Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

obrazek

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek
Konsultacje: Wojciech Grodowski, mgr inż. Janusz Wałaszek

©2023 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

obrazek

Warsztat

Instalacja oprogramowania

CADSoft Eagle

SPIS TREŚCI
Podrozdziały

Do czego służy program Eagle

Zajmowanie się elektroniką polega głównie na budowaniu różnych urządzeń elektronicznych. Urządzenia te składają się z elementów, które muszą być ze sobą połączone elektrycznie. Do wykonywania połączeń, można wykorzystać metodę "na pająka", czyli wyprowadzenia oporników, kondensatorów, cewek, tranzystorów i układów scalonych łączymy za pomocą przylutowanych do nich drutów. Takie dzieło wygląda wtedy tak:

obrazek

Gdy jest to układ prototypowy robiony na szybko, to w porządku. Jednak "uczciwe" układy elektroniczne są robione z wykorzystaniem tzw. płytek drukowanych (ang. PCB - Printed Circuit Board). Płytka drukowana jest wykonana z laminatu, który pokryto jednostronnie lub dwustronnie cienką warstwą miedzi:

obrazek

Płytki drukowane kupisz w sklepie z artykułami elektronicznymi. Chcąc użyć płytki do budowy urządzenia elektronicznego, musimy rozplanować na niej położenie poszczególnych komponentów elektronicznych, a następnie utworzyć ścieżki, które połączą w odpowiedni sposób wyprowadzenia tych elementów ze sobą. Wykonuje się to przez umieszczenie na warstwie miedziowej rysunku ścieżek (ręcznie, metodą termotransferu lub fotochemicznie):

obrazek

A następnie wytrawia się płytkę w odpowiednim roztworze chemicznym, który usunie z niej niezamalowaną powierzchnię miedzi:

obrazek

W efekcie otrzymamy "platformę" montażową, w której umieszczamy elementy przylutowując ich końcówki do ścieżek (czasem wymaga to wykonania otworów na wyprowadzenia elementów, a czasem nie - elementy montowane powierzchniowo, tzw. SMD - ang. Surface Mounted Device):

obrazek

Aplikacja CADSoft Eagle pozwoli ci zaprojektować od podstaw taką właśnie płytkę drukowaną. Przy jej pomocy utworzysz schemat ideowy swojego urządzenia:

obrazek

Następnie na podstawie schematu zaprojektujesz płytkę PCB (obrazki nie są ze sobą powiązane):

obrazek

Zasady posługiwania się tym programem poznasz na kursie Eagle, który znajduje się w dalszej części tego działu. Program Eagle jest bardzo popularny wśród elektroników-amatorów, dlatego również z niego korzystam. W sieci znajdziesz mnóstwo informacji na jego temat. Nie jest to jedyna aplikacja do projektowania układów elektronicznych (Protel, KiCAD, Express PCB, OrCAD). Firma CADSoft udostępnia bezpłatną wersję programu Eagle. Posiada ona wszystkie właściwości pełnej wersji z kilkoma ograniczeniami: rozmiar tworzonej płytki do 8 x 10 cm i dwóch warstw (w amatorskich warunkach i tak nie tworzy się płytek PCB wielowarstwowych, więc dwie warstwy ścieżek zupełnie wystarczają).

Na początek:  podrozdziału   strony 

Instalacja Eagle dla Windows

Przejdź do strony domowej firmy CADSoft. Znajdziesz tam link do pobrania najnowszej wersji Eagle (w czasie pisania tego artykułu najnowszą wersją jest Eagle 8.3):

obrazek

Kliknij w link DOWNLOAD FOR FREE (Pobierz za darmo). Przejdziesz do strony pobierania instalatora:

obrazek

Znajduje się tutaj informacja, że darmowa wersja Eagle jest przeznaczona do nauki dla studentów oraz innych osób, które nie będą jej wykorzystywać zawodowo (czyli do zarabiania pieniędzy). Wersja darmowa posiada kilka ograniczeń: projekt może zawierać maksymalnie dwa schematy, a płytka drukowana maksymalnie dwie warstwy i jej powierzchnia jest ograniczona do 80 cm2 (10 x 8 cm). Do prostych projektów to zwykle wystarcza. Kliknij w link DOWNLOAD FOR WINDOWS (Pobierz dla Windows). W zależności od używanej przez ciebie przeglądarki otworzy się odpowiednie okienko pobrania pliku na dysk twardy:

obrazek

Gdy instalator zostanie pobrany na dysk, uruchom go. Aby zainstalować Eagle musisz posiadać w Windows uprawnienia administratora. Gdy instalator wystartuje, wyświetli okienko:

obrazek

Wybierz w nim opcję I accept the agreement (akceptuję umowę) i kliknij przycisk Next.

obrazek

W tym okienku określasz miejsce na swoim dysku twardym, gdzie zostanie zainstalowana aplikacja Eagle. Ja tutaj wybrałem dysk D, ponieważ u mnie ma większą pojemność od C, jeśli nie wiesz, co wpisać, to najlepiej nie zmieniaj tutaj nic. Kliknij Next.

