Instalacja środowisk programowania oraz biblioteki SDL

Powrót do spisu treści

obrazek

Co to jest SDL?

SDL (ang. Simple DirectMedia Layer) jest wieloplatformową, przenośną biblioteką multimedialną, zaprojektowaną w celu udostępnienia bezpośrednich funkcji i procedur sterujących dźwiękiem, klawiaturą, myszką, joystickiem oraz grafiką 3D poprzez OpenGL i grafiką 2D poprzez bufor obrazu wideo.

SDL wspiera systemy Linux, Windows, Windows CE, BeOS, MacOS, Mac OS X, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, BSD/OS, Solaris, IRIX i QNX. Wspiera również w ograniczonym stopniu systemy AmigaOS, Dreamcast, Atari, AIX, OSF/Tru64, RISC OS, SymbianOS i OS/2.

Biblioteka SDL jest napisana w języku C, lecz pracuje bezpośrednio również z C++ i umożliwia łączenie z kilkoma innymi językami, łącznie z Adą, C#, Eiffelem, Erlangiem, Euphorią, Guile'em, Haskellem, Javą, Lispem, Lua'ą, ML'em, Objective C, Pascalem, Perlem, PHP, Pike'em, Pliantem, Pythonem, Ruby i Smalltalk'ierm.

SDL rozprowadzana jest zgodnie z licencją GNU LGPL w wersji 2. Licencja ta pozwala na bezpłatne korzystanie z z SDL w programach komercyjnych, pod warunkiem, że programy łączą się bezpośrednio z dostarczoną biblioteką dynamiczną SDL.dll.


Dla celów tego kursu w pierwszym rzędzie powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie, zintegrowane środowisko do programowania w języku C++. W sieci Internet można znaleźć wiele darmowych środowisk programowania, jednakże polecamy szczególnie dwa: Dev-C++ firmy Bloodshed oraz Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition. Oba są darmowe i pozwalają na tworzenie dobrego oprogramowania w warunkach amatorskich.

Środowisko Dev-C++ jest proste i mało wymagające. Bez problemu uruchomi się na niezbyt nowym komputerze - wystarczy, że działa na nim system Windows XP. Prostota jednakże okupiona jest pewnymi niewygodami - np. przy uruchamianiu aplikacji. Jeśli się jednak do nich przyzwyczaisz, to jest to doskonały wybór dla celów edukacyjnych i hobbistycznych.

Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition to nowoczesne środowisko tworzenia aplikacji. Posiada bardzo wiele wygodnych dla programisty składników oraz wszechstronną pomoc poprzez dostęp do sieci MSDN, w której znajdziesz odpowiedź na praktycznie każde zagadnienie związane z programowaniem systemu Windows. Zdobycie doświadczenia w pracy z Visual C++ może zaowocować w przyszłości atrakcyjną pracą, zatem warto zainwestować w tę wiedzę.

Po poprawnej instalacji środowiska programistycznego musisz zainstalować bibliotekę SDL.  Poniżej krok po kroku opisano procedury instalacyjne. Ponieważ dostaję dużo listów na temat problemów z instalacją czy uruchomieniem prezentowanych w naszym serwisie programów, proponuję dokładnie zapoznać się z tymi procedurami - większość opisywanych przez was trudności polega na pominięciu niektórych czynności, co w efekcie skutecznie uniemożliwia tworzenie oprogramowania dla SDL.

Instalacja Dev-C++

Test Instalacji Dev-C++

Instalacja biblioteki SDL dla Dev-C++

Test Instalacji biblioteki SDL dla Dev-C++

 

Instalacja Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition

Test instalacji Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition

Instalacja biblioteki SDL dla Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition

Test instalacji biblioteki SDL dla Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition


   I Liceum Ogólnokształcące   
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Dokument ten rozpowszechniany jest zgodnie z zasadami licencji
GNU Free Documentation License.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

W artykułach serwisu są używane cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać,
zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe