1921 n.e.
R.U.R. Karola Czapka

W roku 1921 czeski autor, Karol Czapek, stworzył swoje najbardziej znane dzieło, sztukę R.U.R. (Roboty Uniwersalne Rossuma), które przedstawiało maszyny stworzone do symulacji istot ludzkich.

Niektóre źródła podają, iż ogólnoświatowy termin "robot" pochodzi od czeskiego słowa "robota", którego znaczenie dla Polaków jest chyba oczywiste. Inne źródła utrzymują, iż robota  oznacza "przymusowi robotnicy" lub "niewolnicy". Ten drugi pogląd pasuje oczywiście do punktu widzenia Czapka, który starał się nam przekazać, ponieważ jego roboty w końcu powstały przeciwko swoim twórcom, oszalały i próbowały zniszczyć rasę ludzką.

Jednakże, jak to zwykle jest ze słowami, sedno sprawy jest trochę bardziej pogmatwane. W czasach gdy Czechosłowacja była społeczeństwem feudalnym, słowo "robota" odnosiło się do dwóch lub trzech dni tygodnia, w których wieśniacy zmuszeni byli opuszczać swoje pola, aby pracować bez wynagrodzenia na polach szlachcica. Przez długi czas po przeminięciu systemu feudalnego słowo robota  wciąż było używane do opisu pracy, której nie wykonywało się zupełnie dobrowolnie lub dla zabawy, natomiast dzisiejsi młodzi Czesi i Słowacy używają słowa robota  do określania pracy nudnej lub nieciekawej.

obrazek obrazek obrazek

Historia Komputerów znalazła się na  serwerze I LO w Tarnowie  za zgodą firmy
Maxfield & Montrose Interactive Inc, która jest autorem opracowania umieszczonego pod adresem
http://www.maxmon.com/history.htm
Z języka angielskiego tłumaczenie wykonał: mgr Jerzy Wałaszek