1945 n.e.
"Pierwsza" Pluskwa Komputerowa

Pojęcie "pluskwa" jest obecnie powszechnie akceptowane przez użytkowników komputerów w znaczeniu błędu samej maszyny lub, co być może zdarza się bardziej powszechnie, błędu w programie (stąd wzięło się określenie "odpluskwiać program").

Pierwszy oficjalny zapis użycia słowa "pluskwa" (ang. bug) w kontekście obliczeń na komputerze związany jest z komputerem Harvard Mark II opartym na przekaźnikach, który był na służbie Centrum Uzbrojenia Morskiego w Dahlgren w stanie Virginia. 9 września 1945 roku do jednego z przekaźników wleciał mól i zablokował go. Wydobyto go następnie z maszyny i przyklejono taśmą w dzienniku obok oficjalnego raportu, który stwierdzał: "Pierwszy przypadek wykrycia pluskwy."

obrazekObecnie stało się popularną tradycją przypisywanie wykrycia tej pierwszej pluskwy komputerowej legendarnej pani oficer Marynarki Stanów Zjednoczonych i matematyczce o nazwisku Grace Murray Hopper, ale mówi się również, iż nie było jej na miejscu tego zdarzenia. (Grace była pionierką w przetwarzaniu danych i przypisuje się jej stworzenie pierwszego kompilatora, który jest programem tłumaczącym czytelny dla człowieka język wysokiego poziomu na język maszynowy zrozumiały dla komputera. W roku 1983 Grace Murray Hopper stała się pierwszą kobietą zaszczyconą nadaniem stopienia kontr admirała w Marynarce Stanów Zjednoczonych.)

Przyjmuje się również powszechnie, iż zdarzenie to stało się źródłem samego słowa "pluskwa" (ang. bug), ale nie jest to prawdą. Jeśli dokładnie przeczytamy treść raportu, to zauważymy, iż pisząca go osoba w rzeczywistości wyraża się następująco: "Hej, rzeczywiście znaleźliśmy w maszynie pluskwę, która była rzeczywistym robalem!"

Faktycznie słowo "pluskwa" (ang. bug) było już używane w czasach Thomasa Edisona do określania skazy, błędu lub defektu w konstrukcji mechanicznej albo w procesie przemysłowym. Co więcej, słowo "bug" pojawia się w użyciu już w czasach Szekspira i oznacza straszny, przerażający obiekt (wywodzi się od walijskiego mitologicznego potwora zwanego "Bugbear"). (Zobacz również na "Najgorsza" pluskwa komputerowa.)

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek