1714 n.e.
Patent Na Pierwszą Angielską Maszynę do Pisania

Jedną z najbardziej wszechobecnych technik interaktywnego wprowadzania danych do komputera jest korzystanie z klawiatury. Chociaż palce doświadczonej maszynistki przebiegają po klawiszach ze zwinnością kozicy górskiej i ze sprawnością pianisty koncertowego, to jednak nowicjusze zwykle spędzają całą masę swojego czasu rozpaczliwie starając się odszukać kolejny klawisz, który chcą nacisnąć.

Właściwie trudno opisać nam okoliczności  wyboru układu klawiszy na klawiaturze, a przyglądnąwszy się mu bliżej, dochodzimy do wniosku, iż ten, który go dokonał, musiał być kompletnym idiotą. Więc dlaczego urządzenie tak często przez nas wykorzystywane na co dzień zostało skonstruowane w sposób doprowadzający do szału każdego nowicjusza, który tylko położy na nim swoje palce? Jest to jedno z tych pytań, na które odpowiedzi spowite są mgłą czasu.

Pierwsze wzmianki o czymś, co moglibyśmy nazwać maszyną do pisania, są zagrzebane w zapiskach angielskiego biura patentowego. W roku 1714, z łaski Królowej Anny, został nadany patent angielskiemu inżynierowi o nazwisku Henry Mill. W odważnej próbie utworzenia najdłuższego zdania w języku angielskim zawierającego minimum znaków przystankowych, sposób sformułowania tytułu tego patentu był następujący:

"An artificial machine or method for the impressing or transcribing of letters singly or progressively one after another, as in writing, whereby all writing whatever may be engrossed in paper or parchment so neat and exact as not to be distinguished from print."

Niestety, po dokonaniu w wielkich bólach pracy patentowej przez odpowiedniego urzędnika (osoby, która oczywiście mogłaby skorzystać z dostępu do maszyny do pisania, gdyby takowa była), Mill nigdy nie zabrał się do wyrobu swojej maszyny. (Zobacz również na Patent na pierwszą amerykańską maszynę do pisania oraz na Pierwszą komercyjną maszynę do pisania.)

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek