Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Dalej  

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

Przedmowa

Przedmowa

Podręcznik ten opisuje domowy komputer Atari. Swoją treścią pokrywa komputery ATARI 400 i ATARI 800, jednak większość podanych tutaj informacji można również wykorzystać w nowszych komputerach ATARI XL i ATARI XE.

obrazek   obrazek   obrazek   obrazek
Atari 400   Atari 800   Atari XL   Atari XE
Seria komputerów domowych ATARI

Są one identyczne pod względem elektrycznym, różnią się jedynie rozwiązaniami mechanicznymi takimi jak klawiatury i gniazda kartridży (Atari XL/XE zostały wyposażone w ulepszone układy cyfrowe, co zwiększyło ich możliwości). Celem niniejszego podręcznika jest szczegółowe wyjaśnienie sposobów wykorzystywania wszystkich cech komputera ATARI. Ponieważ jest to złożona i potężna maszyna (w latach 80-tych), wyjaśnienia będą raczej długie. Dodatkowo wymagają one pewnego doświadczenia ze strony czytelnika. Książka nie jest przeznaczona dla początkujących programistów. Czytelnik powinien być bardzo dobrze obznajomiony z instrukcją języka BASIC (ang. BASIC Reference Manual), która jest rozprowadzana wraz z komputerem ATARI. Również istotna jest znajomość języka asemblera mikroprocesora 6502. Słownik umieszczony na końcu podręcznika definiuje i wyjaśnia mniej powszechnie spotykany żargon. Jednakże słownik ten nie zawiera haseł, które powinien już dobrze znać każdy poważny programista komputerów osobistych. Książka została napisana dla zawodowych programistów korzystających z komputera domowego ATARI (oczywiście w latach 80-tych) i może zostać przystosowana do powszechnego użytku w jakimś późniejszym terminie (De Re ATARI pojawiło się jako ciąg artykułów w magazynie BYTE w latach 1981 i 1982). Nie uzupełnia ona instrukcji technicznej  (ang. technical reference manual, ATARI part number C016555), która jest przeznaczona do użytku przez programistów znających już ten system. Książka ta w zamierzeniach ma być podręcznikiem wyjaśniającym raczej idee i możliwości niż opisującym rejestry i kody sterujące.

Tytuł DE RE ATARI pochodzi ze starych manuskryptów łacińskich, które używano w czasach Rzymu oraz średniowiecza i były zatytułowane "De Re To" lub "De Re Tamto". W ten sposób "De Re Rustica" było poematem na temat rolnictwa, a "De Re Metallica" opisywało metalurgię. W wolnym tłumaczeniu "De Re..." oznacza "Wszystko O...". Większość tekstu tej książki napisano na komputerach Atari.

Książkę napisali ludzie pracujący w grupie zajmującej się wspomaganiem rozwoju oprogramowania (ang. Software Development Support Group). Chris Crawford napisał rozdziały od 1 do 6 oraz dodatki A i B. Lane Winner napisał rozdział 10 i dodatek A z pomocą Jima Coxa. Amy Chen napisała dodatek C. Jim Dunion napisał rozdziały 8 i 9. Kathleen Pitta napisała dodatek E. Bob Fraser napisał rozdział 7. Gus Makreas przygotował Słownik. Wynik końcowy posiada wiele niedociągnięć, lecz i tak jesteśmy z niego dumni.

Wszystkie programy z tego artykułu zostały uruchomione na świetnym symulatorze Altira 3.20. Można je również bez problemu uruchomić na autentycznym komputerze Atari, którego niestety już dawno nie posiadam.


Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.