Serwis Edukacyjny w I-LO w Tarnowie Materiały dla uczniów liceum |
Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek |
©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
SPIS TREŚCI |
|
Ta krótka instrukcja została napisana dla dwóch rodzajów ludzi. Dla tych, którzy nic lub prawie nic nie wiedzą na temat komputerów oraz dla tych, którzy są obeznani z systemami komputerowymi, lecz lubią sobie przeczytać instrukcję przed włączeniem czegokolwiek.
Istnieje druga, grubsza książka, która jest instrukcją programowania w języku BASIC. Nie powinien jej czytać zupełny nowicjusz komputerowy aż do momentu, gdy przeczyta i zrozumie informacje zawarte w tej broszurze.
Po rozpakowaniu ZX Spectrum, powinieneś znaleźć:
1. Instrukcje | 2. Komputer | 3. Zasilacz | 4. Kabel antenowy | 5. Kable do magnetofonu |
Będzie ci również potrzebny telewizor - ZX Spectrum może bez niego działać, ale wtedy nie będziesz widział, co robi! Telewizor musi posiadać pasmo UHF (w Anglii tego typu telewizor powinien odbierać kanał BBC2 - jeśli tego nie robi, nie nada się). Jak sugeruje nazwa, ZX Spectrum udostępnia sygnał kolorowy, który, jeśli posiadasz kolorowy telewizor, utworzy kolorowy obraz (telewizor musi pracować w systemie PAL - w roku 1984 był z tym problem w Polsce, ponieważ obowiązywał u nas inny standard telewizji kolorowej - SECAM). Jeśli masz jedynie telewizor czarnobiały, to kolor będzie wyglądał jak kolor czarny, biały oraz sześć różnych odcieni szarości, lecz poza tym telewizor czarnobiały będzie pracował równie dobrze jak kolorowy.
Składniki systemu powinny być połączone ze sobą następująco:
Rys. 1
Jeśli twój telewizor posiada dwa gniazdka antenowe oznaczone UHF i VHF, to użyj gniazdka UHF.
Podłącz kabel od zasilacza i włącz telewizor. Teraz musisz dostroić odbiornik telewizyjny do sygnału z komputera. ZX Spectrum pracuje na kanale 36 UHF i jeśli jest pierwszy raz włączony oraz prawidłowo zestrojony z telewizorem, daje poniższy obraz (do prezentacji ekranów ZX Spectrum wykorzystuję symulator VbSpec):
Rys. 2
Gdy używasz komputera, ścisz głośność na telewizorze.
Jeśli twój telewizor posiada płynne dostrojenie, to musisz go po prostu regulować aż zobaczysz obraz pokazany na rys. 2. Obecnie wiele telewizorów posiada osobne klawisze dla każdej stacji. Wybierz nieużywany i dostrój go.
Jeśli komputer ma być używany w krajach posiadających inny system nadawania telewizji niż Anglia, niezbędna jest odpowiednia wersja ZX Spectrum przystosowana do tego systemu. Anglia używa systemu UHF z 625 liniami i 50 ramkami na sekundę. Do kodowania koloru stosowany jest system PAL. Większość krajów w Zachodniej Europie (uwaga - to są dane z roku 1982, do którego odnosi się ta archiwalna broszura, nie mylić z obecnymi normami TV!!!) z wyjątkiem Francji stosuje podobny system i komputer powinien pracować w tych krajach bez żadnych przeróbek. Ale przykładowo USA, Kanada i Japonia stosują zupełnie inny system telewizji i dla nich niezbędna jest inna wersja komputera.
Gdy wyłączysz ZX Spectrum, cała zawarta w nim informacja zostaje utracona. Jednym ze sposobów zachowania jej na później jest zapis na magnetofonie kasetowym. Możesz również kupować taśmy, które przygotowali inni ludzie i w ten sposób uruchamiać ich programy. Kabel z dwoma wtyczkami na obu końcach używany jest do podłączenia standardowego magnetofonu do ZX Spectrum. Rozdział 8 tej broszury wyjaśnia to dokładniej.
Gdy skonfigurowałeś komputer, będziesz chciał go używać. Reszta tej broszury powie ci, jak to zrobić; lecz ze swojej niecierpliwości zapewne już zacząłeś naciskać na nim klawisze i odkryłeś, że spowodowało to usunięcie napisu copyright. To dobrze; nie możesz uszkodzić komputera w ten sposób. Bądź odważny. Eksperymentuj. Jeśli się zapędzisz w kozi róg, pamiętaj - zawsze możesz zresetować komputer do oryginalnego ekranu przez wyjęcie i ponowne włożenie wtyku zasilacza 9V. To jednak powinna być ostateczność, ponieważ stracisz całą informację w komputerze.
OSTRZEŻENIE. Nie próbuj używać w ZX Spectrum modułu pamięci 16 KB RAM z komputera ZX81. Nie będzie on działał.
Zespół Przedmiotowy Chemii-Fizyki-Informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie ul. Piłsudskiego 4 ©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.
Pytania proszę przesyłać na adres email:
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.