Serwis Edukacyjny
Nauczycieli
w I-LO w Tarnowie

Do strony głównej I LO w Tarnowie

Materiały dla uczniów liceum

Zoptymalizowane dla
  
1280 x 1024

  Serwis       Wyjście       Wejście  

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

obrazek

Mechanika ciał Układu Słonecznego

część pierwsza

Autor artykułu: mgr Tadeusz Sypek
Zakończono XX.XX.2017
Odwiedzono 12910 razy.

 

 

WSTĘP

Horoskop szkolny dla Strzelca: Bardzo zdolny, bystry, gadatliwy, umie dyskutować, przekonywać, do szkoły chodzi z chęcią, lubi konkursy i olimpiady, często je wygrywa. Natomiast uczeń spod znaku Barana - to odmienna sylwetka: klasowy rozrabiaka, ciekawski łobuziak, lubi szkołę, zrobi wszystko, żeby się w niej nie nudzić. Barany to osoby bystre, ciekawskie, elokwentne, a przy tym bardzo ambitne. Nie za bardzo chcą siedzieć spokojnie w szkolnej ławce, najbardziej lubią w szkole przerwy, ulubione przedmioty: języki obce, matematyka, fizyka, informatyka, wf.  Niżej podpisany żałuje, ż nie wspomniano o astronomii, ale może prezentowa-na praca zmieni te priorytety. Czytamy dalej - nauczyciel też człowiek, co oznacza, że i on urodził się pod wpływem jakichś planet i jest spod jakiegoś znaku zodiaku, na którego z waszych nauczycieli powinniście uważać !
Takie żartobliwe w formie i treści horoskopy można spotkać czasami w czasopismach, różnych wydawnictwach i stronach internetowych.
Pojawią się też bardziej ”naukowe” horoskopy (kosmogramy), w których znajdujemy tajemniczą terminologię astrologiczną; ma ona uwiarygodnić te – jak chcą niektórzy - przepowiednie, wróżby, zaklęcia, taroty i magiczne (ezoteryczne) formuły. I tak: glify (znaki Zodiaku), ascendent i descendent (punkty kardynalne horyzontu), aspekty (różnica długości ekliptycznych), medium coeli (lokalny południk, górowanie ciała), retrogradacja (ruch wsteczny planet); np. aspekty z Marsem mówią o sile i sposobie, w jaki przejawiamy energię fizyczną, a także na ile potrafimy być stanowczy. Z kolei: aspekt harmonijny Mars - Merkury - najczęściej wzmacniają umysł i nadają mu dużo mocy. Charakteryzuje go także niestrudzoność i przenikliwość itp. Planety w pobliżu imum coeli (dołowanie) wskazują na silne związki z rodziną, z rodzinnym środowiskiem i krajobrazem, z miejscem pochodzenia, przodkami i własnym dzieciństwem [1], [2].
Większość tych pojęć jest do dziś używana w klasycznej astronomii, ponieważ - u zarania dziejów - astronomia pełniła służebną rolę względem astrologii [3].

 

 SPIS TREŚCI

1. Konfiguracje planet
2. Prawa Keplera
3. Zaćmienia i zakrycia

    Zakończenie

 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.