Sieci Lokalne

Trochę teorii, nieco praktyki

Copyright © 2000, 2001 Bartosz Kiziukiewicz

Wstęp

Rysunek przedstawiający  ideę działania
sieci Ethernet wykonany w 1976 roku przez
 dr Roberta M. Metcalfe’a.

Jest to już drugie oficjalne wydanie tego opracowania. Dołożyłem wszelkich starań, aby było ono lepsze od poprzedniego oraz jak najbardziej kompetentne. Mam nadzieję, że będzie służyć pomocą osobom początkującym oraz mniej doświadczonym administratorom własnych sieci lokalnych.

Niestety, ponieważ informacji, które chciałem w tym dokumencie zawrzeć, ciągle przybywa, więc mam coraz większe problemy z ich usystematyzowaniem. Moim celem było stworzenie kompendium zawierającego jak najwięcej wiedzy zebranej w jednym miejscu tak, aby każdy mógł znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Zawarte tu treści mogą więc sprawiać wrażenie „grochu z kapustą” za co z góry przepraszam.

Chcę również złożyć specjalne podziękowania osobom, które na przeczytanie niniejszego opracowania poświęciły swój czas i wysunęły wiele uwag i propozycji dotyczących zawartości opracowania, a które ja skrupulatnie wykorzystałem. Podziękowania te należą się (kolejność alfabetyczna):

Ziemkowi Borowskiemu,
Ryszardowi Kulickiemu,
Romanowi Niewiarowskiemu,
Przemysławowi Sarnowskiemu,
Rafałowi Woźniakowi.

Osoby te służyły mi bezinteresowną pomocą wskazując niedociągnięcia i nieścisłości w przygotowanym materiale za co jestem im niezmiernie wdzięczny. Pewien wkład w powstanie niniejszej pracy miały również grupy pl.comp.networking oraz pl.comp.os.ms-windows.win9x, bez których nieświadomego udziału dokument ten prawdopodobnie nigdy by nie powstał, a które ukierunkowały moją uwagę na problemy najczęściej nurtujące początkujących adeptów sieci komputerowych.

Jestem oczywiście cały czas otwarty na wszelkie uwagi na temat niniejszego opracowania oraz pomysły, które przyczynią się do poszerzenia zawartości merytorycznej tej pracy.

Dokument ten rozpowszechniany jest zgodnie z zasadami licencji GNU Free Documentation License.

Z pozdrowieniem
Bartosz Kiziukiewicz

Strona główna Sieć lokalna | Źródła |

Opracowanie umieszczone w serwisie edukacyjnym I LO za zgodą autora, Bartosza Kiziukiewicza.
Konwersji na format HTML dokonał mgr Jerzy Wałaszek.