Red Hat Linux 8.0 z GNOME/Nautilus 2.06

Widoki Ekranów

 

obrazek

Po przetestowaniu dystrybucji Mandrake wziąłem się za dystrybucję Red Hat Linux 8.0.

Z tego co obserwowałem wynika, iż dystrybucja Red Hat Linux jest jedną z popularniejszych dystrybucji systemu Linux. Jest ona częściej stosowana jako system operacyjny dla serwerów, chociaż posiada również dobry pulpitowy system operacyjny.

Ostatnio dużo mówiło się o zmianach wprowadzonych przez firmę Red Hat do swojego pulpitu. Z tego co wiem, dotyczyły one głównie sposobów drobnych modyfikacji ich pulpitów GNOME (standardowy) i opcjonalnego KDE, aby otrzymać podobny wygląd i zachowanie (Zdjęcia ekranów dotyczą wyłącznie standardowego pulpitu GNOME). W większej części wydają się to być mniej ważne elementy, jak zastosowanie znaku firmowego Red Hat dla przycisku "start" oraz zmiana opcji w menu programu.

Do wykonania prezentowanych tutaj widoków ekranów zainstalowałem system na pustym komputerze wybierając wszystkie standardowe opcje konfiguracyjne.

obrazek

Menedżerem plików używanym przez ten pulpit jest aplikacja o nazwie Nautilus. Standardowo umożliwia ona przeglądanie w pojedynczym oknie i potrafi wyświetlać ikony albo jako zwykłe obrazki, albo jako listę.

Panel na spodzie ekranu posiada ikony wspólnych aplikacji, listę okien oraz zegar i przełącznik obszarów roboczych do wyboru wirtualnych pulpitów. Podobnie do większości innych współczesnych pulpitów zawiera on również menu startowe.

Niestety w przeciwieństwie do KDE nie ma widocznego wskaźnika ładowania się programu.

Wygląda na to, iż menu Red Hat porządkuje elementy w celu ułatwienia dostępu do zaawansowanych narzędzi konfiguracji i zarządzania.

obrazek

Zarządzanie okienkami w systemie Red Hat jest dosyć typowe i również zawiera możliwość stosowania cieni dla okienek.

Elementy można umieszczać na pulpicie, jednakże menu kontekstowe pulpitu przywoływane kliknięciem prawego przycisku myszki nie zawiera opcji tworzenia innych obiektów niż katalogi.

Jedną z zauważonych przeze mnie niedogodności jest to, iż podczas gdy stacja CD pojawia się bezpośrednio na pulpicie, to nie istnieje prosty, bezpośredni sposób dostępu do stacji dyskietek (standardowa stacja dyskietek PC). Aby dostać się do dyskietki, musiałem włożyć ją do napędu, kliknąć prawym przyciskiem myszki na pulpicie, wybrać opcję disks (dyski), a następnie wybrać opcję floppy (stacja dysków elastycznych). Umieściło to ikonę stacji dyskietek na pulpicie, jednak później nie było sprawdzane, czy wyjąłem z niej dyskietkę lub czy dokonałem wymiany dyskietki na nową. Aby rozpoznać nową dyskietkę musiałem kliknąć prawym przyciskiem myszki, wybrać opcję "eject" (wyrzut, wysunięcie) dla dyskietki, o której system sądził, że wciąż była w stacji, a następnie przejść od początku przez opisane wcześniej kroki ponownego dodania dysku.

obrazek

Pulpit GNOME można zmodyfikować stosując różne motywy, jednak mamy ich tylko kilka. Można zmienić wygląd przycisków oraz innych kontrolek i gadżetów okienkowych bez zmiany sposobu ich funkcjonowania. Open Office nie respektuje motywów. Mozilla również używa właściwych dla siebie gadżetów, jednakże przynajmniej w wyglądzie respektuje wybrany motyw.

obrazek

To zdjęcie pokazuje typowe okienko dialogowe zapisu Save As. Również pokazana jest aplikacja o śmiesznym tytule "Mr. Project" (Oczywiście jest to przekręcenie nazwy MS Project)

obrazek

Podczas pracy z Linuxem Red Hat zauważyłem duży, mrugający wykrzyknik na panelu. Jest to narzędzie powiadomień sieciowych systemu Red Hat, które sprawdza uaktualnienia systemu. Niestety muszę stwierdzić, iż narzędzie to powinno się samo uaktualnić w pierwszej kolejności, ponieważ instrukcje na temat przycisków, które należy kliknąć, nie zgadzają się z nazwami właściwych przycisków.

obrazek

Oto kilka zaawansowanych narzędzi konfiguracyjnych, które można znaleźć w menu panelu.

obrazek

Red Hat standardowo instaluje Open Office 1.0 i umieszcza jego ikony na panelu GNOME.

obrazek

Zawiera również aplikację Mozilla, najlepszą na naszej planecie przeglądarkę sieci, oraz Ximian Evolution, podobny do Outlooka program pocztowy.

obrazek

Wygląda na to, iż Red Hat umieścił standardowo w swojej dystrybucji dużo więcej wygaszaczy ekranów niż w dystrybucji Mandrake.

obrazek

Na koniec to wydało mi się trochę interesujące. Ten program dodawania i usuwania aplikacji w dużym stopniu upraszcza ładowanie i usuwanie pakietów dołączonych do dystrybucji Red Hat Linux.

obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek