1939 n.e. do 1944 n.e.
Harvard Mark 1 Howarda Aikena (IBM ASCC)

Wielu uważa, iż era współczesnych komputerów rozpoczęła się z pierwszym dużym, automatycznym komputerem cyfrowym, który został opracowany w okresie pomiędzy rokiem 1939 a 1944 (zobacz również na Konrad Zuse i jego Komputer Z3).

Urządzenie to, dzieło umysłu absolwenta Harvardu o nazwisku Howard H. Aiken, było oficjalnie znane jako Automatyczny, Sterowany Sekwencyjnie Kalkulator IBM (the IBM automatic sequence controlled calculator - ASCC), lecz częściej spotyka się określenie Harvard Mark 1.

obrazek
Howard Aiken

Copyright (c) 1997. Maxfield & Montrose Interactive Inc.

Mark I został zbudowany z przełączników, przekaźników, obracających się wałków i sprzęgieł, a opisano go, iż wydaje dźwięki jak "cały pokój szydełkujących kobiet". Maszyna zawierała ponad 750000 elementów, miała długość 50 stóp, była wysoka na 8 stóp i ważyła w przybliżeniu 5 ton!

obrazek

Automatyczny, sterowany sekwencyjnie kalkulator IBM (ASCC)

Dzięki uprzejmości IBM

Mark I jest uważany za pierwszy cyfrowy komputer, jednakże jego architektura różni się nieco od nowoczesnych maszyn. Urządzenie składało się z wielu kalkulatorów pracujących nad fragmentami tego samego problemu pod kierunkiem pojedynczej jednostki sterującej. Instrukcje były wczytywane z taśmy papierowej, dane dostarczano na kartach perforowanych, a urządzenie to mogło wykonywać operacje jedynie w takiej kolejności, w jakiej były pobierane.

Maszyna ta była oparta na liczbach o długości 23 cyfr - kalkulator mógł dodać lub odjąć dwie takie liczby w ciągu trzech dziesiątych sekundy, pomnożyć je w ciągu czterech sekund i podzielić w dziesięć sekund.

Aiken był ogromnie zachwycony komputerami, lecz podobnie do innych nie przewidział dramatycznych zmian, które miały nadejść w przyszłości. Na przykład w 1947 przepowiedział, iż jedynie sześć elektronicznych komputerów cyfrowych byłoby wystarczające do spełnienia potrzeb obliczeniowych całych Stanów Zjednoczonych.

Chociaż może to dzisiaj wywołać drwiący uśmiech, jest pouczające, ponieważ dokładnie odzwierciedla typowe spostrzeganie komputerów w owej erze. W tamtych czasach rozważano jedynie zastosowania komputerów w obliczeniach naukowych i przetwarzaniu danych dla organizacji rządowych, dużych firm przemysłowych, instytutów badawczych. Wierzono również szeroko, iż komputery zawsze będą programowane i używane przez ekspertów oraz geniuszy intelektu (szkoda, że oni teraz nas-użytkowników nie widzą). (Nie zapomnij sprawdzić hasła Konrad Zuse i jego Komputer Z3.)

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek