Microsoft Windows 2000 Professional

Widoki Ekranów

 

OK, po długim oczekiwaniu w końcu znalazłem nieco czasu na zrobienie kilku zdjęć ekranu systemu Windows 2000. Z wierzchu wygląda on tak samo jak Windows ME, lecz pod maską kryje się Windows NT.

Prezentowane widoki ekranów pochodzą w wersji "Professional" (dawniej znanej jako "Workstation"). Istnieje również wersja "Server" wyglądająca identycznie jak W2K Professional, lecz wyposażona dodatkowo w oprogramowanie stosowane jedynie na serwerach.

Zaobserwowałem, iż toczą się gorące dyskusje na temat pozycji tego produktu wywołane przez jego nazwę. Można by przypuszczać, iż "2000" będzie następcą "98", który jest następcą "95", nieprawdaż? W rzeczywistości Windows 2000 jest następcą NT 4 pochodzącego od NT 3.51. System Windows NT/2000 jest czystym systemem 32-bitowym, który stosuje podsystem emulacji przy uruchamianiu aplikacji pochodzących z Windows 3,1 i DOS. Jako taki nie jest w pełni kompatybilny ze starszym oprogramowaniem, które wciąż jest w użyciu.

Obecnym następcą Windows 95/98 jest Windows Millennium Eddition (lub krótko "Windows ME"). Windows ME wciąż jest uruchamiane na szczycie MS-DOS podobnie jak Windows 1.x/2.x/3.x/95/98 i jest częściowo 16-bitowe. Zapewnia ta najpełniejszą kompatybilność ze starszymi aplikacjami. Ogólnie tego właśnie żąda przeciętny konsument. Jednak zastosowania biznesowe mogą się obejść bez starszych aplikacji i często mogą wybrać NT 4/2000 dla zwiększonego bezpieczeństwa i stabilności.

obrazek

Windows 2000 startuje.

obrazek

Podobnie jak w poprzednich wersjach Windows NT należy się zalogować. W przeciwieństwie do Windows 9x/ME system ten zabezpiecza pliki i ustawienia przed niepowołanymi osobami. W panelu sterowania Windows występuje opcja umożliwiająca automatyczne logowanie jako wskazany użytkownik (okienko to wtedy się nie ukaże), lub uaktywnianie okienka logowania przy starcie po naciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl-Alt-Delete.

obrazek

"Zintegrowany" pulpit Internet Explorera w końcu został na stałe przyspawany do Windows NT.

obrazek

Windows 2000 posiada kilka efektów specjalnych. Menu może się płynnie pojawiać i znikać, a kursor myszki ma cień (oba efekty są opcjonalne).

obrazek

5 lat po wprowadzeniu tej funkcji w Windows 95 system W2K w końcu dodaje menedżera urządzeń do Windows NT.  Pozwala on włączać i wyłączać urządzenia, korygować ustawienia zasobów oraz uaktualniać sterowniki dowolnego urządzenia w systemie.

obrazek

Jedną z głównych zmian w Windows 2000 jest sposób działania narzędzi administracyjnych. Podstawowe zarządzanie użytkownikami jest obecnie wykonywane poprzez applet panelu sterowania "Użytkownicy i hasła"

obrazek

Zaawansowane zarządzanie użytkownikami oraz inne funkcje mogą obecnie być wykonywane przy pomocy Konsoli Zarządzania (MMC). Stare narzędzia Serwera NT 4 (dostępne na dysku CD systemu NT 4) wydają się wciąż działać w środowisku Windows 2000, o ile ktoś zechce ich używać.

Dziwi mnie, co Windows 2000 robi z serwerem Telnet. Czy faceci tworzący ten system chcą udawać, iż jest to Linux lub coś podobnego? To żart! Najśmieszniejsze jest to, iż standardowo stosuje on potwierdzenie hasła wg protokołu NTLM (NTLM - NT LanMan jest procesem autoryzacji stosowanym przez wszystkich użytkowników produktów należących do rodziny Windows NT), który działa tylko na kliencie telnetu w Windows 2000. Udało im się wykurzyć z systemu wszystkie przeglądarki sieciowe nie należące do Microsoftu, a teraz głosują za klientami telnetu?

obrazek

Ej? Gdy próbowałem uaktywnić aktywny pulpit, to oto co dostałem. Błąd 404 - pulpit nie odnaleziony? Zadaję to pytanie od kilku lat i wciąż nie dostałem na nie żadnej odpowiedzi - dlaczego ktoś chciałby mieć stronę sieci na swoim pulpicie?

obrazek

Menu startowe Windows 2000 (zauważcie, iż MS Office jeszcze nie jest częścią systemu operacyjnego, po prostu został później zainstalowany na tym komputerze).

Własności paska zadań pozwalają ukryć opcję Ulubione oraz Wyloguj (tutaj ich nie widać), jak również włączyć lub wyłączyć przewijanie dużych list menu.

Nie miałem okazji wypróbować narratora, ponieważ mój system Windows 2000 nie rozpoznał karty dźwiękowej w tym komputerze, jednakże system został w końcu wyposażony w oprogramowanie mówiące. Mój stary TI-99/4a też to potrafił (nie wspominając o Amidze - tłum.)!

obrazek

Opcja taka pojawia się również w Windows ME, chociaż nie bawiłem się tym systemem wystarczająco długo na ściągnięcie wszystkich widoków ekranów. Programy i ich grupy, których nie używano od jakiegoś czasu są ukrywane. Aby je zobaczyć, musisz kliknąć strzałkę w dół na spodzie menu. Nie wydaje mi się, abym lubił zbytnio to udogodnienie i nie jest chyba zbytnio intuicyjne, skoro Microsoft umieścił nad nim dymek pomocy (ta pomoc dymkowa nie działa tak samo jak w systemie MacOS).

obrazek

To tylko uwaga - wydaje mi się, iż zbyt łatwo można powyciągać elementy z menu startowego, a brak prostego, bezpośredniego sposobu wstawienia ich tam z powrotem.

obrazek

A to dodatkowy obrazek MS-Office XP pracującego pod kontrolą Windows 2000. Chciałem tylko pokazać, jak menu Office nie zachowuje się w sposób naturalny dla menu systemu (zobacz do widoków ekranów z systemu Windows NT 3.51, gdzie MS Office 97 robi dokładnie to samo). Również zwróćcie uwagę na panel boczny, który zachowuje się jak strona WWW. Jeszcze trochę, a pojawią się tam ruchome banery.

obrazek

Zamykanie Windows 2000.

obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek