CorelDraw - dopasowanie tekstu do ścieżki

Umieść na stronie tekst "XXV Zawody Szachowe Małopolski". Pod tekstem narysuj linię falistą i wybierz tekst klikając go narzędziem wskaźnik:

Z menu wybierz opcję Tekst > Dopasuj tekst do ścieżki.

Za pomocą narzędzia wskaż narysowaną ścieżkę i dopasuj na niej położenie tekstu, po czym kliknij lewym przyciskiem myszki:

Uwaga: w starszych Corelach po wybraniu opcji dopasowania tekstu do ścieżki należało kliknąć linię, do której tekst miał zostać dopasowany.

Na początku tekstu dopasowanego do ścieżki znajduje się czerwony uchwyt, którym można interaktywnie regulować położenie tekstu oraz jego odległość od ścieżki:

Na pasku własności mamy rozwijaną listę orientacji tekstu. Wypróbuj różne opcje z tej listy:

Dwa kolejne pola na pasku własności pozwalają precyzyjnie określić odległość tekstu od ścieżki oraz jego przesunięcie względem początku ścieżki.

Połączenie ścieżki z tekstem jest dynamiczne. Przełącz się na narzędzie edycji kształtu (klawisz F10) i przeciągnij węzły ścieżki - tekst zostanie odpowiednio dopasowany do nowej ścieżki:

Gdy ścieżka przestanie być potrzebna, można ją usunąć - uwaga, stracisz wtedy możliwość modyfikacji dopasowania, zatem ścieżkę usuwaj, gdy naprawdę nie będziesz już nic modyfikował - zamiast usuwać, możesz ścieżkę zrobić przezroczystą wybierając ją i klikając prawym przyciskiem myszki w pusty kwadrat palety kolorów.

Ćwiczenie

Zaprojektuj poniższe logo zawodów szachowych. Jako ścieżkę wykorzystaj okrąg:

 List do administratora Serwisu Edukacyjnego Nauczycieli I LO

Twój email: (jeśli chcesz otrzymać odpowiedź)
Temat:
Uwaga: ← tutaj wpisz wyraz  ilo , inaczej list zostanie zignorowany

Poniżej wpisz swoje uwagi lub pytania dotyczące tego rozdziału (max. 2048 znaków).

Liczba znaków do wykorzystania: 2048

 

W związku z dużą liczbą listów do naszego serwisu edukacyjnego nie będziemy udzielać odpowiedzi na prośby rozwiązywania zadań, pisania programów zaliczeniowych, przesyłania materiałów czy też tłumaczenia zagadnień szeroko opisywanych w podręcznikach.   I Liceum Ogólnokształcące   
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

©2018 mgr Jerzy Wałaszek

Dokument ten rozpowszechniany jest zgodnie z zasadami licencji
GNU Free Documentation License.
W artykułach serwisu są używane cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać,
zablokuj je w swojej przeglądarce.