ORIONIDY - obserwacje strumienia meteoroidów

Przeryty Bór 20 X 2006


ZACISZNA KRYJÓWKA . . .

obrazek

W dniu 20 października 2006 r., znowu odwiedziliśmy Przeryty Bór — niewielką malowniczą wioskę k. Starej Jastrząbki, o współrzędnych geograficznych: λ = 21° 15' E, φ = 50° 8' N. Członkowie Koła Astronomicznego przy I LO pod opieką mgr Tadeusza Sypka i mgr Ryszarda Trojaka przeprowadzili obserwacje strumienia meteoroidów (roju meteorów) z grupy ORIONIDÓW.

Celem ekspedycji była obserwacja roju meteoroidów z grupy orionidów. Po dotarciu na miejsce żaden z naszych astronomów nie był zachwycony sytuacją meteorologiczną. Wieczorem byliśmy wręcz przerażeni, gdy wychodząc z domku ujrzeliśmy niebo zasnute ołowianymi chmurami. Obawialiśmy się o losy naszej wyprawy, bo już dosyć było tych nieudanych.

obrazek


Tym razem uśmiechnęło się do nas szczęście i z ulgą stwierdziliśmy, że chmury stopniowo zaczęły ustępować. Jednakże wątpliwości nie opuszczały ekipy, ponieważ nie byliśmy pewni, czy niebo odsłoni się w okolicy gwiazdozbioru ORIONA., dlatego w międzyczasie postanowiliśmy wykonać zdjęcia sfery nieruchomym aparatem, co przyniosło miłe rezultaty.

obrazek


O
gólnie ekspedycję
zaliczamy do udanych. Prawie wszystkie zdjęcia wyszły, tylko jeden film uległ prześwietleniu. Sprzęt spisał się znakomicie, ale figla spłatała nam złośliwa latarnia, która zapaliła się zaraz po objęciu przez nas stanowiska obserwacyjnego, zmuszając nas tym samym do jego szybkiej zmiany.Do strony głównej