1937 n.e.
Alan Turing wynajduje Maszynę Turinga

Wielu ludzi, którzy projektowali pierwsze komputery, było zarówno geniuszami jak i dziwakami pierwszej wody, a angielski matematyk Alan Turing był największym z nich wszystkich.

W roku 1937, będąc na ostatnim roku studiów, Turing napisał swoją przełomową pracę "O Liczbach Obliczalnych z Zastosowaniem do Problemu Wyboru" (ang. "On Computable Numbers with an Application to the Entscheidungsproblem"). Jedną z przesłanek pracy Turinga było to, iż niektóre klasy matematycznych problemów nie nadają się do algorytmicznych reprezentacji i nie są podatne na rozwiązanie przy pomocy automatycznych maszyn liczących.

obrazek
Alan Turing

Copyright (c) 1997. Maxfield & Montrose Interactive Inc.

Ponieważ Turing nie miał dostępu do rzeczywistego komputera (gdyż oczywiście jeszcze takowych nie było w tym czasie), wynalazł własny jako abstrakcyjne "ćwiczenie na papierze". Ten model teoretyczny, który stał się znany jako Maszyna Turinga, był zarówno prosty jak i elegancki, a w późniejszym okresie stał się on inspiracją dla wielu "eksperymentów myślowych". W kilka lat później Turing stał się kluczową postacią w projektowaniu i tworzeniu COLOSSUSA, który był jednym z pierwszych na świecie działających, elektronicznych komputerów cyfrowych.

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek