Serwis Edukacyjny
w I-LO w Tarnowie
obrazek

Materiały dla uczniów liceum

  Wyjście       Spis treści       Dalej  

obrazek

Autor artykułu: mgr Jerzy Wałaszek
Konsultacje: Wojciech Grodowski, mgr inż. Janusz Wałaszek

©2024 mgr Jerzy Wałaszek
I LO w Tarnowie

obrazek

Wstęp

SPIS TREŚCI
Podrozdziały

Opis artykułu

Od kilku lat próbuję napisać sensowny artykuł o technice cyfrowej. To już trzecia próba. Mam nadzieję, że będzie lepsza od poprzednich. We wstępie napiszę krótko o układzie tego artykułu. Przede wszystkim zrezygnowałem z liniowego omawiania kolejnych zagadnień. Praktycznie nikt nie czyta materiałów w sieci od deski do deski, a układ liniowy jest dla autora niewygodny, ponieważ niektóre zagadnienia zazębiają się nawzajem. Dlatego artykuł jest podzielony na działy, w których znajdują się zarówno elementy łatwe, jak i te trudniejsze, które można na początku pominąć i wrócić do nich później, jeśli to będzie konieczne. W artykule będę starał się stosować odnośniki do działów, gdzie dany temat został dokładniej omówiony. Wiele terminów posiada odnośniki do Wikipedii, gdzie czytelnik może znaleźć dokładniejsze omówienie.

Elektronika i technika cyfrowa to dziedziny dosyć trudne. Aby się nimi zajmować, oprócz warsztatu, musisz również posiadać wiedzę na odpowiednim poziomie. Bez niej staje się to szamanizmem, zbiorem niezrozumiałych zaklęć. Bez wiedzy nie będziesz w stanie projektować własnych urządzeń (albo będziesz je projektował, a one w złośliwy sposób nie będą ci działały). Dlatego nie pomijaj teorii, wszystko prędzej czy później ci się przyda. Potraktuj naukę, jako inwestycję w samego siebie. Wiedzy ci nikt nie odbierze.

Poszczególne działy starałem się opisać w sposób prosty, zrozumiały dla ucznia szkoły średniej, a zatem uproszczony. Nie traktuj tej publikacji jako substytut wykładów czy podręczników akademickich. To nie ten poziom wiedzy. Piszę o tym, ponieważ dostaję sygnały od studentów, którzy korzystają z materiałów w naszym serwisie, a później mają kłopoty na kolokwiach. Moi drodzy, jeśli studiujecie informatykę, to oczywiście możecie się posiłkować naszym serwisem, jednakże zawsze należy uczyć się tego, czego wymaga wasz wykładowca.

Artykuł podzieliłem na kilka bloków tematycznych:

Praca do wykonania jest bardzo duża, dlatego proszę o cierpliwość. Takiego artykułu nie pisze się w jeden dzień, czy nawet jeden miesiąc. Wiele posiadanych materiałów muszę odpowiednio dostosować do nowej formy. Dodatkowo starałem się udostępnić artykuł do przeglądania na urządzeniach mobilnych. Nie da się tego zrobić w 100% dokładnie, ponieważ urządzenia mobilne posiadają zbyt małe wyświetlacze. Niemniej efekt jest w miarę zadowalający.


Na początek:  podrozdziału   strony 

Literatura

Poniżej przedstawiam polecane pozycje literatury, z którymi warto się zapoznać, jeśli chcemy zajmować się na poważnie elektroniką i techniką cyfrową:

Na początek:  podrozdziału   strony 

Zespół Przedmiotowy
Chemii-Fizyki-Informatyki

w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie
ul. Piłsudskiego 4
©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Materiały tylko do użytku dydaktycznego. Ich kopiowanie i powielanie jest dozwolone
pod warunkiem podania źródła oraz niepobierania za to pieniędzy.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać, zablokuj je w swojej przeglądarce.

Informacje dodatkowe.