Serwis Edukacyjny w I-LO w Tarnowie Materiały dla uczniów liceum |
Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek |
©2025 mgr Jerzy Wałaszek
|
SPIS TREŚCI |
Podrozdziały |
Prezentowane w artykule algorytmy wzbogaciliśmy o proste przykłady programów w poniższych środowiskach programowania:
Wszystkie są darmowo dostępne poprzez sieć Internet. Ostatni język, JavaScript, jest dostępny w większości przeglądarek internetowych - Internet Explorer, FireFox, Google Chrome, Safari. Również w większości współczesnych urządzeń mobilnych mamy dostęp do języka JavaScript.
Uwaga: Ponieważ dostaję dużo listów odnośnie zamieszczonych tutaj przykładowych programów, wyjaśniam, że nie są one celem tego artykułu. Artykuł opisuje algorytmy całkowania numerycznego, natomiast programy stanowią ich prostą implementację. Z tego powodu nie są one zoptymalizowane oraz nie sprawdzają ewentualnych błędów w danych wejściowych. |
Całka (ang. Integral) jest jednym z najważniejszych pojęć współczesnej analizy matematycznej. Zastosowania ma tak liczne, iż trudno je wymienić. Stosuje się ją w matematyce, fizyce, technice i wielu innych dziedzinach nauki. W matematyce badaniem własności i obliczaniem wartości całek zajmuje się dział zwany rachunkiem całkowym. Za twórców tego rachunku uważa się dwóch wielkich matematyków Newtona oraz Leibniza, którzy opracowali teorię i metody związane z pojęciem całki i wprowadzili terminologię oraz oznaczenia zbliżone do stosowanych współcześnie, ukazujące związek rachunku całkowego z rachunkiem różniczkowym.
Nie wgłębiając się zbytnio w teorię matematyczną można powiedzieć, iż całką funkcji f(x) będzie każda funkcja F(x), której pochodna jest równa f(x), czyli
Funkcję F(x) nazywamy funkcją pierwotną (ang. antiderivative, primitive function, primitive integral, indefinite integral) danej funkcji f(x). Funkcja pierwotna może być znaleziona z dokładnością do stałej, ponieważ stała znika w trakcie wyznaczania pochodnej. Funkcje pierwotne danej funkcji f(x) tworzą klasę funkcji różniących się stałymi:
Przykład:
Znajdźmy funkcję pierwotną od f(x) = 2x. Korzystamy ze znanego wzoru na pochodną funkcji:
ponieważ
zatem
stąd
Funkcję pierwotną F(x) nazywamy całką nieoznaczoną (ang. indefinite integral) funkcji f(x) i przedstawiamy symbolem wprowadzonym w 1689 roku przez matematyka niemieckiego Leibniza:
Zagadnienie obliczania całek nieoznaczonych sprowadza się do znajdowania postaci funkcji pierwotnej. Jest to dosyć skomplikowane i nie stanowi celu naszego opracowania. W całkowaniu numerycznym głównie zajmujemy się całkami oznaczonymi.
Całka
oznaczona
(ang. definite integral) funkcji f(x)
w przedziale
[
i obliczaną na różne sposoby.
Przedział
[
Jeśli znamy przepis na funkcję pierwotną F(x)
funkcji podcałkowej
Z punktu widzenia obliczeń
komputerowych sposób ten nie jest najlepszy, ponieważ wymaga wyznaczenia funkcji
pierwotnej
Dużo większe zastosowanie w obliczeniach numerycznych ma
definicja Riemanna, w której całka oznaczona jest interpretowana
jako suma pól obszarów ograniczonych wykresem funkcji
Przedział całkowania
[
Punkty podziałowe muszą być tak dobrane, aby przy wzroście n do nieskończoności maksymalna odległość między sąsiednimi punktami malała do zera, czyli:
dla i =
1, 2, ..., n
Pomiędzy parami sąsiednich punktów xi-1 i xi wybieramy dowolne punkty ti spełniające nierówność:
dla i =
1, 2, ..., n
Całka oznaczona Riemanna jest wtedy granicą sum n
prostokątów o podstawie równej
Jeśli f(ti) jest mniejsze od zera, to pole tego prostokąta zostanie zsumowane ze znakiem minus. Gdy odległości pomiędzy punktami podziałowymi zbliżają się do zera, suma pól prostokątów dąży do pola obszaru ograniczonego wykresem funkcji.
Różnicę pomiędzy wartością pola pod wykresem funkcji a polem otrzymanym jako suma skończonej ilości prostokątów nazywamy błędem całkowania (ang. integration error). Wraz ze wzrostem liczby prostokątów w całce Riemanna błąd całkowania dąży do zera
Zespół Przedmiotowy Chemii-Fizyki-Informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie ul. Piłsudskiego 4 ©2025 mgr Jerzy Wałaszek |
Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.
Pytania proszę przesyłać na adres email:
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.