Pytania najczęściej zadawane przez początkujących na temat win32asm


Poniżej przedstawiam pytania, które wg mnie najczęściej zadają początkujący w dziedzinie tworzenia programów dla systemu Windows w asemblerze. Jeśli znasz język angielski, to możesz się ze mną skontaktować poprzez pocztę e-mail pod adresem Iczelion@win32asm.cjb.net.

 

Czym jest win32asm?

win32asm oznacza programowanie 32-bitowego systemu Windows (95/98/NT/2000/XP) w języku asemblera. Nie jest to język jako taki. Możesz korzystać z różnych asemblerów przy programowaniu w win32asm.

 

Co jest potrzebne, by zacząć programować w win32asm?

Wymagane jest posiadanie co najmniej 32-bitowych Windows J. Może to być Windows 95/98/NT/2000/XP/Vista. Według mnie lepszymi platformami do programowania są systemy Windows NT/2000/XP/Vista z uwagi na ich większą stabilność. Co więcej, małe błędy, które bez problemu uchodzą bezkarnie w Windows 95/98, zostaną natychmiast zauważone, jeśli program zostanie uruchomiony w Windows NT/2000/XP.

Musisz znać podstawy programowania w języku asemblera. Jeśli jesteś całkowitym nowicjuszem w tej dziedzinie, możesz znaleźć w sieci wiele odpowiednich kursów. Kompletnym podręcznikiem programowania w asemblerze dostępnym w sieci jest Randal Hyde's The Art of Assembly Language Programming. Podręcznik ten zajmuje się 16 bitowym asemblerem w środowisku DOS. Jednakże podstawowe polecenia są identyczne bez względu na to, czy stosuje się je pod DOSem/Windows, czy Linuxem. Muszę wciąż znaleźć kurs, który uczy 32-bitowego asemblera od podstaw. Obiło mi się o uszy, iż Randal Hyde, autor the Art of Assembly Language pracuje nad kursem asemblera 32-bitowego, lecz opiera się on na projekcie HAL (High-Level Assembly - Asembler Wysokiego Poziomu). Następnym krokiem jest zdobycie wiedzy na temat ogólnego programowania w środowisku Windows. Najlepszą na rynku pozycją na ten temat jest Programming Windows Charlesa Petzolda. Książka ta jest już dostępna w sieci Internet. Jej wersję papierową możesz zamówić w księgarni wysyłkowej. Przekonasz się, jak ja się przekonałem kilka lat temu, że warta jest wielokrotności swojej ceny.

Teraz możesz połączyć swoją wiedzę na temat języka asemblera i programowania Windows. Aby ułatwić ten proces, napisałem kilka podręczników na ten temat, które możesz znaleźć pod adresem http://win32asm.cjb.net.

Niezbędne do pracy programy narzędziowe:

Podsumowując, jeśli chcesz używać MASMa, pobierz pakiet MASM32 i zacznij czytać mój kurs programowania win32asm. Mocno zalecam stosowanie MASMa: 99% programistów win32asm używa go, więc w łatwy sposób znajdziesz dużo rozwiązań.

 

Gdzie można znaleźć informacje pomocne przy programowaniu w win32asm?

Prześlij swoje pytania na moją dyskusyjną listę sieciową win32asm. Jeśli interesuje cię bardziej bezpośrednie podejście, wypróbuj IRC. Jestem dostępny w sieci EFNET, na kanale #win32asm. Jeśli sieć EFNET jest nieosiągalna, to wypróbuj Undernet, kanał #win32asm. Możesz również wysłać do mnie e-maila pod adres Iczelion@win32asm.cjb.net. Staram się z całych sił odpowiadać na wszystkie nadchodzące listy, lecz czasami jest to bardzo trudne, więc nie obiecuję, iż odpiszę na wszystkie wasze e-maile.


obrazek Zaglądnij tutaj, a nie pożałujesz.

 

Autorem kursu jest Iczelion. Kurs programowania Windows znalazł się na serwerze I LO w Tarnowie za pisemną zgodą autora.
Tłumaczenie z języka angielskiego, opracowanie HTML i konwersję przykładów programów wykonał mgr Jerzy Wałaszek.


   I Liceum Ogólnokształcące   
im. Kazimierza Brodzińskiego
w Tarnowie

©2024 mgr Jerzy Wałaszek

Dokument ten rozpowszechniany jest zgodnie z zasadami licencji
GNU Free Documentation License.

Pytania proszę przesyłać na adres email: i-lo@eduinf.waw.pl

W artykułach serwisu są używane cookies. Jeśli nie chcesz ich otrzymywać,
zablokuj je w swojej przeglądarce.
Informacje dodatkowe