obrazek

Sekta posiada guru. Esperanto nie ma przywódcy narzucającego swą wolę innym ani unitarnego "kościoła".

Sekta zbiera pieniądze i jej przywódcy nie są biedakami. Stowarzyszenia i kluby esperanto dysponują bardzo ograniczonymi środkami.

Sekta jest zjednoczona i monolityczna. Mówiący językiem esperanto posiadają ekstremalnie różne opinie na każdy możliwy temat, łącznie z przeznaczeniem esperanto.

Sekta posiada określony pogląd na życie. Mówiący po esperancku są zarówno ateistami jak i spirytualistami, marksistami i liberałami, biskupami i wolnymi masonami, chrześcijanami i muzułmanami, buddystami i Żydami oraz członkami wszelakich religii i ideologii. Jedyną wspólną dla nich rzeczą jest ten język.

Jeśli czasami przesadzają w swych reakcjach, jest to zrozumiałe. Używany przez nich język w ich międzynarodowych stosunkach jest ciągle oczerniany, ośmieszany, przedstawiany fałszywie przez osoby, które nie mają pojęcia, jak on sprawuje się w praktyce. Taka postawa pozbawia świat bardzo efektywnego w kosztach, ludzkiego sposobu przezwyciężenia barier językowych. Czyż nie jest rzeczą normalną poczuć się sfrustrowanym i złym napotkawszy taką nieuzasadnioną postawę? Oczywiście byłoby lepiej, gdyby mogli kontrolować swoją frustrację i złość, zawsze będąc łagodnymi. Wielu się to udało. Inni nie potrafią. Cóż oczekujecie. To są ludzie.


La letero al prizorganto de la Edukada Servo

Via email: (se vi volas ricevi respondon)
La temo:
Atenton: ← Enskribu la vorton  ilo  , alie la letero pereos

Skribu la leteron sube (ne pli ol 2048 literoj).

La nombro de literoj por uzado: 2048


I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

(C)2021 mgr Jerzy Wałaszek
GNU Free Documentation License.