmowe):

 

Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się okienko ostrzegawcze:

Informuje cię ono, że w katalogu domowym brak katalogu eagle, w którym będą składowane tworzone projekty. Aby utworzyć ten katalog, kliknij przycisk Yes. Po tym wstępie powinna się otworzyć aplikacja Eagle:

Aby w przyszłości szybko uruchamiać Eagle, kliknij prawym przyciskiem myszki jego ikonę na pasku szybkiego uruchamiania i wybierz opcję Dodaj do panelu uruchamiania:


Jeśli nie podoba ci się ikona programu na panelu uruchamiania, to możesz ją zmienić w sposób następujący:

Uruchom terminal i wpisz polecenie (musisz posiadać prawa administratora):

sudo gedit /home/$USER/.local/share/applications/eagle.desktop

Uruchomi się edytor gedit z plikiem konfiguracyjnym Eagle na panelu uruchamiania. Zmień w tym pliku wiersz Icon=... wg poniższego schematu:

Przepisz w swoim pliku wiersz Icon=... Pamiętaj, aby wpisać poprawną nazwę swojego konta (wiersz musi być zgodny z początkiem Path=... i Exec=...). Gdy skończysz, kliknij u góry przycisk Zapisz. Zamknij gedit i uruchom ponownie swoje Ubuntu. Na panelu uruchamiania pojawi się nowa ikona dla Eagle:

 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2018 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.