Serwis Edukacyjny w I-LO w Tarnowie Materiały dla uczniów liceum |
Wyjście Spis treści Wstecz Dalej
Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek |
©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
SPIS TREŚCI |
Slajd
Rzutnik do slajdów
Słowo slajd pochodzi z języka angielskiego od słowa slide i oznacza coś, co się przesuwa. Tak właśnie były wyświetlane kolejne zdjęcia. Rzutnik posiadał kasetkę, do której ładowano slajdy w ustalonej kolejności, po czym rzutnik pobierał je z tej kasetki i wyświetlał. W zależności od klasy rzutnika było to robione ręcznie lub automatycznie.
Tą techniką można było prezentować widowni kolejne zdjęcia. Prezentacje chętnie wykorzystywali wykładowcy, nauczyciele, pracownicy korporacji, podróżnicy, ponieważ jeden obraz jest lepszy od 1000 słów.
W dobie komputerów proste zdjęcia zmieniły się w slajdy elektroniczne, na których można umieszczać teksty, grafikę, filmy itd. Rzutnik został zastąpiony specjalnym programem prezentacyjnym. W pakiecie MS-Office jest to aplikacja PowerPoint, w pakiecie LibreOffice jest to aplikacja Impress.
Na tej lekcji nauczymy się tworzyć proste prezentacje w LibreOffice Impress.
Uruchom aplikację LibreOffice Impress.
Na ekranie startowym zobaczysz gotowe szablony prezentacji. My jednak wybieramy Pustą prezentację, ponieważ się dopiero uczymy, kliknij w przycisk Anuluj.
Pojawi się okienko z szablonem pierwszego slajdu w twojej prezentacji. Układ okna roboczego jest standardowy. U góry masz pasek z różnymi narzędziami. Po lewej stronie będą się pojawiały miniaturki slajdów. W części głównej znajduje się bieżąco edytowany slajd. Obsługa programu jest bardzo prosta i po chwili ćwiczeń nie powinna sprawić ci kłopotów. Utworzymy teraz tzw. slajd tytułowy, czyli taki, który będzie się pojawiał jako pierwszy w naszej prezentacji. Załóżmy, że chcesz stworzyć fikcyjną prezentację swojej osoby jako ucznia naszego liceum. Kliknij myszką tytuł slajdu (pisany dużą czcionką) i wpisz:
Teraz kliknij podtytuł (umieszczony niżej na slajdzie) i wpisz imię, nazwisko i klasę:
Gratulacje, właśnie utworzyłeś pierwszy slajd. Oglądnijmy go teraz. Prezentację uruchamiasz klawiszem F5. Przy wyświetlaniu slajdów Impress przechodzi w tryb pełnoekranowy. Naciśnij dwa razy klawisz Enter, aby powrócić do edycji. Nasz slajd tytułowy jest mało atrakcyjny, dlatego wybierzemy teraz odpowiedni szablon, czyli szatę graficzną. Aby ułatwić ci to zadanie, Impress posiada zdefiniowane różne szablony, które możesz szybko wybrać.
Na panelu bocznym po prawej stronie kliknij w ikonę Wzorców slajdów. Pojawi się wtedy okienko zadokowane z różnymi wzorcami slajdów. Wybierz jeden z nich:
Uruchom jeszcze raz prezentację klawiszem F5. Teraz wygląda o wiele lepiej.
Dodamy następny slajd do naszej prezentacji. Będzie to slajd z menu. Kliknij w strzałkę w dół przy ikonie Nowy slajd. Otworzy się lista szablonów slajdów do wyboru:
Wybierz szablon Tytuł, zawartość:
W miejsce tytułu wpisz napis Menu, a poniżej wpisz:
Sprawdź teraz swoją prezentację przy pomocy klawisza F5.
W trakcie prezentacji możesz przechodzić do kolejnych slajdów za pomocą kliknięcia lewym przyciskiem myszki, pokręcenia kółkiem myszki (jeśli myszka je ma) lub naciśnięcia klawisza: Enter, strzałki w dół lub w prawo, PageDn. Możesz również cofnąć się do poprzedniego slajdu klawiszem strzałka w górę lub w lewo, PageUp lub kółkiem myszki. Jeśli szybko chcesz zakończyć wyświetlanie prezentacji i powrócić do edytora, naciśnij klawisz ESC.
Tworzymy następny slajd, na którym umieścimy zdjęcie naszej szkoły.
Naciśnij klawisze Ctrl+M. Pojawi się następny slajd z tytułem i zawartością.
Jaklo tytuł wpisz tekst Moja szkoła.
