Serwis Edukacyjny w I-LO w Tarnowie Materiały dla uczniów liceum |
Wyjście Spis treści Wstecz Dalej
Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek |
©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
SPIS TREŚCI |
Strony WWW (ang. World Wide Web – sieć ogólnoświatowa, czyli po prostu Internet) stanowią jeden z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych elementów sieci Internet. Dzięki nim uzyskujesz informację, oglądasz filmy, słuchasz stacji radiowych, komunikujesz się z przyjaciółmi. Strony WWW są częścią usługi sieciowej o nazwie HTTP (ang. Hyper Text Transfer Protocol). Usługa ta posiada znaną nam z pierwszych lekcji architekturę klient–serwer.
Usługa HTTP wygląda w skrócie następująco:
Serwer HTTP jest szybkim komputerem, który cały czas nasłuchuje sieć, oczekując na pojawienie się żądań od klientów HTTP. Klient HTTP to komputer użytkownika z uruchomioną na nim przeglądarką sieci (Internet Explorer, FireFox, Opera, itp.). Przeglądarka poprzez sieć Internet łączy się z serwerem i wysyła do niego żądanie obsługi. W odpowiedzi serwer przesyła do komputera klienta odpowiednią stronę WWW lub żądane elementy strony.Sama strona WWW jest zwykłym plikiem tekstowym. Aby się o tym przekonać, wejdź na dowolną stronę WWW za pomocą swojej przeglądarki FireFox, po czym kliknij prawym przyciskiem myszki puste miejsce na stronie i z menu kontekstowego wybierz opcję Pokaż źródło strony. Na ekranie pojawi się okienko z tekstem strony WWW:
Dla człowieka ten tekst nie jest zbytnio czytelny i nie chcielibyśmy go oglądać w takiej postaci. Dlatego przeglądarka odpowiednio przetwarza zawartość strony WWW, aby ją zaprezentować czytelnikowi. Skąd przeglądarka wie, jak to zrobić? Strony WWW są zapisane w specjalnym języku zwanym HTML (ang. Hyper Text Markup Language – Język Znaczników Hipertekstu). Język ten definiuje znaczniki hipertekstowe, które określają strukturę oraz format strony WWW. Znacznik html jest napisem postaci:
lub
Pierwsza wersja to tzw. znacznik blokowy, który składa się z dwóch elementów: początkowego <nazwa...> i końcowego </nazwa>. Działanie takiego znacznika ogranicza się do objętego nim bloku. Może być to np. zmiana koloru tła, koloru czcionki, kroju czcionki, wyrównania tekstu, itp.
Jako ćwiczenie utworzymy wg wskazówek i wyjaśnień nauczyciela typową stronę WWW w Notatniku:
<html> <head> <title>Testowa strona WWW</title> </head> <body style="color: white; background-color: green"> <h1>Nagłówek 1 poziomu</h1> <h2>Nagłówek 2 poziomu</h2> <p>Tekst akapitu normalny, <b>pogrubiony</b>, <i>pochyły</i>,<u>podkreślony</u></p> </body> </html>
https://www.techspot.com/downloads/downloadnow/2934/?evp=038d88127131b176d7ca0c68c6a984cf&file=3135
Expression Web 4 jest aplikacją pracującą z witrynami (ang. site – grupa powiązanych ze sobą stron WWW wraz z towarzyszącymi im plikami). Dlatego pracę rozpoczniemy od stworzenia witryny, czyli katalogu, w którym znajdą się wszystkie pliki powiązane z tworzonymi stronami.
Uruchom Expression Web 4 (w skrócie EW4). Jeśli w programie będzie otwarta jakaś witryna (program zapamiętuje ustawienia z poprzedniej grupy, która z niego korzystała), to ją zamknij za pomocą opcji Site → Close. Z menu wybierz opcję Site → New Site...:
Pojawi się okienko tworzenia nowej witryny:
W pierwszym polu zaznacz opcję General (ogólna witryna).
W drugim polu wybierz opcję Empty Site (pusta witryna). Ponieważ uczymy się, wszystko zrobimy sami od początku.
W polu Location (położenie) powinna znaleźć się ścieżka do katalogu zawierającego witrynę. Tutaj najprawdopodobniej znajdziesz katalog z innej grupy, zatem kliknij przycisk Browse... (przeglądaj), przejdź do swojego katalogu klasowego, po czym utwórz w nim katalog w01, zaznacz go i wybierz przyciskiem Open (otwórz). W polu Location powinna pojawić się ścieżka do tego katalogu.
Zatwierdź okno dialogowe przyciskiem OK. EW4 utworzy nową witrynę www w wybranym przez ciebie katalogu.
W programie pojawi się okno o nazwie Site View (widok witryny), w którym będziesz mógł zarządzać wszystkimi plikami swojej witryny. Na razie okno jest puste, ponieważ twoja witryna nie zawiera żadnego pliku.
Utworzymy teraz pierwszą stronę WWW w naszej witrynie. Z menu wybierz opcję:
Pojawi się okno dialogowe tworzenia nowej strony:
W pierwszym polu zaznacz opcję General.
W drugim polu zaznacz HTML – strona WWW w języku HTML, to określi rodzaj tworzonej strony WWW.
Zatwierdź okno dialogowe przyciskiem OK.
EW4 utworzy pustą stronę WWW i umieści ją w edytorze. Strona otrzymuje nazwę Untitled_1.html. Teraz dobrym pomysłem jest zapisanie tej strony w witrynie. Naciśnij zatem klawisze Ctrl-S. Gdy pojawi się okno zapisu, jako nazwę pliku strony wpisz index i kliknij w przycisk Save (zapisz).
Nazwa index ma znaczenie historyczne. W początkach ery WWW każda
witryna posiadała stronę startową zawierającą spis
(indeks) zawartości witryny. Dlatego
główną stronę witryny nazywamy zwykle index.
|
Przejdź na zakładkę Site View. Zobaczysz teraz utworzoną przez nas stronę w witrynie. Kliknij w kolumnie Title na tytuł strony i wpisz "Moja strona WWW":
Wróć na zakładkę index.html. Po lewej stronie u dołu strony znajdują się trzy opcje widoku:
Design – to widok projektu. Tutaj możesz tworzyć swoją stronę w sposób wizualny, mniej więcej tak samo jak w procesorze tekstu. Strona WWW wygląda tak, jak zobaczysz ją w przeglądarce.
Split – to widok podzielony. U góry widzisz fragment kodu strony, a u dołu widzisz, jak ten kod zostanie wyświetlony w przeglądarce. Możesz ingerować w zawartość obu okien, czyli możesz pracować bezpośrednio z kodem HTML strony oraz wizualnie.
Code – to widok kodu strony.
Teraz sformatujemy naszą stronę WWW. Z menu wybierz opcję Format → Properties (format, własności). W okienku dialogowym Page Properties (własności strony) przejdź na zakładkę Formatting (formatowanie) i zmień kolory tła i tekstu:
Następnie przejdź na zakładkę Language (język) i ustaw język polski jako język strony:
Zatwierdź okno dialogowe przyciskiem OK. W edytorze wybierz widok kodu strony. Zwróć uwagę, iż EW4 dopisał do kodu kilka znaczników:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml"> <head> <meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type" /> <meta content="pl" http-equiv="Content-Language" /> <title>Moja strona WWW</title> </head> <body style="color: #800080; background-color: #CCFF99"> </body> </html>
To zaleta tego programu, nie musimy wszystko wpisywać sami, edytor nas wyręcza. Zmień widok na Design i wpisz tekst: "I LO w Tarnowie", po czym wyśrodkuj go. Wróć do widoku Code:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml"> <head> <meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type" /> <meta content="pl" http-equiv="Content-Language" /> <title>Moja strona WWW</title> <style type="text/css"> .auto-style1 { text-align: center; } </style> </head> <body style="color: #800080; background-color: #CCFF99"> <p class="auto-style1">I LO w Tarnowie</p> </body> </html>
Teraz wraz z nauczycielem przeanalizuj kod strony WWW. Tworząc strony internetowe musisz poznać język HTML przynajmniej w stopniu podstawowym.
Zespół Przedmiotowy Chemii-Fizyki-Informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie ul. Piłsudskiego 4 ©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.
Pytania proszę przesyłać na adres email:
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.