Calmira II

Widoki Ekranów

 

System Calmira II jest darmowym klonem Windows 95/NT 4 Explorera dla Windows 3.1. Stara się on odtworzyć większość z jego funkcji i wyglądu. Kopiuje on nawet ikony z Windows 95. Istnieje również osobna wersja zawierająca ikony z Windows XP.

Ogólnie rzecz biorąc Calmira zadziwiająco dobrze naśladuje Windows 95. Większość różnic spowodowana jest ograniczeniami systemu Windows 3.1.

W przeciwieństwie do innych, alternatywnych pulpitów Windows system Calmira został stworzony po wypuszczeniu Windows 95. Chociaż dzisiaj prawie nikt już nie używa Windows 3.1, to jednak po Windows 95 przez długi czas wiele osób musiało pracować z systemem Windows 3.1. Dla nich właśnie Calmira starała się unowocześnić pulpit Windows 3.1.

Calmira II jest oprogramowaniem open source i jest napisana w Borland Delphi.

obrazek

Oto ekran powitalny ukazujący się zaraz po uruchomieniu systemu Calmira II.

Standardowo system ten nie uruchamia się zamiast Program Managera, lecz może być skonfigurowany do uruchamiania się przy starcie.

Z miejsca widoczne jest kilka cech:

  • W pełni działający pasek zadań pozwalający przełączać uruchomione programy, tak jak robi się to w nowoczesnym systemie Windows.
  • Pulpit z ikonami Recycle Bin (kosz), My Computer (mój komputer) oraz Calmira Explorer.
  • Menu startowe, podobne do menu w Windows 9x.
  • Zasobnik systemowy zawierający zegar oraz ikony, które mogą uruchamiać aplikacje.
  • Pasek szybkiego uruchamiania na pasku zadań, który można samemu skonfigurować.
obrazek
Calmira II posiada konfigurowalne menu startowe zachowujące się bardzo podobnie do analogicznego menu w Windows 95. Ponieważ w systemie Windows 3.1 brakuje obsługi długich nazw plików, menu z programami nie jest zaimplementowane za pomocą katalogów, jak w Windows 95. Wciąż można je konfigurować we własnościach, jak pokazano na powyższym zrzucie ekranu.
obrazek

Otwierając ikonę My Computer otwieramy okno Calmira Explorer. Dziwne jest to, iż gdy okno jest otwarte, znika ta ikona z pulpitu, a pojawia się ponownie po zamknięciu okna.

Z tego miejsca można uzyskać dostęp do podłączonych dysków sieciowych, jednakże w Calmira nie ma Otoczenia Sieciowego ani obsługi nazw UNC.

Panel sterowania można przywołać za pomocą ikony w katalogu My Compuer lub poprzez menu Settings (ustawienia) w menu startowym.

obrazek
Katalogi mogą być przeglądane jako ikony, listy lub widoki szczegółowe. Przeciąganie i upuszczanie oraz inne funkcje pracują prawie identycznie jak w Windows 95.
obrazek

Istnieje również Explorer View (widok explorera)  z hierarchią katalogów po lewej stronie.

Interesującą cechą, której nie widziałem w innych alternatywnych powłokach dla Windows 3.x, jest to, iż Calmira integruje się z mechanizmem współdzielenia plików w Windows For Workgroups 3.11. W widoku Explorera można rozpocząć i zatrzymać współdzielenie katalogów, a widok drzewa katalogów wizualnie zaznacza katalogi współdzielone.

obrazek

Można dodawać skróty na pulpicie do dokumentów i aplikacji. Jednakże w systemie Calmira pulpit nie jest rzeczywistym katalogiem i nie może przechowywać plików.

"Aliasy", jak Calmira je nazywa, można umieszczać na pasku szybkiego uruchamiania.

Systemy Windows 95 oraz NT 4 nie posiadały paska szybkiego uruchamiania. Został on dodany wraz z "uaktualnieniem" pulpitu do Internet Explorera 4. Jednakże ta implementacja, o dziwo, nie wymaga przeglądarki sieciowej.

Dla tych, którzy chcą schrzanić Windows 3.1 tak bardzo jak Windows 98, istnieje wersja 5.0 Microsoft Explorere dla Windows 3.1, którą można odszukać i zainstalować. Różni się on znacznie od IE 5 dla Windows 9x, lecz wciąż można z niego w pewnym sensie korzystać. IE 5 zawiera również Outlook Express dla Windows 3.1 oraz opcjonalny Internet dialer (element łączenia z siecią wdzwanianą) w stylu Win9x, który pracuje z innymi przeglądarkami oraz narzędziami internetowymi.

Netscape Navigator 4.08 także jest dostępny dla Windows 3.1.

obrazek

System Calmira nawet został wyposażony w klon narzędzia znajdowania plików, które występowało w Windows 95. Można wyszukiwać pliki wg nazw lub wg ich zawartości.

Gdyby nie brak obsługi długich nazw plików, wypróbowałbym to od Windows XP, w którym to systemie sieciowe narzędzie wyszukiwania plików jest do bani, prawie nieużyteczne i męczące.

obrazek
Narzędzie posiada rozległy system pomocy oraz dużą liczbę konfigurowalnych opcji.
obrazek

Wyjście z systemu Calmira.

Na tym zrzucie ekranu Calmira pracuje jako jedyna powłoka Windows. Gdyby w Windows uruchomiony został Program Manager, to pojawiłaby się również opcja po prostu zamknięcia systemu Calmira.

obrazek obrazek obrazek

obrazek

Tłumaczenie na język polski dla I LO w Tarnowie zostało wykonane za pisemną zgodą Nathana Linebacka z oryginalnej witryny internetowej Graphical User Interfaces
Tłumaczenie z języka angielskiego wykonał: mgr Jerzy Wałaszek

obrazek