Serwis Edukacyjny w I-LO w Tarnowie Materiały dla uczniów liceum |
Wyjście Spis treści Wstecz Dalej Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek |
©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
SPIS TREŚCI |
|
Podrozdziały |
Słownik (ang. dictionary, map, associative array) jest strukturą danych zbudowaną z par (klucz, wartość). Klucz jest daną prostego typu, np. liczbą, łańcuchem znakowym. Wartość jest daną dowolnego typu, nawet kolejnym słownikiem. W słowniku klucze nie mogą się powtarzać, muszą być unikalne. Wartości nie mają takich ograniczeń. Dostęp do wartości następuje poprzez klucze, które nie muszą zachowywać kolejności.
słownik ← {imię: "Jan", nazwisko: "Nowak", wiek: 33} słownik[imię] → "Jan" słownik[nazwisko] → "Nowak" słownik[wiek] → 33
Do realizacji słowników wykorzystywane są różne struktury danych: tablice, tablice haszowane, listy, drzewa poszukiwań binarnych, itp. Podstawowym kryterium jest tutaj złożoność oraz efektywność operacji wykonywanych na słowniku.
Typowy słownik powinien wspierać następujące operacje podstawowe:
Oprócz powyższych operacji słownik zwykle umożliwia przejście przez kolejne pary (klucz, wartość), sortowanie oraz obliczenie liczby par. W kolejnych rozdziałach przedstawiliśmy kilka implementacji słowników w różnych strukturach danych wraz z algorytmami operacji podstawowych.
W języku Python mamy wbudowany typ słownika, pomimo to zaprojektujemy własny słownik, aby zachować zgodność z podanymi algorytmami operacji nad słownikiem.
Zespół Przedmiotowy Chemii-Fizyki-Informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie ul. Piłsudskiego 4 ©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.
Pytania proszę przesyłać na adres email:
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.