Serwis Edukacyjny
Nauczycieli
w I-LO w Tarnowie

Do strony głównej I LO w Tarnowie

Materiały dla uczniów liceum

Zoptymalizowane dla
  
1280 x 1024

 

  Wyjście       Spis treści       Następny  

©2019 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

https://images.fineartamerica.com/images/artworkimages/mediumlarge/1/atari-logo-marjan-mencin.jpg

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek

 

Przedmowa

Spis treści

 

Przedmowa

Podręcznik ten opisuje domowy komputer Atari. Swoją treścią pokrywa komputery Atari 400 i Atari 800, jednak większość podanych tutaj informacji można również wykorzystać w nowszych komputerach Atari XL i Atari XE.
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81b69Drd97L._AC_.jpg   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/Atari-800-Computer-FL.jpg   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Atari-800XL.jpg  
Atari 400   Atari 800   Atari XL   Atari XE

Seria komputerów domowych ATARI

Są one identyczne pod względem elektrycznym, różnią się jedynie rozwiązaniami mechanicznymi takimi jak klawiatury i gniazda kartridży (Atari XL/XE zostały wyposażone w ulepszone układy, co zwiększyło ich możliwości). Celem niniejszego podręcznika jest szczegółowe wyjaśnienie sposobów wykorzystywania wszystkich cech komputera Atari. Ponieważ jest to złożona i potężna maszyna (w latach 80-tych), wyjaśnienia będą raczej długie. Dodatkowo wymagają one pewnego doświadczenia ze strony czytelnika. Książka nie jest przeznaczona dla początkujących programistów. Czytelnik powinien być bardzo dobrze obznajomiony z instrukcją języka BASIC (ang. BASIC Reference Manual), która jest rozprowadzana wraz z komputerem Atari. Również istotna jest znajomość języka asemblera mikroprocesora 6502. Słownik umieszczony na końcu podręcznika definiuje i wyjaśnia mniej powszechnie spotykany żargon. Jednakże słownik ten nie zawiera haseł, które powinien już dobrze znać każdy poważny programista komputerów osobistych. Książka została napisana dla zawodowych programistów korzystających z komputera domowego Atari (oczywiście w latach 80-tych) i może zostać przystosowana do powszechnego użytku w jakimś późniejszym terminie (De Re Atari pojawiło się jako ciąg artykułów w magazynie BYTE w latach 1981 i 1982). Nie uzupełnia ona instrukcji technicznej  (ang. technical reference manual, ATARI part number C016555), która jest przeznaczona do użytku przez programistów znających już ten system. Książka ta w zamierzeniach ma być podręcznikiem wyjaśniającym raczej idee i możliwości niż opisującym rejestry i kody sterujące.

Tytuł DE RE ATARI pochodzi ze starych manuskryptów łacińskich, które używano w czasach Rzymu oraz średniowiecza i były zatytułowane "De Re To" lub "De Re Tamto". W ten sposób "De Re Rustica" było poematem na temat rolnictwa, a "De Re Metallica" opisywało metalurgię. W wolnym tłumaczeniu "De Re..." oznacza "Wszystko O...". Większość tekstu tej książki napisano na komputerach Atari.

Książkę napisali ludzie pracujący w grupie zajmującej się wspomaganiem rozwoju oprogramowania (ang. Software Development Support Group). Chris Crawford napisał rozdziały od 1 do 6 oraz dodatki A i B. Lane Winner napisał rozdział 10 i dodatek A z pomocą Jima Coxa. Amy Chen napisała dodatek C. Jim Dunion napisał rozdziały 8 i 9. Kathleen Pitta napisała dodatek E. Bob Fraser napisał rozdział 7. Gus Makreas przygotował Słownik. Wynik końcowy posiada wiele niedociągnięć, lecz i tak jesteśmy z niego dumni.

Wszystkie programy z tego artykułu zostały uruchomione na świetnym symulatorze Altira 3.20. Można je również bez problemu uruchomić na autentycznym komputerze Atari, którego niestety już dawno nie posiadam.

 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2019 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.