Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

obrazek

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek

©2023 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

SPIS TREŚCI

ROZDZIAŁ 7 Kolory

Jednym z podstawowych powodów zakupu ZX Spectrum jest używanie przez niego kolorów na ekranie telewizora. Ekran jest podzielony na dwa obszary. Obszar zewnętrzny jest określany jako BORDER - brzeg, obszar centralny to PAPER - papier. Możliwa jest swobodna zmiana kolorów brzegu i strony zarówno bezpośrednio z klawiatury, jak i w programie.

ZX Spectrum posiada osiem kolorów ponumerowanych od 0 do 7. Chociaż kolory te wydają się być w przypadkowej kolejności, w rzeczywistości dają malejące stopnie szarości na telewizorze czarnobiałym.

Oto lista kolorów; są one również zapisane ponad odpowiednimi klawiszami cyfrowymi:

0  czarny
1  niebieski
2  czerwony
3  purpurowy
4  zielony
5  bladoniebieski
6  żółty
7  biały

Gdy komputer jest świeżo włączony, pracuje w kolorach białym i czarnym. Zatem normalną wartością dla BORDER i PAPER jest 7, tj. biały. Kolor dowolnego znaku pojawiającego się na ekranie jest określany przez rozkaz INK (tusz). Normalnie jest on równy 0, tj. czarny. Początkowo te trzy parametry sterujące kolorami ekranu są ustawiane przez komputer.

Jednakże możesz zmienić te wartości. Na przykład, wpisz

BORDER 2

obrazek

Jeśli pamiętałeś o naciśnięciu klawisza ENTER, to brzeg ekranu powinien teraz zmienić się z białego na czerwony. Dotyczy to również obszaru na spodzie, gdzie wpisujesz rozkazy i instrukcje. Spróbuj wpisać inne liczby i zobacz, jak zmieniają się te kolory.

Teraz spróbuj zmienić centralny obszar ekranu, wpisując

PAPER 5

obrazek

Rozkaz PAPER jest jednym z rozkazów w trybie rozszerzonym, jak wspomniano wcześniej. Uzyskuje się go naciskając jednocześnie klawisze CAPS SHIFT i SYMBOL SHIFT. Następnie PAPER otrzymasz naciskając SYMBOL SHIFT i C. Gdy klawisz ENTER zostanie naciśnięty dwukrotnie, centrum ekranu powinno zmienić kolor na bladoniebieski. Pierwsze naciśnięcie ENTER powoduje wykonanie wpisanego rozkazu PAPER 5, który zmienia kolor tła z białego na bladoniebieski, lecz dopiero drugie naciśnięcie ENTER ukazuje skutek tej zmiany, ponieważ wtedy komputer czyści ekran i wyświetla na nim wydruk programu wykorzystując przy tym nową wartość PAPER. Jeśli używasz kolorowego telewizora, a kolor się nie zmienił, spróbuj wyregulować suwaki kolorów na telewizorze lub, być może, należy go lepiej dostroić.

Rozkaz INK jest podobny do rozkazu PAPER i steruje kolorem znaków pojawiających się w centralnej części ekranu. Oczywiście, jeśli kolory INK i PAPER będą takie same, to nic nie pojawi się na ekranie!

Rozkazy BORDER, PAPER i INK mogą być używane w programach. Oto prosty program, który prezentuje dostępne kolory:

10 FOR x=0 TO 7
20 BORDER x
30 PAPER 7-x: CLS

40 PAUSE 50
50 NEXT x

Ten program, gdy zostanie uruchomiony za pomocą RUN, przechodzi przez osiem kolorów ustawiając PAPER i BORDER na kolory kontrastujące ze sobą. Rozkaz CLS po PAPER wymusza na komputerze przebudowę ekranu i użycie nowej wartości koloru PAPER. Rozkaz PAUSE wstrzymuje komputer na zadaną liczbę 1/50 części sekundy (PAUSE 50 = 1 sekunda), abyś mógł zobaczyć, co się dzieje (spróbuj uruchomić program bez tej instrukcji). Aby zobaczyć, jak działa rozkaz INK, wpisz następujący program po rozkazie NEW.

10 BORDER 7
20 PAPER 1

30 INK 4
40 PRINT "Zielone znaki na niebieskim tle"

obrazek

Istnieją inne rozkazy związane z kolorem w ZX Spectrum i są one szczegółowo przedstawione w instrukcji programowania w języku BASIC.

Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2023 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.