Amstrad PcW16

Widoki Ekranów

 

obrazek

Komputer PcW16 był ostatnim seryjnie produkowanym przez firmę Amstrad komputerem osobistym do przetwarzania tekstów. Firma Amstrad wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Seria PCW, sprzedawana po raz pierwszy w 1985, była dostępna jako maszyna o pojedynczym przeznaczeniu i ukierunkowana na rynek maszyn do pisania. Wcześniejsze komputery PCW pracowały głównie w firmowym systemie operacyjnym i w firmowym procesorze tekstu zwanym Locoscript. Procesor ten oparty był na systemie tekstowym, lecz zawierał opuszczane w dół menu i uważano go za bardziej przyjaznego użytkownikowi niż inne procesory tekstu w owym czasie. Seria PCW oparta była o mikroprocesor Z80 CPU i mogła również uruchamiać pewną liczbę aplikacji pod kontrolą systemu CP/M (czyli systemu operacyjnego, z którego sklonowany został Microsoft DOS).

Wypuszczony w 1995 roku PcW16 poddany został gruntownym zmianom. Wnętrzności PcW16 przypominały komputery kompatybilne z IBM PC, lecz wykorzystywano wciąż 8-bitowy mikroprocesor Z80 pracujący z zegarem 16MHz. Interesujące jest to, iż zamiast dysku twardego zastosowano 1 MB pamięci Flash do przechowania systemu operacyjnego oraz plików użytkownika. Komputer ten posiadał również stację dysków elastycznych 1,44MB, 1MB pamięci RAM, monochromatyczny wyświetlacz o rozdzielczości 640x480 pikseli oraz myszkę szeregową kompatybilną z Mouse Systems.

Zawierał również całkowicie nowy system operacyjny oraz graficzny system przetwarzania tekstu w stylu komputera Macintosh zwany "Rosanne". Podobnie do poprzednich maszyn PCW, skierowano go do tych, którzy w innym przypadku kupiliby maszynę do pisania lub inny sprzęt ukierunkowany na przetwarzanie tekstu.

Z wielu powodów PcW16 nie odniósł wielkiego sukcesu. Chociaż obsługiwał format dokumentów wcześniejszych maszyn PCW, to jednak nie był z nimi kompatybilny programowo. To sprawia, iż wybór 8-bitowego procesora dla komputera wypuszczonego w 1995 roku staje się jeszcze bardziej dziwny. Z80 był i wciąż jest potężnym 8-bitowym CPU stosowanym regularnie w różnych systemach pomocniczych, lecz do 1995 roku mikroprocesory 32-bitowe były już bardzo powszechne w komputerach graficznych. Również w 1995 zapotrzebowanie na łączność z Internetem oraz dostęp do sieci WWW zaczęło szybko rosnąć. Pomimo obietnic, iż wzrost oprogramowania mógłby w przyszłości udostępnić takie możliwości komunikacyjne, Amstrad nigdy nie dodał tej funkcjonalności do swojego oprogramowania, a firmy trzecie wypuściły bardzo niewiele programów z takimi opcjami.

Pomimo to interfejs graficzny użytkownika Rosanne jest dobrym przykładem uproszczonego GUI.

obrazek
Oto główny ekran pojawiający się po starcie systemu. Można tutaj uruchomić jedno z predefiniowanych zadań klikając w odpowiedni przycisk lub naciskając stowarzyszony z nim klawisz funkcyjny.
obrazek
Tutaj widzimy okno System Setup (ustawienia systemu) wybrane z menu u góry ekranu. Identyfikuje się ono jako Rosanne Operating System w wersji 1.12.
obrazek
System posiada wbudowany wygaszacz ekranu, podobny do wygaszacza Flying Stars z systemu Windows. Gwiazdy wyłaniają się ze środka ekranu dając efekt podróży w przestrzeni kosmicznej.
obrazek
Opcja menu "Tasks" (zadania), porównywalna z menu Apple w komputerze Macintosh, udostępnia alternatywną metodę uruchamiania aplikacji. Jednakże w danej chwili może pracować tylko jedno zadanie. Wybranie nowego zadania z jednej z aplikacji automatycznie zapisuje efekty pracy użytkownika, zamyka daną aplikację i wtedy dopiero uruchamia wybrane zadanie.

Dodatkowo istnieje opcja uruchamiania zewnętrznego programu, jednakże bardzo nieliczne programy przyjęły postać materialną dla tego komputera.

obrazek
PcW16 obsługuje pewną liczbę różnych drukarek, które w owym czasie były popularne.
obrazek
Zawiera również prosty system pomocy.
obrazek
To jest Word Processor (procesor tekstu). Obsługuje on kilka różnych krojów czcionek oraz stylów i zawiera sprawdzanie pisowni (niestety, tylko angielskiej - prtzyp. tłum.).
obrazek
To jest Spreadsheet (arkusz kalkulacyjny). Jest to dosyć surowa aplikacja. Pozwala wykonywać różne obliczenia w kolumnach oraz kopiować i wklejać dane różnego typu, co można by się spodziewać od arkusza kalkulacyjnego.
obrazek
To okienko dialogowe opcji formatowania pokazuje kilka różnych kontrolek wizualnych używanych w tym systemie. Składają się na nie przyciski opcji, opuszczane w dół pola combo oraz pola tekstowe.
obrazek
Aplikacje zawierają opcję podglądu wydruku, zatem użytkownik może się upewnić co do wyglądu jego dokumentu przed dokonaniem właściwego wydruku
obrazek
To jest Diary / Alarm (dzienniczek / alarm). Zwróć uwagę na sposób odwoływania się do klawiszy na klawiaturze jako "Blue" (niebieski), "Yellow" (żółty) i "Red" (czerwony). Klawiatura w PcW16 posiadała pewną liczbę specjalnych klawiszy przeznaczonych dla typowych operacji przy przetwarzaniu tekstu, a niektóre z nich były nawet w różnych kolorach.

Inną interesującą cechą PcW16 jest możliwość takiego ustawienia alarmu, aby w wyznaczonym czasie został włączony komputer.

obrazek
To jest Address Book (książka adresowa). Jak inne książki adresowe pozwala ona przechowywać listę adresów oraz informacje kontaktowe.
obrazek
I oczywiście mamy tutaj program kalkulatora.
obrazek
To jest File Manager (menedżer plików). Pliki można przechowywać w jednym z 16 predefiniowanych katalogów w pamięci Flash lub na dyskietce.
obrazek
Zarządzanie plikami nie wykorzystuje operacji przeciągania i upuszczania. Zamiast nich są różne menu oraz polecenia klawiszowe do wykonywania operacji plikowych. Tutaj widzimy przykład kopiowania pliku do innej lokacji.
obrazek
PcW16 nigdy kompletnie się nie zamyka. Zamiast tego przechodzi w tryb "oczekiwania w gotowości" i, jak pokazano tutaj, może automatycznie uruchomić, aby wszcząć alarm ustawiony w aplikacji Diary / Alarm.
obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek