obrazek obrazek

obrazekobrazekobrazekobrazekobrazekobrazek


Przebieg całkowitego zaćmienia Księżyca

W dniu 21 lutego mieliśmy szansę być świadkami pięknego zjawiska - całkowitego zaćmienia Księżyca. Występuje ono, gdy Księżyc w czasie swej wędrówki dookoła Ziemi znajdzie się w rzucanym przez nią cieniu.

Zaćmienie półcieniowe rozpoczęło się około godziny 1:35. Wtedy tarcza Księżyca w pełni zaczęła wchodzić w półcień Ziemi. Było to jednak trudne do uchwycenia ponieważ jasność tarczy Księżyca zmieniała się prawie niezauważalnie. Lepiej widoczny był przebieg zaćmienia częściowego, które rozpoczęło się o 2:43. Zaćmienie całkowite rozpoczęło się o 4:01 a skończyło o 4:51. Maksymalna faza nastąpiła o 4:26.

W czasie zaćmienia całkowitego tarcza Księżyca nie tylko wyraźnie ciemnieje, ale także zmienia swoją barwę. Barwa ta może być czerwonawa, a niekiedy wręcz brunatna. Zabarwienie tarczy Księżyca zależy od stanu zachmurzenia ziemskiej atmosfery. Im więcej pary wodnej w atmosferze, tym bardziej krwawa wydaje się tarcza.

Po godzinie 4:52 tarcza Księżyca zaczęła wysuwać się z cienia Ziemi, aby o godzinie 6:09 opuścić go całkowicie. Następnie do godziny 7:17 Księżyc wędrował przez półcień, ale trudno to było zaobserwować, bo Księżyc zbliżał się do horyzontu, aby schować się pod nim o 6:59, a już o 6:46 wzeszło Słońce.

obrazek

W czasie zaćmienia Księżyca nasz naturalny satelita był w pełni. Jednak nie w czasie każdej pełni mamy zaćmienie Księżyca. Dzieje się tak dlatego, że orbita Księżyca jest nachylona do orbity Ziemi o około 5 stopni. Ten mały kąt nachylenia powoduje, że Księżyc bardzo rzadko wchodzi w cień Ziemi i dlatego tak rzadko możemy obserwować to piękne zjawisko, jakim jest zaćmienie Księżyca. Gdyby Ziemia i Księżyc poruszały się w jednej płaszczyźnie, to w czasie każdej pełni byłoby zaćmienie Księżyca, a w czasie każdego nowiu zaćmienie Słońca. Czyli co dwa tygodnie byłoby jakieś zaćmienie. W rzeczywistości w ciągu roku jest od dwóch do siedmiu zaćmień Słońca i Księżyca. Jeśli jednak są tylko 2 zaćmienia, to oba są słoneczne. Tak więc są lata, kiedy nie zaobserwujemy ani jednego zaćmienia Księżyca.

Ostatnim takim rokiem, kiedy nie było żadnego zaćmienia Księżyca, był rok 1998. Dlatego też warto było nad ranem 21 lutego obejrzeć całkowite zaćmienie Księżyca, bo na następną taką okazją przyjdzie nam długo poczekać. Tak się bowiem składa, że kolejne zaćmienie Księżyca - 16 sierpnia będzie tylko częściowe Warunkiem każdej obserwacji astronomicznej, także obserwacji zaćmienia, jest bez-chmurne niebo.


Sprzęt wykorzystany w ekspedycji

- p.p. Sypek: TAŁ szkolny, Zenit, dwa filmy

- Jakub: bezpośrednie zdjęcia aparatem cyfrowym

- Krzysztof: aparat Practica, obiektyw 200mm

- Mateusz: obiektyw: szerokośc 2,8/29; teleobiektyw 3,5/135

- Konrad: swój sprzęt ZOOM 12x, Zenit


Harmonogram ekspedycji

Tarnów - Schronisko Brzanka - Tarnów

Zbiórka: 20 lutego 2008 I LO w Tarnowie godz. 17:00

Powrót: 22 lutego 2008 przed południem


Ekspedycję przygotował i poprowadził p.p. Tadeusz Sypek. W wyprawie wzięli udział:

- Babiarz Mateusz, klasa I F

- Janis Jacek, klasa III F

- Kuczkowski Konrad, klasa II K

- Pieszczoch Krzysztof, klasa II B

- Świątek Jakub, klasa I L

- Wencel Michał, klasa I B

Dziękujemy panu Andrzejowi Babiarzowi za pomoc w transporcie ekipy.

 

<< Powrót do strony głównej >>