GEM 1.1

Widoki Ekranów

 

Ok, w KOŃCU pokręciłem się tu i tam w celu zdobycia zrzutów ekranów GEM'a, który jest graficznym interfejsem użytkownika opartym na DOS'ie, po raz pierwszy ogłoszony w końcu roku 1984 a wypuszczony do sprzedaży na początku 1985 przez firmę Digital Research.

GEM był bardzo popularnym GUI dla DOS zanim zabił go system Microsoft Windows. Firmy trzecie wypuściły kilka aplikacji pracujących pod GEM'em, a pulpit GEM został również użyty później w menedżerze plików ViewMAX dla DR-DOS.

obrazek
Oto standardowy pulpit pokazujący okno dialogowe Desktop Info. Prezentowane zrzuty ekranu zostały wykonane w rozdzielczości EGA 640x350 ponieważ GEM 1.1 nie obsługuje VGA.
obrazek
Interfejs użytkownika GEM starał się sklonować ówczesny GUI komputera Macintosh. Nigdzie nie był tak zaawansowany czy kompletny, lecz posiadał podobne menu, nakładające się okna, ikony dla plików i katalogów, stacje dysków na pulpicie, przeciąganie i upuszczanie, wychodzenie z aplikacji opcją file-quit oraz kosz na usunięte elementy.

Kilka zauważalnych różnic: otwieranie katalogu powoduje otwarcie go w tym samym oknie a nie w nowym, ikona kosza nie jest rzeczywistym katalogiem, a ikony stacji dysków należy dodawać lub usuwać ręcznie.

Jednakże był on wystarczająco bliski interfejsowi Maca, gdyż firma Apple podała do sądu Digital Research.

obrazek
Katalogi mogą być wyświetlane zamiast ikon jako tekst i można je sortować wg nazwy, daty, rozmiaru lub typu
obrazek
Akcesoria zawierają zegar i kalkulator. Znów są one podobne to tego, co w owym czasie było w Macintoshu.
obrazek
Zamiast pełnokrwistego panelu sterowania system zawiera proste okienko dialogowe preferencji.
obrazek
Ponieważ GEM pracuje pod DOS'em, może również wychodzić do niego w celu uruchomienia aplikacji DOS.
obrazek
Przykład aplikacji pracującej w GEM - GEM Paint, prosty program rysunkowy sprzedawany oddzielnie.
obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek