Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

obrazek

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek
Konsultacje: Wojciech Grodowski, mgr inż. Janusz Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

obrazek

Elementy

Generatory

SPIS TREŚCI
Podrozdziały

Co to jest generator?

Generator (ang. generator) w technice cyfrowej jest układem, który tworzy cyklicznie ciąg impulsów:

obrazek

Na wyjściu generatora pojawiają się naprzemiennie stany niskie i wysokie. Sygnał z generatora może być w różny sposób wykorzystywany: do odliczania czasu przez zliczanie impulsów, do synchronizacji sieci cyfrowych, do synchronizacji transmisji danych, itp.

Generowane impulsy posiadają kilka istotnych parametrów:

obrazek

Poziomy sygnału (ang. signal levels) muszą odpowiadać poziomom logicznym przyjętym w technice cyfrowej: 0 – 0...0,8V, 1 – 2...5V.

Krawędź narastająca (ang.rising edge lub positive edge) jest chwilowym przebiegiem sygnału, gdy zmienia on swój poziom logiczny z niskiego 0 na wysoki 1.

Krawędź opadająca (ang. falling edge lub negative edge) jest chwilowym przebiegiem sygnału, gdy zmienia on swój poziom logiczny z wysokiego 1 na niski 0.

Stromość krawędzi określa szybkość zmiany sygnału, którą wyraża się w woltach na sekundę (częściej w woltach na mili- lub mikrosekundę). Ideałem byłaby krawędź pionowa, czyli zmiana natychmiastowa. Jednakże w praktyce nie da się tego osiągnąć z powodu różnych opóźnień występujących w rzeczywistych układach generatorów. Również przejście od krawędzi do poziomu nie jest zwykle ostre, lecz przebiega po pewnym łuku. Dodatkowo mogą pojawić się różnego rodzaju zakłócenia, które deformują kształt sygnału:

Sygnał idealny
obrazek
  Sygnał rzeczywisty
obrazek

Zjawiska takie mogą powodować różne niepożądane efekty w układach cyfrowych. Na przykład inwerter (bramka NOT) daje na wyjściu sygnał o odwrotnej wartości logicznej niż sygnał wejściowy:

obrazek

Jest to prawda w stanie ustalonym, gdy sygnał wejściowy ma poziom odpowiadający poziomowi logicznemu 0 lub 1. Co jednak się dzieje, gdy sygnał wejściowy ma wartość pośrednią? Wtedy stan wyjścia nie jest określony i może dojść do wzbudzenia bramki, czyli wygenerowania serii niepożądanych impulsów:

obrazek

Z tego powodu w generatorach dąży się do tego, aby zbocza generowanych impulsów były odpowiednio strome. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie bramek z tzw. wejściami Schmitta. Cechują się one tym, iż poziomy przełączania różnią się od siebie (to tzw. histereza), dzięki temu nie występuje wzbudzanie się, nawet przy bardzo wolnozmiennych sygnałach wejściowych.

Okres (ang. period) jest czasem, w którym wartość sygnału ulega powtórzeniu. Okres można mierzyć pomiędzy dwoma kolejnymi krawędziami narastającymi lub opadającymi. Oznaczamy go dużą literą T.

Częstotliwość (ang. frequency) jest liczbą okresów sygnału przypadającą na 1 sekundę. Pomiędzy częstotliwością i okresem występuje prosty związek:

Jednostką częstotliwości jest herc o symbolu Hz . Sygnał ma częstotliwość jednego herca, jeśli w ciągu jednej sekundy występuje jeden okres sygnału. Częściej stosowane są większe jednostki:

kHzkiloherc, 1000 herców, czyli 1000 okresów na sekundę

MHzmegaherc, 1000 kiloherców, 1000000 herców, czyli milion okresów na sekundę

GHzgigaherc, 1000 megaherców, 1000000000 herców, czyli miliard okresów na sekundę

Wypełnienie (ang. duty cycle) jest to stosunek czasu trwania stanu 1 sygnału do czasu jego okresu. Wypełnienie podaje się w procentach:

obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Sygnał o wypełnieniu 0% to sygnał stały (nie zmienia się w czasie) o poziomie logicznym 0. Sygnał o wypełnieniu 50% to sygnał, w którym czas trwania stanu wysokiego 1 wynosi połowę okresu. Sygnał o wypełnieniu 100% to sygnał stały o poziomie logicznym 1.

Istotnym parametrem sygnału jest również kształt impulsów, np:


Fatal error: Uncaught Error: Undefined constant "mobile" in /home/platne/serwer90641/public_html/inf/prg/009_kurs_avr/2013_a.php:223 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/platne/serwer90641/public_html/inf/prg/009_kurs_avr/2013_a.php on line 223