obrazek

Wierzę w Dobro. I, przeciwnie do wielu ludzi, wierzę, że Dobro wcale nie jest symetryczne ze Złem, lecz ogromnie go przewyższa. Źle zbudowany dom wali się. Dobrze zbudowany opiera się atakom sił przyrody, nawet tym najstraszniejszym. Dlatego nie mam żadnej wątpliwości co do przyszłości języka esperanto. Jeśli się go porówna z innymi środkami do porozumiewania się pomiędzy narodami, staje się jasne, że jest najlepsze. Spostrzegam esperanto jako jedną z materializacji Dobra.

Istnieją trzy systemy porozumiewania się międzynarodowego: biurokratyczny, dżungli i demokratyczny. System biurokratyczny jest używany w organizacjach międzynarodowych, takich jak ONZ i Unia Europejska. Jak wszystkie systemy biurokratyczne, zużywa on gigantyczne ilości papieru, czasu, pieniędzy, energii elektrycznej i ludzkiej z mizernymi wynikami. A za to wszystko płacą podatnicy, czyli wy.

System dżungli to taki, w którym jeden język, a dalej jedna kultura, jeden naród lub jedna grupa narodów otrzymuje pozycję monopolisty nie ze względu na odpowiednie zalety danego języka czy kultury, lecz jedynie z powodów politycznych, gospodarczych i tym podobnych, które nijak mają się do wymogów komunikacji językowej zadowalającej dla wszystkich. Takim systemem było porozumiewanie się za pomocą języka francuskiego w XIX wieku, takim systemem jest używanie języka angielskiego obecnie. System ten, który uprzywilejowuje członków jednej kultury, posiada wiele wstrętnych efektów, które tworzą w świecie pozorną i niebezpieczną równowagę, nie wspominając nic o katastroficznych konsekwencjach kulturowych tego językowego wścibstwa.

A zarówno systemowi biurokratycznemu jak i systemowi dżungli brakuje jednego z głównych składników ludzkiej dobroci, mianowicie uczucia. To są systemy bezduszne. Brakuje im głównie współczucia, litości, poczucia sprawiedliwości i wygody porozumiewania się, zważania na potrzeby tych, którzy są mali i słabi, poczucia ludzkiej godności oraz prawa dla wszystkich do napotkania kogoś, kto wysłucha i zrozumie, kogoś, z kim będzie można się bezproblemowo porozumieć.

Trzeci system jest demokratyczny. Nazywa się esperanto. Jak wszystko demokratyczne, posiada wiele braków, wiele niedoskonałości. Lecz mimo to jest on najbardziej sprawiedliwym, najefektywniejszym oraz społecznie i psychicznie najbardziej zadowalającym systemem. Jednym słowem, jest dobry. Narodził się z dobroci jednego człowieka. Narodził się z uczucia litości, solidarności, z żądania sprawiedliwości i ludzkiej godności. Tak, jest dobry. I dlatego przeżyje inne systemy.

Wierzę w esperanto. Wierzę, że ten język jest dużo bardziej cenny niż przypuszcza większość esperantystów. Wierzę, że rozwiąże dużo więcej problemów w przyszłości ludzkości niż to się powszechnie uważa, nawet wśród nas. Wierzę, może on zlikwidować wiele cierpień, których ludzie nie są świadomi, a które wiążą się z brakiem środka do wzajemnego porozumiewania się.

 


La letero al prizorganto de la Edukada Servo

Via email: (se vi volas ricevi respondon)
La temo:
Atenton: ← Enskribu la vorton  ilo  , alie la letero pereos

Skribu la leteron sube (ne pli ol 2048 literoj).

La nombro de literoj por uzado: 2048


I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

(C)2021 mgr Jerzy Wałaszek
GNU Free Documentation License.