Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

obrazek

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek
Konsultacje: Wojciech Grodowski, mgr inż. Janusz Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

obrazek

Warsztat

Instalacja oprogramowania

SPIS TREŚCI
Podrozdziały

Aplikacje komputerowe

Do nauki programowania mikrokontrolerów i projektowania układów elektronicznych będą potrzebne następujące aplikacje:

obrazek

CodeBlocks: zintegrowane środowisko programowania (ang. IDE: Integrated Developement Environment) w C i C++. Wykorzystamy je do nauki programowania w języku C. CodeBlocks jest darmowe, legalne i posiada wersje zarówno dla Windows jak i dla Linuxa. Z tego powodu nadaje się idealnie do nauki programowania.

Projekt CodeBlocks jest ciągle rozwijany i w sieci pojawiają się co pewien czas nowe wersje tego oprogramowania. Centralna Komisja Egzaminacyjna dopuściła CodeBlocks do programowania w języku C++ na maturze z informatyki.

obrazek

GIMP (ang. GNU Image Manipulation Program): jest programem do obróbki grafiki rastrowej, czyli zbudowanej z pikseli, punktów. Program ten bardzo przydaje się przy korekcie obrazów przedstawiających układ ścieżek na płytce drukowanej. Korektę taką często wykonuje przed wydrukiem obrazka na drukarce laserowej.

Zaletą GIMP'a jest to, że dokładnie taka sama wersja jest dostępna dla systemów Windows oraz Linux.

Jeśli posiadasz swój własny program do obróbki grafiki rastrowej, np. Corel Photopaint, Adobe Photoshop, itd., to możesz go stosować. Ja wybrałem GIMP'a, ponieważ jest dosyć dobry, posiada wszystkie niezbędne dla mnie funkcje, jest legalny i darmowy. Po opanowaniu obsługi staje się bardzo pomocnym narzędziem.

obrazek

Inkscape: jest programem do tworzenia grafiki wektorowej, czyli zbudowanej z obiektów opisanych krzywymi Beziera. Stosuję go do drukowania obrazów ścieżek na drukarce laserowej. Oczywiście w tym celu możesz wykorzystywać dowolną inną aplikację, która posiada podobne opcje. Inkscape posiada wersję dla Windows oraz dla Linuxa. Jest darmowy, legalny i dosyć dobry. Każdy może go sobie zainstalować na swoim komputerze, co pozwala na bezproblemową wymianę plików. Dlatego go wybrałem.

Na kursie używany jest program Inkscape w wersji 0,91. Być może w przyszłości pojawi się nowa wersja, która będzie się nieco różniła od tej tutaj opisanej. Miejmy nadzieje, że różnice nie będą zbyt duże i podane informacje wciąż będą dla ciebie użyteczne, jednakże nie mogę tego zagwarantować.

obrazek

Fritzing: jest aplikacją stworzoną z myślą o początkujących elektronikach. Umożliwia ona tworzenie projektów budowanych na płytce stykowej, a następnie na tej podstawie otrzymywanie schematu (niestety z symbolami amerykańskimi) oraz płytki drukowanej. Program posiada wersje dla Windows i dla Linuxa. W artykule nie zajmuję się tą aplikacją, jednakże korzystam z niej przy projektowaniu wersji prototypowej urządzenia na płytce stykowej.

obrazek

CadSoft Eagle: jest aplikacją do projektowania wszelkich układów elektronicznych. Zawiera edytor schematów oraz płytek drukowanych. Program jest płatny w wersji profesjonalnej, jednakże pozwala również na zainstalowanie darmowej wersji edukacyjnej, która posiada większość funkcji wersji oryginalnej (ograniczenia dotyczą liczby dokumentów, które mogą być utworzone dla pojedynczego projektu, ilości warstw sygnałowych na płytce drukowanej oraz wielkości maksymalnej płytki: 10x8cm). Dla większości projektów amatorskich wersja darmowa jest zupełnie wystarczająca.

Program Eagle przyjął się wśród amatorów elektroniki z powodu dużych możliwości i wygody użytkowania. W sieci spotkasz tysiące projektów utworzonych w Eagle. Również w tym artykule opieramy się na tej właśnie aplikacji. Program posiada identycznie działające wersje dla Windows oraz dla Linuxa.

obrazek

Eclipse: jest to bardzo wygodne zintegrowane środowisko tworzenia programów w różnych językach oraz na różne platformy sprzętowe. Aplikację tę będziemy używać do pisania programów w języku C dla mikrokontrolerów AVR.

Eclipse jest dostępne dla Windows oraz dla Linuxa.

obrazek

Atmel Studio 7: jest aplikacją rozwijaną i udostępniana przez producenta mikrokontrolerów AVR, firmę Atmel. Obsługuje wszystkie mikrokontrolery AVR, zawiera pełne środowisko programowania oraz uruchamiania programów. Atmel Studio posiada tylko wersję dla Windows.

obrazek

Arduino IDE: jest środowiskiem programowania platformy Arduino. Zawiera edytor, kompilator języka C dla Arduino oraz różne pomocne narzędzia. Arduino jest platformą zawierającą mikrokontroler AVR, którą można programować za pomocą złącza USB bez dodatkowych urządzeń (programatorów). Posiada rozbudowane funkcje do obsługi różnych urządzeń (np. wyświetlacze alfanumeryczne). Nadaje się dla początkujących użytkowników, którzy w miarę prosty sposób mogą na tej platformie tworzyć swoje projekty. Program jest w wersji Windows oraz Linux.

obrazek

MPLAB X IDE: jest pełnym środowiskiem programowania wszystkich mikrokontrolerów PIC w języku C i asembler. W artykule zajmuję się również programowaniem tych mikrokontrolerów. Jeśli zatem zamierzasz także to robić, musisz sobie to środowisko zainstalować. Aplikacja jest dostępna dla Windows oraz dla Linuxa. Z instalacją poczekaj, aż przeczytasz i zrozumiesz informacje na temat programowania mikrokontrolerów PIC.


Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.