Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

obrazek

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek
Konsultacje: Wojciech Grodowski, mgr inż. Janusz Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

obrazek

Projekty

Arduino Digispark i Nano

SPIS TREŚCI

Opis

Właśnie otrzymałem z Chin zakupione w sklepie Banggood płytki Arduino Digispark i Arduino Nano. Realizacja zamówienia trwała ponad miesiąc, ale za to cena nie do pobicia w Polsce.

obrazek

Arduino Digispark jest miniaturową wersją Arduino, w której zastosowano mikrokontroler ATtiny 85.

obrazek

ATtiny 85 posiada 8KB pamięci Flash na program, jednak ponad 2KB zajmuje loader obsługujący port USB oraz ładujący poprzez ten port programy użytkownika. Moduł  posiada 6 wejść/wyjść cyfrowych, które mogą być w różny sposób programowane. Jest to chyba najmniejsze Arduino dostępne na rynku. Taka pchełka. Programowanie odbywa się w tym samym środowisku, co zwykłe Arduino, jednak należy przestrzegać kilku zasad. Modułem tym zajmiemy się dokładniej w rozdziale poświęconym platformie Arduino.

Arduino Nano jest również miniaturową wersją Arduino, jednakże w przeciwieństwie do Digisparka posiada na pokładzie ten sam mikrokontroler co Arduino Uno, ATMEGA 328P. Dzięki temu ma te same możliwości (prawie), a jest dużo mniejsze.

obrazek

Oba układy są sprzedawane jako już zlutowane. Użytkownikowi pozostaje jedynie dolutować dołączone goldpiny z wybranej strony płytki. Zaczynam od Digisparka.

Goldpiny można przylutować do płytki Digispark na kilka różnych sposobów w zależności od docelowego zastosowania. Nie sugeruj się zbytnio podanym tutaj sposobem konfiguracji goldpinów. Zawsze możesz zrobić sobie odpowiednią przejściówkę.

obrazek

Przy lutowaniu staram się trzymać płytkę poziomo, aby goldpiny nie wlutowały się pod katem. Miejsce lutowania dobrze jest pokryć topnikiem RF-800. Do lutowania używam stacji lutowniczej oraz drutu cynowego z topnikiem o średnicy 0,57 mm.

 obrazek

Płytki są wykonane profesjonalnie i lutowanie nie stwarza żadnych problemów. Cyna na lucie powinna tworzyć stożek dookoła goldpinu, jak na powyższym zdjęciu. Jeśli jeszcze nie lutowałeś, to najpierw poćwicz na czymś innym.

obrazek

Goldpiny zasilania przylutowane. Teraz goldpiny portów:

obrazek

Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie goldpinów zasilania od spodu płytki, jednak musisz wtedy pominąć goldpin VIN lub 5V. Inaczej Digispark nie da się podłączyć bezpośrednio do płytki stykowej:
obrazek Na płytce Digispark pozostawiono goldpiny VIN oraz GND. Umożliwia to podłączenie Digisparka do płytki stykowej jak na obrazku po lewej stronie.

Jeśli płytka będzie zasilana poprzez USB, to na płytce stykowej na liniach czerwonej i niebieskiej nie musi być podane napięcie zasilające.

Jeśli Digispark ma być zasilany z płytki stykowej, to do linii niebieskiej należy podłączyć masę, a do linii czerwonej napięcie powyżej 7V, ponieważ będzie ono podane na stabilizator 7805, który znajduje się na płytce Digispark.

obrazek Na płytce Digispark pozostawiono goldpiny 5V oraz GND. Sposób połączenia Digisparka do płytki stykowej pokazano na obrazku po lewej stronie.

Jeśli Digispark będzie zasilany poprzez USB, to na na liniach niebieskiej i czerwonej pojawi się napięcie około 4,4V, które można wykorzystać do zasilania reszty układu. Pamietaj jednakże, iż maksymalne obciążenie portu USB 2.0 nie moze przekraczać 0,5A, USB 3.0 0,9A.

Digisparka można również zasilać z płytki stykowej napięciem 5V (linia niebieska masa, linia czerwona +5V). Nie dojdzie do zwarcia, ponieważ napięcie z portu USB jest podawane poprzez diodę zabezpieczającą.

Jeśli zechcesz używać z Digisparkiem naszych płytek ćwiczeniowych, to zamiast goldpinów przylutuj gniazda żeńskie wg poniższych obrazków:

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

Takie rozwiązanie ułatwia budowę płytek aplikacyjnych dla Digisparka.

Gotowe.

Bierzemy się za Nano. Najpierw goldpiny złącza Kanda-6. Zasada ta sama co przy Digisparku:

obrazek

obrazek

Następnie dolutowujemy goldpiny portów i Arduino Nano gotowe do programowania:

obrazek


Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.