obrazek

Tutaj instalator pyta się ciebie, czy chcesz utworzyć skrót do programu na swoim pulpicie. Jeśli tak, zaznacz opcję Create a desktop shortcut (Utwórz skrót na pulpicie). Kliknij Next.

obrazek

Ostatnie okienko dialogowe podsumowuje opcje instalacji. Aby ją rozpocząć, kliknij Install. Jeśli w tym punkcie chcesz coś zmienić, to kliknij Back.

obrazek

Rozpocznie się instalacja. Jeśli się powiedzie, to zobaczysz poniższe okienko:

obrazek

Zaznaczona jest tutaj opcja Launch EAGLE (Uruchom Eagle). Kliknij Finish. Zostanie uruchomiony program Eagle.

obrazek

Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się okienko ostrzegawcze:

obrazek

Informuje ono, że na twoim komputerze nie ma katalogu, w którym Eagle będzie przechowywał twoje projekty. Zwykle katalog ten znajduje się w katalogu domowym użytkownika. Kliknij przycisk Yes, aby taki katalog utworzyć.

obrazek

Jeśli nie zalogowałeś się na konto użytkownika, to zrób to w tym okienku. Użytkownicy posiadają różne przywileje. Jeśli nie masz konta w Autodesk, to je sobie utwórz. Rejestracja jest darmowa.

Po oknie powitalnym pojawi się panel sterowania (ang. Control Panel):

obrazek

Ikonę programu na pasku zadań kliknij prawym przyciskiem myszki i przypnij do paska zadań:

obrazek

Ikonę programu przeciągnij na pasku zadań w pożądane miejsce. Instalacja jest zakończona. Przejdź do kursu obsługi Eagle, jeśli chcesz poznać zasady pracy z tą aplikacją.

Na początek:  podrozdziału   strony 

Instalacja Eagle dla Linuxa Ubuntu

Przejdź do strony domowej firmy CADSoft. Znajdziesz tam link do pobrania najnowszej wersji Eagle:

obrazek

Kliknij w link DOWNLOAD FOR FREE (pobierz za darmo). Zostaniesz przeniesiony do strony pobierania Eagle dla różnych systemów operacyjnych:

obrazek

Kliknij w DOWNLOAD FOR LINUX (pobierz dla Linuxa).

obrazek

Eagle jest rozprowadzane w postaci skompresowanej, dlatego w oknie pobierania pliku wybierz opcję Otwórz za pomocą Menedżera archiwów. Kliknij OK, aby pobrać plik.

Po pobraniu pliku zostanie uruchomiony Menedżer Archiwów:

obrazek

 

Kliknij w przycisk Rozpakuj, a następnie wybierz miejsce na swoim dysku, gdzie ma zostać umieszczony program Eagle. Dobrym miejscem jest katalog domowy. Gdy zatwierdzisz miejsce do rozpakowania, archiwum zostanie tam rozpakowane:

obrazek

Na koniec zamknij Menedżera Archiwów:

obrazek

Aplikacji Eagle nie trzeba w Linuxie jakoś specjalnie instalować. Wystarczy rozpakować archiwum. Aby uruchomić Eagle, kliknij w Menedżera Plików na pasku szybkiego uruchamiania:

obrazek

 

Gdy pojawi się okno z zawartością katalogu domowego, wejdź do katalogu eagle-8.3.0 i kliknij dwukrotnie w plik eagle:

obrazek

 

Program zacznie się uruchamiać:

obrazek

Zaloguj się na konto Autodesk (jeśli nie masz konta, to je sobie utwórz, jest darmowe):

obrazek

 

Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się okienko ostrzegawcze:

obrazek

Informuje cię ono, że w katalogu domowym brak katalogu eagle, w którym będą składowane tworzone projekty. Aby utworzyć ten katalog, kliknij przycisk Yes. Po tym wstępie powinna się otworzyć aplikacja Eagle:

obrazek

Aby w przyszłości szybko uruchamiać Eagle, kliknij prawym przyciskiem myszki jego ikonę na pasku szybkiego uruchamiania i wybierz opcję Dodaj do panelu uruchamiania:

obrazek


Jeśli nie podoba ci się ikona programu na panelu uruchamiania, to możesz ją zmienić w sposób następujący:

Uruchom terminal i wpisz polecenie (musisz posiadać prawa administratora):

sudo gedit /home/$USER/.local/share/applications/eagle.desktop

Uruchomi się edytor gedit z plikiem konfiguracyjnym Eagle na panelu uruchamiania. Zmień w tym pliku wiersz Icon=... wg poniższego schematu:

obrazek

Przepisz w swoim pliku wiersz Icon=... Pamiętaj, aby wpisać poprawną nazwę swojego konta (wiersz musi być zgodny z początkiem Path=... i  Exec=...). Gdy skończysz, kliknij u góry przycisk Zapisz. Zamknij gedit i uruchom ponownie swoje Ubuntu. Na panelu uruchamiania pojawi się nowa ikona dla Eagle:

obrazek

Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2023 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.