1867 n.e.
Pierwsza handlowa maszyna do pisania

W wyniku prób stworzenia maszyny do pisania dokonanych przez Williama Austina Burta pojawili się liczni wynalazcy ze swoimi własnymi modelami, które, będąc koncepcyjnie zwariowane i zadziwiające, jedne były równie skomplikowane w użyciu jak kościelne organy a drugie drukowały utrzymując nieruchomo kartkę papieru i ciskając całą maszynerię na prawo i lewo - mózg się gotował.

Pierwsza praktyczna maszyna do pisania została wymyślona przez trzech amerykańskich wynalazców-przyjaciół, którzy spędzali wspólnie wieczory majsterkując. W 1867 Christopher Latham Sholes, Carlos Glidden oraz Samual W. Soule wynaleźli urządzenie, które nazwali Type-Writer  (typewriter - maszyna do pisania, w późniejszych latach zniknęła w pisowni pauza).

Wkrótce jeden z nich, Soulé, odłączył się od reszty, lecz pozostali dwaj zajęli się poważnie projektem i przez następne pięć lat wyprodukowali blisko trzydzieści eksperymentalnych modeli. Niestety, Sholes i Glidden nigdy nie zainwestowali kapitału w swój wynalazek, lecz zamiast tego sprzedali prawa do niego wygadanemu przedsiębiorcy o nazwisku James Densmore, który w 1873 wszedł w spółkę z producentem broni i maszyn do szycia w celu podjęcia produkcji tego urządzenia.

Co dziwne producenci, E. Remington i Synowie ze stanu Nowy Jork, nie mieli żadnego doświadczenia w wytwarzaniu maszyn do pisania. Było tak głównie dlatego, iż wcześniej nie produkowali maszyn do pisania - zajmowali się jedynie bronią i maszynami do szycia.

Pierwszą rzeczą, jaką się zajęli, było znalezienie możliwie najlepszego artysty mechanika i w końcu zdecydowali się na człowieka o nazwisku William K. Jenne.

Jednakże doświadczenie Jenne'a dotyczyło projektowania maszyn do szycia, co dało w wyniku pierwszą w świecie, komercyjną maszynę do pisania, wypuszczoną w1874, posiadającą pedał do przesuwania papieru oraz słodkie, małe kwiatuszki na bokach!

Zobacz również na:

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek