350 milionów lat p.n.e.
Pierwsze Czworonogi Opuszczają Oceany

System liczbowy codziennie używany przez nas jest systemem dziesiętnym (decymalnym) opartym na dziesięciu cyfrach od zera do dziewięć. Nazwa decymalny pochodzi od łacińskiego słowa decem, oznaczającego liczbę dziesięć, natomiast znaki używane do zapisu cyfr pojawiły się w Europie około trzynastego wieku za sprawą Arabów, którzy z kolei przejęli je od Hindusów.

Ponieważ system dziesiętny opiera się na dziesięciu cyfrach, nazywa się go systemem liczbowym o podstawie 10. Podstawę oznaczamy łacińskim słówkiem radix znaczącym "korzeń". Obecnie system dziesiętny stosowany jest prawie wszędzie na całym świecie do wykonywania wszelkich obliczeń.

Powód tego stanu rzeczy wynika prawie na pewno z faktu, iż mamy dziesięć palców (wliczając kciuki). Gdyby matka natura z jakiegoś względu obdarzyła nas sześcioma palcami na każdej z dłoni, to prawdopodobnie używalibyśmy systemu liczbowego o podstawie 12 i byłby on dla nas tak samo naturalny jak system dziesiętny.

 

W rzeczywistości nie jest to wcale taką fantazją, na jaką wygląda. Termin "czworonóg" opisuje zwierzę posiadające cztery kończyny wraz z udami, ramionami, palcami i kciukami. W połowie lat1980-tych paleontologowie dokonali odkrycia Acanthostega, który, mając około 350 milionów lat, jest najbardziej pierwotnym ze znanych czworonogów - tak pierwotnym, iż stworzenia te żyły wyłącznie w wodzie i jeszcze nie zapuszczały się na ląd.

obrazek
Pierwszy czworonóg miał po osiem palców na każdej łapie

Copyright (c) 1997. Maxfield & Montrose Interactive Inc.

obrazek
Rekonstrukcja Acanthostega

Copyright © 1997 Richard Hammond.

Gdy dinozaury (będące również czworonogami) zeszły ze sceny ewolucji, ludzie pozostali jedyną gałęzią drzewa genealogicznego czworonogów dziedziczących w spadku Ziemię (no, nie byli sami, pozostały jeszcze hipopotamy, jeże, żaby i wszelkie inne stworzenia). W końcu wszyscy jesteśmy potomkami Acanthostega  lub jednego z jego kuzynów. Problem w tym, że Acanthostega  posiadał osiem w pełni rozwiniętych palców u każdej łapy (zobacz na powyższy obrazek), więc jeśliby ewolucja nie wykonała drobnego skoku w bok, to prawdopodobnie używalibyśmy systemu liczbowego o podstawie 16, który okazałby się ogromnie użyteczny po wynalezieniu komputerów, uwierz nam! (Jako ciekawostkę podamy, że irlandzki bohater Cuchulain  miał, jak głoszą legendy, po siedem palców na każdej dłoni, co jednak nie miało żadnego istotnego wpływu na opisywany tutaj rozwój komputerów)

obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek