Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Wstecz       Dalej  

obrazek

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek
Konsultacje: Wojciech Grodowski, mgr inż. Janusz Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

obrazek

Teoria

SPIS TREŚCI
Elektronika oraz technika cyfrowa są dziedzinami, które wymagają dobrej wiedzy na temat elektryczności, jej zjawisk, pojęć oraz praw. Jeśli chcesz się poważnie nimi zajmować, musisz na swoim wyposażeniu posiadać również teorię oraz odpowiedni warsztat matematyczny. W tym rozdziale taką teorię w uproszczeniu prezentuję. Część omawianych tutaj zagadnień poznasz w trakcie kursu matematyki i fizyki. Możesz zatem traktować to jako ich uzupełnienie i rozszerzenie.

Uczniowie zwykle bardzo nie lubią wzorów i liczenia. Zupełnie niesłusznie. Matematyka leży u podstaw współczesnej cywilizacji. Bez niej nie powstałaby żadna bardziej zaawansowana konstrukcja inżynierska. Kiedyś liczenie rzeczywiście było zmorą inżynierów praktycznie każdej specjalności. Z tego powodu powstały pierwsze komputery (możesz przeczytać o tym w artykule o ojcu komputerów, Konradzie Zuse). Współczesny inżynier wykorzystuje matematykę w swojej codziennej pracy, nikt już nie wykonuje poważniejszych rachunków ręcznie na kartce papieru. Dzisiaj obliczenia matematyczne realizują szybko i wydajnie specjalizowane programy komputerowe. Sam często korzystam z arkusza kalkulacyjnego oraz pakietu MathCAD, dzięki któremu mogę sobie wyprowadzać dowolne wzory z całkami i różniczkami włącznie.

Czy zdajesz sobie sprawę, że gdyby Imperium Rzymskie nie upadło, to prawdopodobnie około roku 1000...1200 ludzie już mogliby zdobywać kosmos? Rzymianie wynaleźli przecież beton, posiadali pierwsze baterie do galwanizacji, tworzyli skomplikowane mechanizmy. W ciągu 500 lat rozwinęliby naukę na takim samym poziomie, jaki mamy dzisiaj. Niestety, 1000 lat ciemnych wieków średniowiecza zatrzymało ten rozwój. Wiele rzeczy zostało wynalezionych na nowo w epoce renesansu. Tak naprawdę nasza współczesna, nowoczesna cywilizacja rozwija się około 400 lat od poziomu, który reprezentowali Rzymianie 1000 lat wcześniej. Wiedza to potęga. A matematyka jest królową wiedzy. Dlatego nie unikaj jej, lecz poznawaj i stosuj, a tylko na tym skorzystasz. Tutaj gorąco zapraszam do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez mgr Wiesława Węgrzyna, emerytowanego nauczyciela matematyki naszego liceum.

Rozpoczynamy od krótkiego kursu matematyki. Nie zastąpi on solidnej nauki w szkole i nie ma tego celu. Raczej służy do zasygnalizowania lub przypomnienia niektórych partii materiału, z których się korzysta w elektronice i technice cyfrowej. Polecam przerobić dobry kurs matematyki i fizyki, aby uzyskać kompletną wiedzę. Następnie pojawią się małe kursy tematyczne związane z elektrycznością, magnetyzmem, podstawami działania różnych urządzeń, w tym również półprzewodników. Nie musisz wszystkiego przerabiać od deski do deski w jeden dzień. Potraktuj to raczej jak leksykon, do którego zaglądniesz w razie potrzeby. Materiał starałem się przedstawić w prosty sposób, aby był względnie zrozumiały dla zdolnego ucznia szkoły średniej, co nie zawsze jest w 100% możliwe. Jeśli coś jest dla ciebie niejasne, napisz list do mnie. Na listy sensowne zawsze odpowiadam.


Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.