Skopiuj do schowka powyższy obrazek (kliknij go prawym przyciskiem myszki, po czym z menu kontekstowego wybierz opcję kopiowania). Przejdź do Impress i kliknij w pole tekstowe pod tytułem, po czym naciśnij klawisze Ctrl+V. Obrazek zostanie umieszczony na slajdzie. Wokół obrazka pojawiają się uchwyty, które pozwalają zmieniać jego wielkość. Ponowne kliknięcie w obrazek zmienia uchwyty skalowania na uchwyty obrotów. Dopasuj obrazek do slajdu jak poniżej:
Przeglądnij swoją prezentację (F5). Jeśli chcesz zobaczyć bieżący slajd, naciśnij Shift+F5.
Tworzymy następny slajd. Tym razem wybierz Tytuł i 2 elementy zawartości.
Jako tytuł wpisz Moje mocne cechy.
Wyszukaj w Internecie jakiś obrazek, pobierz go na swój dysk i wstaw do lewego pola za pomocą ikonki Wstaw obraz. W prawym polu wpisz swoje zalety:
Na slajdach nie umieszcza się dużo tekstu - to podstawowy błąd w prezentacji. Powinny to być krótkie hasła, inaczej znużysz widza na śmierć i będziesz go miał na sumieniu.
W podobny sposób utwórz kolejny slajd (Ctrl+M), lecz tym razem obrazek umieść z prawej strony:
I tworzymy ostatni slajd. Wybierz Tylko tytuł. Na slajdzie umieść obrazek pupila, możesz go sobie wyszukać w Internecie:
Slajdy są gotowe. Przeglądnij prezentację (klawisz F5).
Kliknij w którąkolwiek z miniaturek slajdów po lewej stronie i naciśnij klawisze Ctrl+A. W ten sposób zaznaczysz wszystkie slajdy prezentacji:
Kliknij na prawym pasku ikonkę Przejście slajdu. Z listy wybierz Losowy:
Gotowe, uruchom prezentację (F5). Wygląda lepiej?
W lewym panelu kliknij miniaturkę slajdu nr 1, czyli stronę tytułową prezentacji.
W prawym panelu kliknij ikonkę Animacja:
Kliknij lewym przyciskiem myszki w tytuł główny (ma się pojawić prostokąt ograniczający), po czym kliknij w przycisk + i wybierz jakąś animację. Na dole w polu Rozpocznij ustaw Z poprzednim:
Ustaw animacje elementów na pozostałych slajdach.
Kliknij miniaturkę slajdu nr 2 (menu). Następnie w edytorze przeciągnij lewym przyciskiem myszki po Moja szkoła:
W ten sposób zaznaczyłeś tekst, który stanie się hiperłączem. Naciśnij klawisze Ctrl+K. Pojawi się okno dialogowe wstawiania hiperłącza. Z lewej strony wybierz Dokument, czyli obiekt, do którego ma prowadzić to hiperłącze:
Kliknij w przycisk z celownikiem obok pola Cel. Pojawi się okienko z listą slajdów. Wybierz na niej Slajd 3 i kliknij w przycisk Zastosuj, po czym kliknij w przycisk Zamknij.
Od tego momentu wybrany element staje się hiperłączem, które prowadzi do slajdu 3:
W podobny sposób utwórz hiperłącza do pozostałych slajdów. Wypróbuj ich działanie w prezentacji.
Ostatnią rzeczą będzie dodanie hiperłącza powodującego szybki powrót do strony z menu.
Wybierz slajd nr 3. Moja szkoła.
Naciśnij klawisz F2 (wstawianie pola tekstowego) i zaznacz na slajdzie obszar, w którym ma znaleźć się tekst hiperłącza. W pole wpisz Powrót:
Zaznacz ten tekst i wciśnij Ctrl+K. Wybierz hiperłącze do slajdu 2. Kliknij w obramowanie pola tekstowego i skopiuj je do schowka (Ctrl+C). Następnie przejdź do pozostałych slajdów 4 - 6 i wklej na nich pole tekstowe z hiperłączem (Ctrl+V).
Uruchom prezentację i sprawdź działanie nawigacji.
Prezentacja jest gotowa.
Prezentacja powinna mieć następujący układ:
Należy zastosować przejścia slajdów oraz animacje wybranych elementów slajdów.
Zespół Przedmiotowy Chemii-Fizyki-Informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie ul. Piłsudskiego 4 ©2024 mgr Jerzy Wałaszek |
Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.
Pytania proszę przesyłać na adres email:
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe.