CorelDraw - obiekty tekstowe

Narzędzie Tekst wybieramy klawiszem F8 lub klikając w przyborniku na ikonie - obrazek. Kursor myszki zmieni swój kształt na - obrazek. Przy pomocy narzędzia Tekst możemy umieszczać na grafice napisy w dwóch trybach:

Tekst ozdobny

Wskaż kursorem myszki miejsce, w którym ma być umieszczony tekst i kliknij (ważne - nie przeciągaj myszką!) lewym przyciskiem myszki. We wskazanym miejscu ekranu pojawi się pionowa kreseczka - kursor tekstowy. Teraz wpisz trzy wiersze poniższego tekstu i wciśnij klawisz F4 (powiększa grafikę na cały ekran roboczy).

obrazek

Wiersze centrujemy klikając na pasku własności ikonę wyrównania w poziomie oraz wybierając z rozwiniętego menu opcję Do środka:

obrazek

Jeśli po tej operacji wiersze uciekły ci częściowo poza ekran roboczy, to wciśnij ponownie klawisz F4. Teraz nasz napis wygląda następująco:

obrazek

Literki można łatwo pokolorować. W tym celu przeciągamy kursorem myszki ponad fragmentem tekstu, który chcemy pokolorować - spowoduje to zaznaczenie literek:

obrazek

Teraz wystarczy wskazać kursorem myszki wybrany kolor na palecie i kliknąć lewym przyciskiem:

obrazek

W ten sam sposób pokoloruj pozostałe dwa wiersze na różne kolory:

obrazek

Wykorzystując pasek własności pogrub literki, zmień krój czcionki oraz jej rozmiar:

obrazek

obrazek

W trybie edycji tekstu nie możemy przełączać się na wskaźnik za pomocą klawisza spacji. Musimy bezpośrednio kliknąć myszką na przyborniku w ikonę wskaźnika. Zrób to, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszki w czarny kolor na palecie - wokół liter pojawi się linia obrysu:

obrazek

Kliknij w przyborniku narzędzie Kontur i wybierz przedostatnią grubość kreski:

obrazek

Kontur zamaluje literki - nie przejmuj się, zaraz temu zaradzimy:

obrazek

Uaktywniamy okienko edycji konturu - naciskamy klawisz F12 lub klikamy w przyborniku narzędzie Kontur i z rozwiniętego menu wybieramy ikonę stalówki.

obrazek

W oknie dialogowym pióra konturu ustawiamy następujące opcje:

Po ustawieniu powyższych opcji kliknij przycisk OK (lub naciśnij klawisz Enter). Otrzymasz poniższy efekt:

obrazek

Tekst ozdobny jest obiektem wektorowym, zatem można na nim dokonywać wszystkich opisanych wcześniej transformacji. Zmień kolor konturu na ciemnogranatowy, zetnij nieco literki w prawo oraz obróć delikatnie napis w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i narysuj w tle czarny prostokąt (prostokąt przenosimy na spód klawiszami Ctrl+PgDn):

obrazek

 

Dla treningu utwórz następujące grafiki:

obrazek

I

ndeksy dolne i górne uzyskujemy zaznaczając literkę w tekście i wciskając klawisze Ctrl+T lub wybierając z menu opcję Tekst > Formatowanie znaków. W dokerze wybieramy Efekty znakowe, Położenie, Indeks Dolny. W ten sposób uzyskasz małe 2 we wzorze chemicznym wody:

 

obrazek

 

Tekst akapitowy

Tekst ozdobny nadaje się do tworzenia efektownych napisów - najczęściej tytułów. Jednakże przy większej ilości tekstu jest on kłopotliwy. W takich przypadkach stosujemy tekst akapitowy.

Usuń wszystko z kartki i wybierz narzędzie Tekst (klawisz F8). Nie klikaj lewym przyciskiem myszki, lecz wciśnij go i przeciągnij myszką zaznaczając obszar strony. Gdy zwolnisz przycisk myszki, na stronie pojawi się obiekt - tekst akapitowy:

obrazek

Wewnątrz mruga pionowa kreska - kursor tekstowy, który wskazuje miejsce wstawiania liter wprowadzanych np. z klawiatury. Skopiuj z Internetu do tekstu akapitowego fragment dowolnego artykułu (tekst wklejamy za pomocą Ctrl+V) i naciśnij F4. Jeśli w skopiowanym tekście nie zostanie rozpoznany język polski, to zaznaczamy cały tekst (Ctrl+A) i wybieramy z menu opcję:

Tekst > Narzędzia językowe > Język

Z okienka dialogowego wybieramy język polski:

obrazek

W starszych Corelach zaznaczamy tekst i zmieniamy czcionkę na taką, która w nazwie posiada na końcu literki CE (ang. - Central European, czyli krój środkowoeuropejski):

Arial CE, Courier New CE, Times New Roman CE, itp.

Po tych operacjach w skopiowanym tekście powinny pojawić się polskie literki.

obrazek

Tekst akapitowy zachowuje się jak prosty procesor tekstu. Na pasku własności mamy narzędzia do zmiany kroju i wielkości wybranych liter. Zaznaczone literki możemy pogrubiać (Ctrl+B), pisać kursywą (Ctrl+I) podkreślać (Ctrl+U) oraz kolorować klikając w wybrany kolor na palecie. Akapity można dosuwać do obu krawędzi ramki tekstowej, centrować oraz justować. Wypróbuj również narzędzie inicjału wpuszczanego - obrazek.

obrazek

Na środku u dołu i u góry tekstu akapitowego znajdują się małe prostokąty, które pozwalają rozciągać pole obiektu w górę i w dół. Jeśli w prostokącie znajduje się mała czarna strzałka, jak na powyższym rysunku, to w obiekcie znajduje się tekst ukryty, który nie mieści się w aktualnym obszarze. Pociągnięcie za ten prostokąt pozwoli wyświetlić ten tekst.

obrazek

Po prawej stronie u dołu widzimy dwie kreskowane strzałki. Przeciąganie strzałki skierowanej w dół powoduje zmianę odstępów pomiędzy wierszami tekstu zawartego w obiekcie. Strzałka skierowana w prawo kontroluje z kolei odstępy pomiędzy znakami w tekście.

Wybierz z przybornika wskaźnik i spróbuj rozciągać tekst akapitowy - zwróć uwagę, iż rozciąga się obszar tekstu - same czcionki pozostają bez zmian - tutaj jest zatem różnica w porównaniu z tekstem ozdobnym, gdzie rozciąganie wpływało bezpośrednio na kształt liter. Tekst akapitowy można również ścinać i obracać. Przy obrotach literki są rysowane pod odpowiednimi kątami. Obróć obiekt do góry nogami i naciśnij klawisz F8 - wrócisz do edycji tekstu:

obrazek

W takiej pozycji edycja tekstu jest praktycznie niemożliwa. Wybierz z menu opcję Tekst > Edytuj tekst. Otrzymasz okienko dialogowe z prostym edytorem tekstu, który umożliwia wprowadzanie poprawek oraz proste formatowanie liter i akapitów.

obrazek

 


   I Liceum Ogólnokształcące   
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Dokument ten rozpowszechniany jest zgodnie z zasadami licencji
GNU Free Documentation License.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

W artykułach serwisu są używane cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać,
zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe