IBM OS/2 Warp 4

Widoki Ekranów

Za obrazki podziękujmy Jamesowi Perih!

 

System operacyjny OS/2 był pierwotnie rozwijany wspólnym wysiłkiem firm Microsoft i IBM. Po wersji 1.3 firma Microsoft oddzieliła się od IBM. Microsoft kontynuował prace tworząc system Windows NT, a IBM przepisał od początku kod OS/2 i stworzył wersje 2.0 oraz dalsze.

OS/2 Warp 4 został wydany we 25 września 1996. Chociaż było to dosyć dawno temu, firma IBM i inne wciąż wypuszczają łatki, poprawki i dodatki do OS/2 Warp 4. W 1999 IBM wypuścił "OS/2 Warp Server for E-Business" - nowszą i bardziej zaawansowaną wersję OS/2 (lecz przeznaczoną dla serwerów, a nie dla klientów PC).

obrazek

Ekran startowy systemu OS/2 Warp 4.

obrazek

To jest pulpit systemu OS/2 Warp 4. Podobnie jak w innych systemach graficznych można na nim umieszczać pliki i katalogi.

Pokazane powyżej ikony są standardowymi ikonami umieszczanymi na pulpicie w systemie OS/2.

Katalog OS/2 System po otwarciu zawiera opcje i narzędzia służące do konfiguracji i zarządzania systemem OS/2.

Katalog Assistance Center zawiera pliki pomocy oraz hiperłącza internetowe do informacji związanych z używaniem OS/2.

Katalog Connections zawiera lokalne stacje, drukarki, lokalne połączenia sieciowe oraz połączenia internetowe.

Katalog Programs otwiera widok ikon programów zainstalowanych w danym systemie.

WebExplorer jest podstawową przeglądarką sieci zawartą w dystrybucji OS/2 Warp 4.

Shredder wykorzystywany jest do usuwania plików, jednakże w przeciwieństwie do Kosza z Windows usuwa on plik natychmiast nie przechowując jego kopii do późniejszego odzysku.

Dziwne że prawy przycisk myszki jest wykorzystywany standardowo do przeciągania ikon zamiast lewego przycisku. Działanie to można zmienić.

obrazek

Window List wyświetla listę otwartych okien, które można wybierać. W OS/2 zminimalizowane okna standardowo ZNIKAJĄ, zamiast pływać na spodzie ekranu i należy użyć Window List, aby je odzyskać.

Pulpit OS/2 może również tworzyć skróty do elementów, tylko tutaj noszą one nazwy "cieni" (ang. shadows).

obrazek

Typowe okienko dialogowe z zakładkami w systemie Warp 4. Każda zakładka może obejmować więcej niż jedną stronę. Co ciekawe, nie ma tutaj przycisków "OK" ani "ZASTOSUJ".. Ustawienia zostają zapisane przy zamknięciu okienka dialogowego.

obrazek

Okna katalogów można przeglądać jako ikony, w widoku drzewa katalogów lub jako szczegółową listę plików. W tym przykładzie katalog połączeń przeglądany jest jako drzewo.

obrazek

Os/2 Warp zawiera podsystem Windows 3.1, który pozwala uruchamiać wiele 16-bitowych aplikacji Windows 3.1. W rzeczywistości podsystem ten uruchamia wewnątrz OS/2 dedykowaną wersję Windows 3.1 licencjonowaną przez Microsoft.

obrazek

Web Explorer jest standardową przeglądarką sieci dołączoną do dystrybucji OS/2. Jest to bardzo podstawowa przeglądarka i nie radzi sobie z większością "nowoczesnych" stron sieci. Na pulpicie występuje hiperłącze do miejsca sieci, skąd można załadować przeglądarkę Netscape (albo 2.1 albo 4.61). Mozilla jest również dostępna dla OS/2.

obrazek

OS/2 WarpGuide jest wyczerpującym, interaktywnym systemem pomocy, który podaje informacje o każdym okienku dialogowym oraz o wewnętrznych obiektach. W pewnym sensie przypomina on dymkową pomoc z Macintosha.

obrazek

Pasek OS/2 WarpBar zapewnia łatwo dostępne menu programów i innych obiektów systemowych. Przycisku na pasku WarpBar dają szybki dostęp do często używanych programów i katalogów.

obrazek

OS/2 Warp 4.0 zawiera oprogramowanie sterowane głosem, wykorzystujące wczesną wersję IBM ViaVoice. W rzeczywistości możesz mówić do systemu OS/2!

obrazek

Nowe dokumenty można tworzyć przy pomocy odpowiednich programów, lecz zwykle prościej jest przeciągnąć szablon dokumentu do miejsca, w którym chcemy utworzyć nowy obiekt. Działa to jak paczka żółtych karteczek samoprzylepnych - można ciągle wyciągać kopię z szablonu. Często wykorzystuje się szablony do utworzenia nowych katalogów i plików tekstowych. Można również utworzyć własne szablony z nowych lub ze zmodyfikowanych plików po prostu przez ustawienie odpowiedniej opcji we własnościach obiektu.

obrazek

OS/2 Warp 4 zawiera procedury uruchomieniowe systemu Sun Java, używane do uruchamiania programów w języku Java bezpośrednio lub z poziomu przeglądarki sieciowej.

Dodatkowo obrazek ten pokazuje, jak każdy katalog może zawierać tło graficzne. Cecha ta właściwie pojawiła się na pulpicie OS/2 począwszy od wersji 2. Każdy katalog może posiadać swoje własne tło. Tło można wyśrodkowywać, kafelkować lub dopasowywać do rozmiaru okna, a kolor tekstu i i jego tła można tak ustawić, aby był on czytelny (do wykonania tej sztuczki nie jest potrzebna żadna przeglądarka sieci!).

obrazek

Każdą ikonę widoczną w OS/2 można zmienić. Aby dokonać tej zmiany, można przeciągnąć dowolną istniejącą ikonę do okna ikony lub nawet można utworzyć własną ikonę za pomocą wbudowanego edytora.

obrazek

Zamknięcie systemu OS/2. Gdy system ten jest zamykany, zapamiętuje wszystkie uruchomione programy oraz otwarte katalogi i po ponownym uruchomieniu przywraca ten stan.

obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek