1962 n.e.
"Najgorsza" Pluskwa Komputerowa

Jeśli chodzi o "najgorszą" pluskwę komputerową, to oczywiście istnieje wiele pretendentów, z których niektóre są tragiczne (kosztowały życie ludzkie) a inne śmieszne, na przykład w przypadku z roku 1989 odnoszącym się do komputera sądowego w Paryżu we Francji, który zaadresował do ponad 41000 osób z mandatami drogowymi wezwania na rozprawę sądową za różne przestępstwa, łącznie z rozprowadzaniem narkotyków, wymuszeniami, prostytucją oraz zboczeniami seksualnymi.

Jednakże istnieje jeden błąd komputerowy, który zdecydowanie zyskał popularność i wyróżnia się wśród innych. 28 lipca 1962 sonda kosmiczna Mariner I  została wystrzelona z przylądka Cape Canaveral w długą podróż w kierunku planety Wenus (od 1963 do 1973 Cape Canaveral nosił nazwę Cape Kennedy w celu uczczenia pamięci prezydenta Johna F. Kennedy'ego).

obrazek Plan przewidywał, iż po trzynastu minutach lotu silnik napędowy przyspieszy sondę do prędkości 25820 mil na godzinę; po osiemdziesięciu dniach pokładowy komputer sondy miał wykonać ostateczne korekcje kursu; a po stu dniach Mariner 1 miał znaleźć się na orbicie wokół Wenus robiąc radarowe zdjęcia powierzchni tej planety poprzez jej grubą pokrywę chmur.

Jednakże w niecałe cztery minuty po starcie Mariner I wykonał nagły zwrot o 180 stopni i zanurkował w Ocean Atlantycki. Zespół prowadzący śledztwo odkrył, iż z programu odpowiedzialnego za sterowanie silnikami rakiety usunięto przypadkowo operator logicznej negacji. Opierając się na tym, iż start ten kosztował w okolicach 10 000 000 $, musimy potraktować ten błąd jako jeden z droższych (i najbardziej widowiskowych) błędów w historii komputeryzacji. (Cieszę się, że nie byłem programistą, który ten błąd popełnił!) (Zobacz również na "Pierwszą" pluskwę komputerową.)

UWAGA: Chociaż niektóre ze źródeł utrzymują, iż sonda Mariner 1 kierowała się na Marsa, jej plan lotu bezwzględnie zawierał Wenus jako główny cel podróży (ostatecznie NASA próbuje notować sobie, gdzie wysyłają te obiekty) - zaufaj nam, bo wiemy o czym piszemy. Sondy Mariner 1 i 2 miały lecieć na Wenus (tylko Mariner 2 tam dotarła); Mariner 3 i 4 skierowane były na Marsa (a tylko Mariner 4 dotarła na miejsce); Mariner 5 wróciła na Wenus, Marinery 6, 7 i 9 wróciły na Marsa (Mariner 8 skończyła na dnie Oceanu Atlantyckiego); a Mariner 10 udała się do Merkurego przelatując po drodze obok Wenus.

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek