1944 n.e. do 1952 n.e.
Pierwszy Komputer Przechowujący Program - EDVAC

Jak przedyskutowaliśmy to poprzednio, jeśli zignorujemy zarówno maszynę Atanasoffa jak i komputer COLOSSUS, to pierwszym prawdziwym, elektronicznym komputerem ogólnego zastosowania był ENIAC, skonstruowany na Uniwersytecie Pensylwanii w latach pomiędzy 1943 a 1946. Jednakże architektura ENIAC'a różniła się bardzo istotnie od architektury nowoczesnych komputerów. W trakcie projektowania komputera ENIAC  jego twórcy, John William Mauchly i John Presper Eckert Junior, wymyślili koncepcje komputera przechowującego program.

Koncepcja ta została następnie udokumentowana przez Johanna (Johna) von Neumanna w jego pracy, która jest obecnie znana pod tytułem Pierwszy Szkic.

(Struktura komputera wyłaniająca się z warunków przedstawionych w "Pierwszym Szkicu" jest powszechnie znana jako Maszyna von Neumanna  i dosłownie wszystkie komputery cyfrowe od tamtej pory są oparte na tej właśnie architekturze.)

obrazek W sierpniu 1946 Mauchly i Eckert zaproponowali budowę nowej maszyny, zwanej elektronicznym, automatycznym komputerem z dyskretnymi zmiennymi (Electronic Discrete Variable Automatic Computer - EDVAC). Niestety, chociaż projekt koncepcyjny komputera EDVAC  był skończony do roku 1946, kilku kluczowych członków grupy opuściło projekt i zajęło się rozwojem własnej kariery, a maszyna nie została zbudowana i uruchomiona aż do roku 1952. Gdy ją w końcu ukończono, EDVAC  zawierał w przybliżeniu 4000 lamp elektronowych i 10000 diod kryształkowych. Raport z roku 1956 pokazuje, iż bezawaryjny czas pracy komputera EDVAC  wynosił około 8 godzin.

Z powodu późnego ukończenia niektórzy podają w wątpliwość fakt, iż EDVAC's był pierwszym komputerem przechowującym program.

Mała, eksperymentalna maszyna (którą oparto na koncepcji EDVAC'a) składająca się z 32 słów pamięci i wykonująca 5 poleceń została opracowana i uruchomiona na Uniwersytecie w Manchester w Anglii do czerwca 1948.

obrazek
EDSAC po zmontowaniu w maju 1949

copyright Cambridge University Computer Laboratory .

Inna maszyna, zwana elektronicznym, automatycznym kalkulatorem z pamięcią opóźnioną (Electronic Delay Storage Automatic Calculator - EDSAC), wykonała swoje pierwsze obliczenia na Uniwersytecie Cambridge w Anglii w maju 1949 roku.

EDSAC  zawierał 3000 lamp elektronowych i używał rtęciowych linii opóźniających jako pamięci. Programy wprowadzano przy pomocy taśmy papierowej a wyniki wyjściowe przekazywane były do dalekopisu. Dodatkowo EDSAC  uważa się za pierwszy komputer stosujący asembler zwany "Initial Orders", który pozwalał na symboliczne programowanie zamiast stosowania kodu maszynowego.

obrazekKoniec końców, pierwszy handlowo dostępny komputer, uniwersalny, automatyczny komputer (Universal Automatic Computer - UNIVAC I), został również oparty na projekcie EDVAC. Praca nad UNIVAC I  rozpoczęła się w roku 1948, a pierwsza jednostka została dostarczona w 1951 i z tego powodu datuje się on na okres wcześniejszy niż EDVAC stał się w pełni sprawny.

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek